Współpraca na rzecz innowacji
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu podpisał memorandum o współpracy z LIFE BioCEEd – czeską platformą venture buildingowa, która specjalizuje się w rozwoju technologii biomedycznych. Nowy partner oferuje uczelni m.in. wsparcie w procesie komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań.
Porozumienie przewiduje współpracę w zakresie identyfikacji i tworzenia rozwiązań mających potencjał rynkowy oraz wspieranie transferu innowacyjnych projektów z zakresu ochrony zdrowia i biotechnologii. Uczelnia może też liczyć na profesjonalne doradztwo wieloletnich praktyków i pomoc w pozyskiwaniu partnerów do wspólnego prowadzenia badań.
– W dynamicznie rozwijającym się świecie nauki i medycyny, współpraca między uczelniami a sektorem inwestycyjnym odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu innowacji do praktyki klinicznej – mówi Jakub Sojka, dyrektor Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Liczymy, że dzięki współpracy z LIFE BioCEEd nasi naukowcy zyskają realne wsparcie w postaci środków finansowych oraz dostępu do międzynarodowych ekspertów.
Prywatny fundusz inwestycyjny LIFE BioCEEd, posiadający kapitał w wysokości 20 mln euro, stawia sobie za cel wspieranie innowacyjnych rozwiązań – w tym terapii, urządzeń medycznych, produktów leczniczych i cyfrowych rozwiązań zdrowotnych – na wczesnym etapie ich rozwoju. Pomaga także w tworzeniu strategicznych partnerstw w Europie Środkowo-Wschodniej między podmiotami, których działalność naukowo-badawcza ma szansę realnie wpłynąć na poprawę sytuacji pacjentów i rozwój sektora opieki zdrowotnej.
– Zależy nam, aby innowacje wychodziły poza laboratoria i pracownie jednostek naukowych oraz trafiały na rynek – wyjaśnia Sara Melicharova, zarządzająca LIFE BioCEEd. – Wierzymy, że współpraca z Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu, najlepszą polska uczelnią według światowych rankingów, pozwoli opracować i wprowadzić w życie technologie, które przyczynią się do rozwoju różnych dziedzin medycyny.
Jakub Sojka podkreśla, że brak mechanizmów skutecznej komercjalizacji to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się zespoły naukowo-badawcze. – Współpraca, którą nawiązaliśmy z naszym nowym, czeskim partnerem to szansa, aby dobre pomysły nie kończyły się wyłącznie na publikacjach, a były wdrażane i przekładały się na lepszą diagnostykę, leczenie i jakość życia pacjentów – dodaje dyrektor CTT uczelni.
