Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa
Dziekanem nowego wydziału, który zostanie zorganizowany na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu od roku akademickiego 2024/2025, będzie prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz.
Alicja Giedroyć
UMW jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, która powołuje oddzielny wydział, gdzie można studiować pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Lubi Pani takie pionierskie wyzwania?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Rektor UMW powierzył mi zaszczytne zadanie utworzenia tego nowego wydziału. Przyjmuję je z wielką odpowiedzialnością i entuzjazmem. Lubię pionierskie przedsięwzięcia, ponieważ dają one możliwość wprowadzania innowacji i kreowania przyszłości. Tworzenie nowego wydziału to nie tylko budowanie nowych struktur organizacyjnych, ale przede wszystkim tworzenie miejsca odpowiedniego do nauki dla studentów i przyjaznego pracownikom.
Co legło u podstaw wydzielenia pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego z Wydziału Nauk o Zdrowiu? Skąd taki pomysł?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: W dużej mierze jest to odpowiedź na dynamicznie rozwijające się potrzeby społeczno-ekonomiczne oraz zmiany na rynku pracy w Polsce. Musimy iść do przodu, dostosować system edukacyjny do nowych wyzwań w ochronie zdrowia. Są nimi m.in. większy nacisk na promocję zdrowia i prewencję chorób (w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć) czy rosnąca rola podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem technologii medycznych. Chcemy, żeby nasi studenci byli doskonale przygotowani do tych wszystkich nowości. W obliczu starzejącej się populacji i rosnących potrzeb zdrowotnych zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników medycznych nigdy nie było większe. Nowy wydział odpowiada na te potrzeby, kształcąc przyszłe pielęgniarki, położne i ratowników medycznych, którzy będą gotowi sprostać wymogom współczesnej opieki zdrowotnej.
Jaka będzie struktura wydziału, którym Pani pokieruje?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Będzie się on opierał na trzech filarach, czyli katedrach: Pielęgniarstwa, Położnictwa i Ratownictwa Medycznego. W Katedrze Pielęgniarstwa UMW będziemy mieć siedem zakładów: Zakład Organizacji Opieki Zdrowotnej, Zakład Metodyki i Badań Naukowych, Zakład Pediatrii i Koordynowanej Opieki nad Dzieckiem, Zakład Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Zabiegowego, Zakład Pielęgniarstwa Internistycznego, Zakład Geriatrii i Opieki Długoterminowej, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa. W Katedrze Położnictwa utworzymy: Zakład Podstaw Położnictwa, Zakład Opieki Specjalistycznej w Położnictwie i Ginekologii oraz Zakład Biologii Medycznej. Katedra Ratownictwa Medycznego będzie się składać z Zakładu Ratownictwa Medycznego i Zakładu Badań Naukowych i Innowacji w Ratownictwie Medycznym.
Dotychczas kierowała Pani Katedrą Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW, a głównie z pielęgniarstwem wiąże się Pani bogaty dorobek naukowy i praca dydaktyczna. Czy nie jest tak, że koszula zawsze bliższa ciału?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Podejmując się tworzenia nowego wydziału, traktuję z równą atencją wszystkie 3 filary, bo każda z katedr wnosi unikalną wartość i otwiera nowe możliwości dla naszych studentów. Oczywiście pielęgniarstwo uważam za serce systemu opieki zdrowotnej. W Katedrze Pielęgniarstwa kładziemy ogromny nacisk na rozwijanie zarówno teoretycznej wiedzy, jak i praktycznych umiejętności studentów. Chcemy, aby absolwenci byli doskonałymi specjalistami w swojej dziedzinie. Położnictwo natomiast to sztuka i nauka towarzyszenia kobietom w najważniejszych momentach ich życia. Uczymy nie tylko technik medycznych, ale również jak być wsparciem emocjonalnym dla matek i rodzin w czasie ciąży, porodu i po narodzinach dziecka. O randze ratownictwa medycznego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To dziedzina, która wymaga odwagi, szybkiego myślenia i doskonałej wiedzy. Katedra Ratownictwa Medycznego oferuje kształcenie, które pozwala wyposażyć studentów w niezbędne umiejętności do działania w sytuacjach kryzysowych. W tej katedrze stawiamy duży nacisk na technologiczne innowacje, stąd utworzenie zakładu, w którym studenci będą się z nimi zapoznawać.
