Wróć do strony głównej
Aktualności | 24.01.2023

Wernisaż pt. "Teratologia/Monstruarium"

W murach Muzeum Farmacji przy ul. Kurzy Targ 4 odbędzie się w dniu 2 lutego 2023 r. wernisaż czterech młodych artystek zainspirowanych ludzkim ciałem uwikłanym w medyczne zależności, i nie tylko.
Wernisaż odbędzie się w godzinach 19.00-20.00. Prace będzie można obejrzeć w godzinach otwarcia Muzeum do 8 lutego włącznie.

Teratologia/Monstruarium
ASP, II rok malarstwa


Zamieszkujemy je, a jednak nigdy nie jest w pełni nasze. Pełne tajemnic, piękne a zarazem szkaradne. Okrutnie materialne, ulegające rozkładowi i przeróżnym deformacjom.
Czym jest dla nas ciało?
Efektem bezwzględnych eksperymentów ewolucji?
Fizycznym wyznaniem jestestwa?
Odbiciem lustrzanym duszy?
Wystawa będzie opowieścią o wyjątkowym miejscu, w którym materia łączy się z duchem. Malarki
odkrywają tajemnice cielesności sięgając do źródeł naukowych, mitologicznych, a także związanych z własnym doświadczeniem. Będą to refleksje dotyczące deformacji cielesnych, materialno-duchowej natury ciała oraz jego relacji ze społeczeństwem.

Prace wystawią:

Zuzanna Fuks:
"Wszystkie prace obracają się wokół błędów genetycznych. Tematyka ciała oraz jego modyfikacji jest szczególnie bliska mojej twórczości. Tajemniczość i niepokój towarzyszący samemu zjawisku przelałam na obrazy. Mam nadzieję, że prace wywołują w odbiorcy to napięcie i konsternację jaka przechodziła przeze mnie podczas zgłębiania efektów licznych nieudanych eksperymentów ludzkości".

Antonina Chuchnowska:
"W swojej twórczości poruszam tematy relacji między duszą a ciałem oraz przenikania się świata fizycznego i duchowego. Moje prace na wystawie eksplorują w jaki sposób zniekształcenia ciała nadają boskości mitologicznym i starożytnym postaciom oraz jak pozornie niepożądane cechy fizyczne były podnoszone do sfery sakralnej. Jest dla mnie ciekawe jak skrajne reakcje może wywoływać niekonwencjonalny, niekanoniczny wygląd ludzkiego ciała. Spojrzenie w przeszłość jest według mnie dobrym pretekstem do rozważenia współczesnych ideałów piękna i ciągłego wartościowania cech fizycznych w naszej kulturze".

Jadwiga Cicha:
"W moich obrazach odkrywam granice cielesności. Przekształcam ją do form krańcowych, badam jej materialną istotę. Staram się przekazać jej 'ponadmaterialne' doświadczenie poprzez deformacje, rozpuszczanie jej i ponowne określenie. Materię żyjącego, czującego ciała przedstawiam również w pozbawionej sfery egotycznej formie zwierzęcej, która egzemplifikuje niezmącone odczuwanie cielesności samej w sobie".

Oliwia Choroś:
"W moich obrazach opowiadam o relacji kobiety z ciałem i relacji kobiecego ciała ze społeczeństwem. Relacje te są skomplikowane, pełne napięć i niezrozumienia. Zniekształcony obraz prawdziwego ciała, wżarty w naszą rzeczywistość, jest potężną machiną dyktującą kobietom ostry rygor względem ich sylwetki. Rygor, który zabija cielesność, a próbuje oddać instagramowy ideał, który jest fikcją. Tworząc obrazy przeprowadzam otwartą dyskusję z własnym ciałem. Do tej dyskusji zaproszeni są odbiorcy, których opinie są bardzo podzielone".

Serdecznie zapraszamy!
 

Autor: Grzegorz Wiktorowski Data utworzenia: 24.01.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 28.01.2023