Wróć do strony głównej
Aktualności | 30.01.2023

W Muzeum Farmacji sztuka spotka się z nauką

Wystawa pt. "Teratologia/Monstruarium" to efekt inspiracji młodych artystek ludzkim ciałem oraz historycznymi wnętrzami dawnej apteki. Wernisaż prac studentek wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się w czwartek, 2 lutego o godz. 19.00 w Muzeum Farmacji UMW. 

"Zamieszkujemy je, a jednak nigdy nie jest w pełni nasze.
Pełne tajemnic, piękne a zarazem szkaradne.
Okrutnie materialne, ulegające rozkładowi i przeróżnym deformacjom.
Czym jest dla nas ciało?
Efektem bezwzględnych eksperymentów ewolucji?
Fizycznym wyznaniem jestestwa?
Odbiciem lustrzanym duszy?
Wystawa będzie opowieścią o wyjątkowym miejscu, w którym materia łączy się z duchem". 

- tak o swoich pracach piszą Zuzanna Fuks, Antonina Chuchnowska, Jadwiga Cicha i Oliwia Choroś, studentki II roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

W swoich obrazach młode artystki przedstawiają tajemnice cielesności, sięgając do źródeł naukowych i mitologicznych, jak również własnych doświadczeń. Ich prace to refleksje na temat deformacji, materialno-duchowej natury ciała oraz jego relacji ze społeczeństwem. Nie ukrywają, że natchnieniem były również wnętrza Muzeum Farmacji UMW i znajdujące się w nich eksponaty oraz ryciny. 

- Nasze obrazy inspirowane są ciałem oraz jego historią, jak również nauką i medycyną. Wnętrze muzeum wydało nam się idealne, aby zorganizować w nim wystawę - dodają i przyznają, że urzekł je tajemniczy i nieco mroczny klimat piwnicy, w której nauka łączy się z mistycyzmem oraz wątkami historycznymi.

Wystawę będzie można oglądać do 8 lutego br. w godzinach pracy Muzeum Farmacji przy ul. Kurzy Targ 4 we Wrocławiu.


Muzeum Farmacji UMW jest placówką naukowo-oświatową, poświęconą historii nauki, medycyny, farmacji i aptekarstwa oraz rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia. Podkreśla to układ ekspozycji - od rekonstrukcji średniowiecznej pracowni alchemicznej w piwnicy, w której będzie można oglądać wystawę, przez wnętrze renesansowej apteki na parterze, wystawę poświęconą lekowi naturalnemu i dawnym narzędziom do produkcji środków leczniczych, po ekspozycję, która przedstawia analityczną aparaturę pomiarową oraz leki syntetyczne i półsyntetyczne (II piętro).

Kamienica, w której mieści się muzeum, jest jedynym w Polsce zachowanym obiektem architektonicznym w stylu renesansowo-klasycystycznym. Dodatkowo to jedyny budynek w kraju, w którym od połowy XIII w. (pierwsze wzmianki pochodzą z ksiąg podatkowych miasta z 1286 r.) do połowy XX w. funkcjonowała apteka, a sam obiekt był własnością i domem aptekarza.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 30.01.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 30.01.2023