Jakie są plany dotyczące rozwoju naukowego w ramach Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Duże zaangażowanie w rozwój naukowy będzie jednym z kluczowych elementów działań wydziału. Planujemy współpracować z wiodącymi ośrodkami badawczymi na całym świecie, aby wprowadzać najnowsze osiągnięcia medycyny do naszej praktyki. Chcemy, aby nasi studenci mieli dostęp do najbardziej aktualnych i zaawansowanych technologii oraz badań, co pozwoli im być liderami w swojej dziedzinie.
A co z dydaktyką? Czy tu także planowane są zmiany?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Jesteśmy nastawieni na nieustanny rozwój. Nasi studenci już teraz mają możliwość nauki w realistycznych warunkach symulacyjnych, co przygotowuje ich do pracy w rzeczywistych sytuacjach klinicznych. Programy kształcenia będą również dynamicznie dostosowywane do potrzeb rynku pracy i postępów w medycynie, oczywiście zgodnie ze standardami.
Wiele się ostatnio mówi o sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence — AI) w medycynie. Czy w Pani opinii AI zmieni system opieki zdrowotnej? A jeśli tak, w jaki sposób trzeba się do tego przygotować na etapie kształcenia kadr medycznych?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: AI ma ogromny potencjał, aby zrewolucjonizować opiekę zdrowotną i musimy być na to gotowi. Dlatego planujemy wprowadzenie i rozwijanie systemów AI do analizy danych medycznych. Dzięki temu nasi studenci będą mieli możliwość pracy z najnowszymi narzędziami technologicznymi, co przygotuje ich do działań w czasach, kiedy technologia i medycyna będą się coraz bardziej integrowały.
Nowością na wydziale będzie także możliwość studiowania pielęgniarstwa w języku angielskim, co w Polsce wciąż jest rzadkością. Dla kogo przede wszystkim jest ta oferta?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Przede wszystkim nasza anglojęzyczna oferta jest skierowana do studentów międzynarodowych, którzy pragną zdobyć wysokiej jakości wykształcenie medyczne w Polsce. UMW przyjmuje studentów z różnych zakątków świata, oferując im nie tylko znakomite warunki do nauki, ale także bogate doświadczenia kulturowe. Studiowanie w języku angielskim otwiera drzwi do globalnych możliwości zawodowych i umożliwia łatwiejszą integrację na międzynarodowych rynkach pracy.
Program w języku angielskim jest również idealny dla polskich studentów, którzy myślą o karierze międzynarodowej. Znajomość specjalistycznego języka angielskiego jest niezwykle ceniona w medycynie i opiece zdrowotnej. Absolwenci naszego anglojęzycznego programu będą mieli przewagę na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Ile osób będzie studiowało na nowym wydziale?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: W roku akademickim 2024/2025 na Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW planuje się przyjąć ponad 500 nowych studentów. Łącznie z wcześniejszymi rocznikami studiować tu będzie ponad 1000 osób. Na studia pielęgniarskie English Division zaplanowaliśmy 30 miejsc.
Jakie jest Pani przesłanie jako przyszłego dziekana?
Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz: Moje przesłanie opiera się na trzech fundamentalnych filarach: doskonałości edukacyjnej, innowacyjności badawczej oraz odpowiedzialności społecznej. Jako społeczność akademicka mamy przed sobą ekscytującą przyszłość. Zapraszam wszystkich do jej wspólnego tworzenia. Razem możemy wprowadzać innowacje, rozwijać wiedzę i umiejętności oraz poprawiać jakość życia naszych pacjentów. Nowy Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa jest gotowy na nowe wyzwania i wspólne osiąganie sukcesów.
***
O tym, dlaczego warto studiować pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne na UMW, mówią nasi studenci: