Wróć do strony głównej
Aktualności | 16.09.2024

Wrześniowe ogłoszenie konkursów NCN

Narodowe Centrum Nauki otwiera nabór wniosków w konkursach na projekty badawcze OPUS 28+LAP/Weave i SONATA 20. Łączny budżet obu konkursów to 600 mln złotych. Na wnioski naukowców czekamy do 16 grudnia.

OPUS to największy program grantowy Narodowego Centrum Nauki, który umożliwia naukowcom  realizację projektów badawczych w polskich jednostkach naukowych. Jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia i stażu naukowego kierownika projektu. W OPUS, podobnie jak w pozostałych konkursach Narodowego Centrum Nauki, można ubiegać się o finansowanie projektów ze wszystkich dziedzin nauki.

W każdej edycji konkursu OPUS naukowcy mogą wnioskować o środki na projekty krajowe, ale także projekty realizowane we współpracy z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych lub z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. We wrześniowej edycji konkursu OPUS dodatkowo otwieramy ścieżkę LAP w ramach programu Weave – dzięki niej polscy naukowcy mogą otrzymać środki na projekty realizowane we współpracy z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii-Flandrii, którzy występują równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów do właściwych dla danego kraju instytucji finansujących. W takiej konfiguracji wnioski LAP oceniają zespoły ekspertów NCN, zaś agencje zagraniczne akceptują wyniki tej oceny i na jej podstawie przyznają środki zespołom partnerskim.

Projekty OPUS można planować na 12, 24, 36 lub 48 miesięcy, projekty OPUS LAP na 24, 36 lub 48 miesięcy, w zależności od kraju rezydencji zespołu partnerskiego. Nie ma górnego limitu finansowania na jeden projekt. Granty można przeznaczyć na wynagrodzenia dla kierownika i członków zespołu, stypendia, zakup aparatury, urządzeń, oprogramowania, materiałów i usług oraz wyjazdy służbowe, wizyty i konsultacje.

Budżet konkusu OPUS 28+LAP/Weave to 450 mln zł. Ogłoszenie OPUS 28+LAP/Weave.

Konkurs SONATA jest przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, czyli między 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2022. Okres ten może zostać przedłużony w określonych przypadkach, np. o czas przebywania na zwolnieniach lub poświęcony opiece nad dziećmi. Kierownicy projektów muszą mieć w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę, lub przynajmniej jedno dokonanie artystyczne/artystyczno-naukowe. Projekty SONATA można planować na 12, 24 lub 36 miesięcy. W skład zespołu badawczego, oprócz kierownika projektu, mogą wejść dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc. Kierownikiem projektu w konkursie SONATA można być tylko raz.

Budżet konkursu SONATA 20 to 150 mln zł. Ogłoszenie SONATA 20

Zmiany dotyczące stanowisk post-doc

Wrześniowe otwarcie konkursów NCN przynosi ze sobą istotne zmiany w regulaminie finansowania projektów. Rada NCN reagując na głosy płynące ze środowiska, podjęła decyzję o zmianach dotyczących zatrudnienia na stanowisku typu post-doc. Do tej pory zatrudnieni w tej formie mogli być naukowcy do 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora (z możliwością przedłużenia o udokumentowane przerwy w karierze), teraz okres ten został przedłużony do 12 lat. Dodatkowo, do konkursu na stanowisko typu post-doc będzie mogła przystąpić osoba, dla której kierownik projektu był promotorem lub promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej (co wcześniej było niemożliwe), po spełnieniu innych warunków regulaminowych.

 

 

Kompletny wniosek powinien zostać złożony do CZP 25.11.2024 r.
Osoby zainteresowane składaniem  projektów proszone są o kontakt: projekty@umw.edu.pl

Autor: Natalia Marchut Data utworzenia: 16.09.2024 Autor edycji: Natalia Marchut Data edycji: 16.09.2024