Wrocławskie uczelnie będą współpracować z KGHM
Nasza uczelnia przystąpiła do porozumienia o strategicznej współpracy dającej studentom szansę realizacji doktoratów wdrożeniowych dzięki wsparciu KGHM Polska Miedź S.A. i Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum sp.z o.o.
- Ten program stypendialny jest szansą dla studenckiej elity – mówił dr Piotr Dardziński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecny podczas podpisywania umowy między przedstawicielami KGHM oraz wiodących wrocławskich uczelni. Do porozumienia w zakresie wspólnej realizacji projektów B+R oraz kształcenia i pozyskiwania pracowników dla Spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w ramach tzw. doktoratów wdrożeniowych przystąpiły także Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Wrocławski. Porozumienie w imieniu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podpisywał Prorektor ds. Rozwoju Uczelni prof. dr hab. Jacek Szepietowski.
Piotr Dardziński po krótce wytłumaczył, na jakich zasadach funkcjonują doktoraty wdrożeniowe. Każdy absolwent studiów magisterskich chcący się o niego starać będzie musiał zostać zatrudniony przez firmę, z którą wspólnie ustali agendę badawczą. Ta z kolei musi zostać zaakceptowana przez uczelnię, co pozwala wystąpić o stypendium w ramach doktoratu wdrożeniowego, będącego równowartością pensji asystenckiej (obecnie 2450 zł). Dodatkowo, jeśli część badań w ramach doktoratu będzie prowadzona na uczelni, resort nauki pokryje ich koszt. Czas na realizację wspomnianego doktoratu wynosi 4 lata, a po tym okresie doktorant będzie mógł zdecydować o pozostaniu w przedsiębiorstwie lub realizacji dalszych planów w ramach uczelni.
Przedstawiciel Ministerstwa wyraził nadzieję, że wspomniane doktoraty pozwolą ukształtować nową, elitarna grupę naukowców doświadczoną w pracy w biznesie . – Te osoby będą w stanie mówić dwoma językami, nauki i biznesu - mówił. Z kolei Prezes Zarządu KGHM Cuprum sp. z.o.o Piotr Dytko postrzega współpracę z uczelniami w zakresie doktoratów jako otwarcie na poszukiwanie innowacyjnych sposobów rozwiązywania problemów, na które napotyka biznes. Podsumowując konferencję Piotr Dardziński wyraził uznanie dla wysiłku, jaki włożono w nawiązanie międzyuczelnianej współpracy z KGHM, która pomoże w skutecznej realizacji grantów wdrożeniowych.
Zdjęcia: Adam Zadrzywilski