Wróć do strony głównej
Aktualności | 14.11.2024

Wrocław się szczepi

Choroby zakaźne wróciły do Polski. Gwałtownie rośnie liczba przypadków zapomnianego wiele lat temu krztuśca czy odry. Główną przyczyną jest rosnąca liczba niezaszczepionych, zarówno dzieci jak i dorosłych. Dlatego miasto Wrocław inauguruje kolejna edycję kampanii społecznej pod hasłem "Wrocław się szczepi" prowadzoną pod patronatem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy wsparciu specjalistów z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW. 

Wrocław od wielu lat jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie szczepień. W latach 2010-2023 realizowano, finansowany z budżetu miasta, program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Przez 13 lat zaszczepiono prawie 27 tys. dziewcząt i chłopców. Dobra organizacja, współpraca ze specjalistami UMW i wysoki poziom wyszczepialności  na poziomie 73 proc.  to wszystko złożyło sią na sukces, który zauważono w Polsce i za granicą.   

– Uczestniczyłam w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach i gdy przedstawiałam wrocławski program, mówiono wprost: To gotowy projekt do realizacji w innych krajach, np. we Francji, gdzie wyszczepialność jest na poziomie 40 proc.  twierdzi dr Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW. 

Kampania "Wrocław się szczepi" ma jeden główny cel  zwiększyć świadomość zdrowotną mieszkańców na temat znaczenia szczepień w profilaktyce chorób infekcyjnych. Nie tylko chodzi o program profilaktyki zakażeń wirusem HPV, ale także szczepienia przeciwko grypie dla seniorów 65+, przeciwko pneumokokom dla wrocławskich wcześniaków oraz szczepienia przeciwko chorobom, które wróciły do Polski.  

Od stycznia do końca października liczba zachorowań na krztusiec wyniosła prawie 24 tys. z czego 7 tys. osób zachorowało tylko w ostatnim miesiącu. W porównywalnym okresie 2023 r. było 687 przypadków. Oznacza to ponad 34-krotny wzrost zachorowań na tę niebezpieczną chorobę zakaźną. Przybywa również zakażeń wirusem odry, na którą w zeszłym roku zachorowało 27 osób, a teraz 10 razy więcej. 

– Szczepienia ochronne uznawane są za jedno z największych osiągnięć medycyny, a ich rozwój zmienił w zasadniczy sposób wskaźniki umieralności dzieci. Dużym problemem jest jednak brak pełnej świadomości, że tylko utrzymując wysoką wyszczepialność możemy zapewnić odporność populacyjną, dzięki której chronimy także osoby, które ze względu na przeciwwskazania nie mogą być zaszczepione  wyjaśnia prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW. 

Spotkania z uczniami i ich rodzicami, szkolenia dla nauczycieli, pielęgniarek, realizatorów programów promocji zdrowia oraz spoty we wrocławskiej komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych - to niektóre elementy kampanii społecznej "Wrocław się szczepi". W akcję zaangażowani zostali pracownicy Sanepidu i lekarze, specjaliści UMW.  Jak mówi dr Kamila Ludwikowska do szpitala często trafiają niezaszczepione dzieci i wtedy dopiero przychodzi rodzicom refleksja, że można było tego uniknąć:  Dzieci, które zostały zaszczepione, często całkowicie unikają choroby zakaźnej, bo są szczepienia, które są bardzo skuteczne i osoby szczepione nie chorują albo chorują bardzo rzadko, np. na odrę. Są też takie choroby, które dzięki szczepieniu przechoruje się łagodniej, np. grypa czy Covid-19.

– Nie chodzi tylko o dzieci, dorośli też powinni się szczepić, przyjmować dawki przypominające. Dlatego potrzebna jest edukacja  dodaje lek. med. Joanna Chruszcz z  Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW. 

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego liczba osób, które się nie szczepią, stale rośnie. W 2021 r. było ich 4,9 tys., a w tym roku tylko do marca już ponad 8 tys. W efekcie dramatycznie rośnie liczba zachorowań na choroby o których zapomnieliśmy. 

W ramach kampanii przedstawiono też krasnalkę Szczepanię, która propaguje szczepienia i wkrótce dołączy do  grona wrocławskich krasnali.

Fot. Marek Księżarek/Urząd Miasta Wrocławia

Tagi #umw
Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 14.11.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 15.11.2024