Wróć do strony głównej
Aktualności | 19.07.2017

Wrocławskie uczelnie będą współpracować z KGHM

Nasza uczelnia przystąpiła do porozumienia o strategicznej współpracy dającej studentom szansę realizacji doktoratów wdrożeniowych dzięki wsparciu KGHM Polska Miedź S.A. i Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum sp.z o.o.

- Ten program stypendialny jest szansą dla studenckiej elity – mówił dr Piotr Dardziński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecny podczas podpisywania umowy między przedstawicielami KGHM oraz wiodących wrocławskich uczelni. Do porozumienia w zakresie wspólnej realizacji projektów B+R oraz kształcenia i pozyskiwania pracowników dla Spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w ramach tzw. doktoratów wdrożeniowych przystąpiły także Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Wrocławski. Porozumienie w imieniu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podpisywał Prorektor ds. Rozwoju Uczelni prof. dr hab. Jacek Szepietowski.

Piotr Dardziński podczas konferencji prasowej na temat doktoratów wdrożeniowych

Rektor Jacek Szepietowski podpisuje umowę z KGHM

Piotr Dardziński po krótce wytłumaczył, na jakich zasadach funkcjonują doktoraty wdrożeniowe. Każdy absolwent studiów magisterskich chcący się o niego starać będzie musiał zostać zatrudniony przez firmę, z którą wspólnie ustali agendę badawczą. Ta z kolei musi zostać zaakceptowana przez uczelnię, co pozwala wystąpić o stypendium w ramach doktoratu wdrożeniowego, będącego równowartością pensji asystenckiej (obecnie 2450 zł). Dodatkowo, jeśli część badań w ramach doktoratu będzie prowadzona na uczelni, resort nauki pokryje ich koszt. Czas na realizację wspomnianego doktoratu wynosi 4 lata, a po tym okresie doktorant będzie mógł zdecydować o pozostaniu w przedsiębiorstwie lub realizacji dalszych planów w ramach uczelni.

Konferencja prasowa w sprawie współpracy uczelni z KGHM
Konferencja prasowa w sprawie współpracy uczelni z KGHM
Rektor Szepietowski udziela wywiadu telewizyjnego

Przedstawiciel Ministerstwa wyraził nadzieję, że wspomniane doktoraty pozwolą ukształtować nową, elitarna grupę naukowców doświadczoną w pracy w biznesie . – Te osoby będą w stanie mówić dwoma językami, nauki i biznesu - mówił. Z kolei Prezes Zarządu KGHM Cuprum sp. z.o.o Piotr Dytko postrzega współpracę z uczelniami w zakresie doktoratów jako otwarcie na poszukiwanie innowacyjnych sposobów rozwiązywania problemów, na które napotyka biznes. Podsumowując konferencję Piotr Dardziński wyraził uznanie dla wysiłku, jaki włożono w nawiązanie międzyuczelnianej współpracy z KGHM, która pomoże w skutecznej realizacji grantów wdrożeniowych.

Zdjęcia: Adam Zadrzywilski

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 19.07.2017 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 04.08.2017