Wróć do strony głównej
Aktualności | 27.10.2017

Wrocławskie Dni Cytologiczne za nami

Podczas Wrocławski Dni Cytologicznych eksperci spotkali się by wspólnie dyskutować o najważniejszych zagadnieniach z tej dziedziny. Jej uczestnicy poznali wyniki najnowszych badań i mogli wziąć udział w praktycznych warsztatach. 

W konferencji, która odbyła się w dniach 20-21 października 2017 roku, udział wzięli wychowankowie naszej Uczelni, dziś światowe i europejskie autorytety w dziedzinie cytopatologii onkologicznej, profesorowie: Jerzy Klijanienko z Instytutu Curie w Paryżu oraz Henryk Domański  z Uniwersytetu w Lund.

Prof. J. Klijanienko wygłosił wykład na temat diagnostyki cytologicznej guzów bazaloidnych gruczołów ślinowych oraz techniki wykonywania biopsji cienkoigłowej guzów oczodołu oraz gałki ocznej, zaś prof. H. Domański mówił na temat tzw. cytopatologii interwencyjnej.

Wrocławskie Dni Cytologiczne 1

Wrocławskie Dni Cytologiczne 2

Prof. dr hab. Włodzimierz Olszewski z Centrum Onkologii w Warszawie przedstawił współczesne algorytmy postępowania w skriningu raka szyjki macicy w oparciu o cytologię na podłożu płynnym oraz ocenę infekcji HPV, a wraz z dr n. med. Janem Faryną mówili o znaczeniu biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej w obecnie stosowanym algorytmie diagnostyki i terapii raka piersi. Dr n. med. Elwira Bakuła - Zalewska z Centrum Onkologii w Warszawie omówiła cytologiczną diagnostyke różnicową raka rdzeniastego tarczycy. Nadto mówiona o możliwościach wykorzystania materiału cytologicznego do badań immunohistochemicznych i molekularnych oraz o analizie komputerowej preparatów immunocytochemicznych z wykorzystaniem geometrii stochastycznej.

Wrocławskie Dni Cytologiczne 4

Dr n. med. Martyna Trzeszcz z Katedry i Zakładu Patomorfologii i Cytologii Onkologicznej naszej Uczelni przedstawiła nowe, przez siebie opracowane zastosowanie testu cytologicznego p16/Ki67 w selekcji pacjentek z ryzykiem HSIL (p16/Ki67 twice-positivity and colposcopy first-negativity).

Wrocławskie Dni Cytologiczne3

W ramach sympozjum odbyły się I ogólnopolskie warsztaty z zakresu oceny preparatów CINtec PLUS oraz II ogólnopolskie warsztaty z zakresu cytologii na podłożu płynnym (LBC).

Na zakończenie konferencji organizatorzy otrzymali owacje na stojąco nie tylko za sprawną organizację konferencji ale także atmosferę oraz miejsce sprzyjające nauce i spotkanim umożliwiającym wymianę doświadczeń i poglądów. Taka opinia o naszej konferencji i prośby by Wrocławskie Dni Cytologiczne w następnym latach kontynuować dowodnie świadczą o dobrej promocji naszego Miasta, Uczelni i środowiska naukowego. 

Coroczna konferencja Wrocławskie Dni Cytologiczne jest organizowana przez Katedrę i Zakład Patomorfologii i Cytologii Onkologicznej, Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Patologów oraz Fundacje Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Autorzy zdjęć: Joanna Dorywalska, Łukasz Besek, prof. dr hab. Michał Jeleń

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 27.10.2017 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 30.10.2017