VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Według danych WHO ponad połowa pacjentów, z nowotworami głowy i szyi, umiera. Z myślą o osobach z grupy ryzyka, od 21 do 25 września przeprowadzone zostaną m.in. darmowe teleporady w USK i akcje informacyjno-edukacyjne w szkołach.
Akcji będzie przyświecało hasło „Rak głowy i szyi nie czeka! Zgłoś się do specjalisty!”, a w ramach kampanii przewidziano m.in. konsultacje oraz działania informacyjno-edukacyjne, które mają zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat nowotworów głowy i szyi oraz doprowadzić do jak najwcześniejszej wykrywalności zmian chorobowych. Obecnie dzieje się to najczęściej dopiero w III i IV stadium, gdy medycyna ma już niewiele do zaoferowania.
Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest również dotarcie do pacjentów z grupy najwyższego ryzyka, a więc palących tytoń, nadużywających alkoholu oraz narażonych na infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego lub mających, co najmniej przez 3 tygodnie, jeden z poniższych objawów:
- pieczenie języka,
- niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
- ból gardła, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem,
- przewlekła chrypka,
- guz na szyi,
- niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.
- Z powodu zagrożenia epidemicznego, zainteresowane osoby, znajdujące się w grupie ryzyka, będą mogły skonsultować się ze specjalistami w czasie teleporad. Gdy jednak zajdzie taka potrzeba, będziemy zapraszać pacjentów również na wizyty osobiste. A wszystko to bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejki - mówi prof. Tomasz Zatoński, Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW, Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK.
Z teleporady można skorzystać:
Wtorek (22 września)
godz. 9.00-13.00 - teleporada otolaryngologa - tel. 882 742 198
godz. 9.00-13.00 - teleporada stomatologiczna - tel. 882 744 656
Czwartek (24 września)
godz. 9.00-12.00 - teleporada logopedyczna - tel. 882 742 198
godz. 9.00-12.00 - teleporada psychologiczna - tel. 882 742 661
- Obok konsultacji oraz kampanii informacyjno-edukacyjnych, odbędzie się debata w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego z decydentami, mającymi wpływ na ochronę zdrowia w naszym regionie - informował prof. Tomasz Zatoński. Spotkanie zaplanowane jest na 22.09.2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu.
- Nowotwory, na których skupimy się w trakcie naszego tygodnia, to wszystkie nowotwory górnego odcinka drogi oddechowo-pokarmowej, w tym: wargi, jamy ustnej, języka, gardła środkowego (migdałki), jamy nosowo-gardłowej, gardła dolnego, krtani, nosa, zatok przynosowych, podstawy czaszki, oczodołu, ślinianek, ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, jak również nowotwory zlokalizowane na szyi (układ chłonny, tarczyca) oraz skórze głowy i szyi - tłumaczy prof. Marzena Dominiak, Prorektor ds. Strategii Rozwoju UMW, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UMW. - Obecnie choroby te stanowią siódmą, co do częstotliwości występowania, grupę nowotworów złośliwych na świecie. Pani Rektor podkreślała również interdyscyplinarność problemu i rolę stomatologów w szybkim wykrywaniu niepokojących zmian w obszarze jamy ustnej.
- Z badań wynika, że świadomość dotycząca zagrożeń nowotworami głowy i szyi jest w społeczeńśtwie bardzo niska. Ze względu na późne wykrywanie zmian, przeżywalność pacjentów powyżej 5 lat od diagnozy wynosi jedynie 45-50%. - ostrzegała prof. Hanna Gerber - Kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej USK , jednocześnie zachęcając do nauki samobadania jamy ustnej.
Lek. dent. Amadeusz Kuźniarski ze Stomatologicznego Centrum Transferu Technologii APS apelował o czujność onkologiczną. - Operacje chirurgiczne przy nowotworach to duże zabiegi, powodujące duże ubytki tkanek. W efekcie zaburzona jest zazwyczaj mowa oraz zdolnośc jedzenia i picia. - ostrzegał.
Ku inspiracji i nadziei dla osób dotkniętych nowotworami, w konferencji prasowej rozpoczynającej akcję, wzięli udział również pacjenci, którzy dzięki szybkiej diagnostyce i wymagającej rehabilitacji powrócili do aktywnego życia społecznego. Swoją historią podzieliła się Pani Wanda Kozaczkiewicz, która po wykryciu zmiany nowotworowej na dziąśle podczas wizyty u dentysty, została skierowana do szpitala i przeszła poważną operację. Dzięki ponad rocznej rehabilitacji i protezie stworzonej dla niej w Akademickiej Poliklinice Stomatologicznej, Pani Wanda czuje się już bardzo dobrze i może normalnie jeść i mówić.
Inspiracją dla osób z nowotworem krtani mogą być Pani Teresa Sadowska i Pan Jerzy Boniecki, którzy po laryngektomii dzięki motywacji i regularnym spotkaniom z logopedą wytworzyli mowę zastępczą, a nawet zaczynają śpiewać. U Pana Jerzego pierwszym objawem była utrzymująca się chrypka. Jego historia dowodzi, że nie warto tego typu objawu bagatelizować.
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii „Make Sense”, którą zainicjowało European Head and Neck Society (EHNS). W Polsce akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.
Wykłady edukacyjne dla pacjentów i lekarzy z zakresu otolaryngologii, stomatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej będą dostępne m.in. na stronie www.usk.wroc.pl, profilu USK na Facebooku, oraz kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.
19-25 września – w pociągach Kolei Dolnośląskich S.A. wyświetlany będzie film edukacyjny, z którego pasażerowie dowiedzą się, jak niebezpieczne są nowotwory głowy i szyi oraz zapoznają się z danymi na temat przewidywalnej zachorowalności.
Fot. Tomasz Walów