Wróć do strony głównej
Gazeta Uczelniana | 16.04.2023

W tym zespole jest potencjał

Wszechstronne zainteresowania, unikatowe połączenie  doświadczenia,  umiejętności i wiedzy eksperckiej  – to wszystko decyduje o sile zespołu Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UMW, którego kierownictwo objęła dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW. Nowa szefowa podkreśla potencjał naukowy, kliniczny i dydaktyczny tej jednostki, który pozwala jej na ambitne plany, związane ze wszystkimi obszarami działalności.

Alicja Giedroyć 

Głównym nurtem zainteresowań naukowych dr hab. Katarzyny Neubauer są biomarkery w nieswoistych zapaleniach jelit i innych chorobach układu pokarmowego. Jednak zawodowo nie ogranicza się do pracy badawczej. 

– Bardzo bliska jest mi także dydaktyka i działalność studenckiego koła naukowego  – dodaje kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UMW. – W jednostce prowadzone są zajęcia dydaktyczne z chorób wewnętrznych, dietetyki i  żywienia w chorobach przewodu pokarmowego. Prężnie działa studenckie koło naukowe, które od kilkunastu lat organizuje coroczną konferencję Studencka Jesień Gastrologiczna i pozwala studentom zdobywać także umiejętności organizacyjne, przygotowywania streszczeń konferencyjnych i prezentacji. 

Dr hab. Katarzyna Neubauer mam również nadzieję na implementację na UMW programu Sono4You. To program kształcenia w obszarze podstaw ultrasonografii, działający na kilkunastu uniwersytetach medycznych w Europie (m.in. w Austriii, Niemczech, we Włoszech i w Czechach), którego podstawowym założeniem jest to, że studenci uczą studentów. Umożliwia on nabycie przez studentów umiejętności praktycznych, ale także umiejętności współpracy i organizacji. 

Filar jednostki 

– Największą siłą, filarem naszej jednostki, jest zespół – z przekonaniem mówi dr hab. Katarzyna Neubauer. – Tworzą go doświadczeni, utalentowani pracownicy o wielokierunkowych zainteresowaniach i umiejętnościach. Prof. Agata Mulak to ceniona ekspertka z obszaru interakcji trzewno-mózgowych, dr hab. Dorota Waśko-Czopnik – z zakresu badań czynności przewodu pokarmowego, a dr Radosław Kempiński endoskopii przewodu pokarmowego i nieswoistych zapaleń jelit. Prof. Elżbieta Poniewierka kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii w latach 2016-2023, wieloletni wojewódzki konsultant ds. gastroenterologii, jest przewodniczącą Dolnośląskiego Oddziału PTG. Mamy świetną młodą kadrę, która pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości rozwoju. Dr Anna Zubkiewicz-Zarębska to jedyna transplantolog w jednostce, zajmująca się w szczególności chorobami wątroby; dr Iga Gromny jest prawdziwym talentem ultrasonograficznym.  Dr Wojciech Pisarek zajmuje się encefalopatią wątrobową i endoskopią przewodu pokarmowego; dr Adam Smereka – chorobami wątroby i badaniami czynności przewodu pokarmowego; dr Ewa Waszczuk jest specjalistką w obszarze choroby trzewnej, a dr Karol Kowalski zajmuje się endoskopią przewodu pokarmowego, w tym endoskopią kapsułkową. Zespół tworzą także prof. Elżbieta Poniewierka, była kierownik jednostki, adiunkci dydaktyczni dr Izabela Smoła i dr  Monika Kukulska, ponadto  Paweł Kuźnicki, finalizujący projekt doktorski dotyczący zapaleń jelit, studentki szkoły doktorskiej Dominika Ślósarz (również nasza rezydentka) i Agata Łukawska. Dopełnieniem są lekarze USK: dr Małgorzata Reszczyńska, dr Abdulhabib Annabhani i dr Małgorzata Ochrem o wszechstronnych zainteresowaniach i umiejętnościach z obszaru endoskopii, ultrasonografii i EUS. Ponadto w zespole mamy grupę młodych, zdolnych rezydentów, którą tworzą: Katarzyna Woźniak, Ewa Pawlik, Dominika Wietrzykowska-Grishanowich, Damian Arabasz, Jakub Popiołek, Beata Borycka, Katarzyna Komorowska i Samal Sarsanova.

Plany badawcze 

Dr hab. Katarzyna Neubauer podkreśla, że z takim zespołem można spokojnie myśleć  w kierunku nowych wyzwań badawczych w różnych obszarach.  Już w kwietniu br. w klinice rusza projekt Towards gastric cancer screening implementation in the European union (TOGAS) będący częścią EU4Health Programme (EU4H). Ten wieloośrodkowy i międzynarodowy projekt ma olbrzymie znaczenie poznawcze, ale także praktyczne. Jednym z jego celów jest ustalenie zasad badań przesiewowych w kierunku raka żołądka w krajach Unii Europejskiej. 

– Planujemy badania dotyczące obecnie najczęstszej przewlekłej choroby wątroby na świecie, czyli związanej z dysfunkcją metaboliczną stłuszczeniowej choroby wątroby (metabolic-dysfunction associated fatty liver disease, MAFLD) – deklaruje szefowa kliniki. – Potencjał badawczy jest ogromny, biorąc pod uwagę z jednej strony epidemiologię MAFLD i fakt, że pacjenci z MAFLD częściej chorują i  umierają na choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory na niż niewydolność i raka wątroby, a z drugiej strony umiejscowienie Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UMW w ośrodku badawczym zajmującym się rozległym spektrum chorób. Należy podkreślić, że w USA MAFLD jest już najszybciej rosnącym wskazaniem do przeszczepienia wątroby. Zróżnicowanie geograficzne  częstości występowania MAFLD związane z czynnikami środowiskowymi i mikrobiologicznymi oraz brak danych epidemiologicznych z Polski wraz z wprowadzeniem nowych kryteriów diagnostycznych choroby sprawiają, że uzasadnione jest także nawiązanie współpracy z ośrodkami zagranicznymi.

Plany jednostki obejmują ponadto rozwój badań nad chorobami trzustki i dróg żółciowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka trzustki, przewlekłego zapalenia trzustki i raka dróg żółciowych. Kontynuowane będą badania, dotyczące nieswoistych zapaleń jelit, które z uwagi na wzrost zapadalności, przewlekły charakter i brak skutecznych strategii terapeutycznych, są przedmiotem zainteresowania w kontekście patogenezy, biomarkerów i medycyny precyzyjnej.

Po pierwsze: współpraca

– Stawiamy na współpracę: szeroką i wieloaspektową – dodaje dr hab. Katarzyna Neubauer. – Zarówno z jednostkami naszej uczelni z obszaru nauk podstawowych, jak i polskimi oraz zagranicznymi ośrodkami gastroenterologicznymi i hepatologicznymi.  Moim nadrzędnym celem jest konsolidacja zespołu, wspieranie dobrych relacji, poczucia sprawczości i odpowiedzialności oraz rozwoju badawczego nauczycieli. "Świat składa się z punktów widzenia…" napisała Olga Tokarczuk, a ja chciałabym, aby ta różnorodność naszych spojrzeń stała się siłą napędową rozwoju jednostki.

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 16.04.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 19.04.2023