Wróć do strony głównej
Aktualności | 07.02.2019

W trosce o słabe serce

W trosce o słabe serce

Forum edukacyjne dla pielęgniarek niewydolności serca
(fot. Tomasz Walów)

5 i 6 grudnia 2018 roku w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego przy ul. Marcinkowskiego 2–6 odbyło się pierwsze szkolenie dla pielęgniarek niewydolności serca pt. „W trosce o słabe serce”. Obejmowało ono część wykładową oraz warsztatową, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt pielęgniarek z całej Polski.

Głównym celem szkolenia było przygotowanie do wsparcia opieki nad pacjentami ze skurczową niewydolnością serca (NS) przyjmowanych do szpitala z powodu dekompensacji niewydolności serca poprzez edukację na temat choroby i samokontroli objawów oraz telefoniczny monitoring poszpitalny realizowany przez przeszkoloną pielęgniarkę niewydolności serca. Koncepcja projektu zakłada: (a) zwiększenie wiedzy pacjenta na temat choroby, poprawy samopoczucia oraz zaangażowania w sam proces leczenia oraz (b) sprawdzenie modelu edukacji pacjentów hospitalizowanych z powodu dekompensacji przewlekłej niewydolności serca realizowanego przez pielęgniarkę niewydolności serca w warunkach praktyki klinicznej.

Szkolenie zostało zorganizowane w celu wsparcia pacjentów z NS w okresie poszpitalnym jako współuczestnictwo w programie pilotażowym kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami z niewydolnością serca (KONS). Projekt jest szczególnie ważny ze względu na obecne wskaźniki hospitalizacji pacjentów z NS, które w Polsce należą do najwyższych w Europie (547/1000 tys. mieszkańców). Co więcej, jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia w okresie najbliższych 10 lat liczba hospitalizacji wzrośnie o 25,5% i będą one związane przede wszystkim z chorobami układu krążenia, głównie z NS. Dalsze konsekwencje to m.in. ponowne hospitalizacje pacjentów z ostrą NS (25% jest ponownie hospitalizowana w ciągu 3 miesięcy od wypisu ze szpitala, po 6 miesiącach odsetek ten sięga pawie 50%, a po roku blisko 70%).

Szkolenie rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem uczestników przez prof. Piotra Ponikowskiego, prorektora ds. nauki UMW oraz prezesa PTK, prof. Joannę Rosińczuk, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW, oraz prof. Ewę A. Jankowska i dr hab. Izabellę Uchmanowicz, prof. nadzw. Pierwszego dnia zaplanowano 7 sesji wykładowych, podczas których zaprezentowano najważniejsze zagadnienia z zakresu niewydolności serca.

Na zakończenie pierwszego dnia szkolenia przeprowadzono panel dyskusyjny, a uczestnicy projektu mieli możliwość zadawania pytań do ekspertów.

Efektem dwudniowego szkolenia dla pielęgniarek miał być rozwój kompetencji w kierunku pielęgniarki niewydolności serca jako ważnej komponenty realizacji programu opieki koordynowanej.

Cały artykuł znaleźć można w  najnowszym numerze Gazety Uczelnianej

 

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 07.02.2019 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 07.02.2019