Aktualności | 27.07.2023

Wyjątkowa przygoda z Erasmusem+: relacja studentki

Wyjątkowa przygoda z Erasmusem+: Program Erasmus+ Blended Intensive Programmes (Challenge-Based Innovation) - relacja studentki Kornelii Sokołowskiej

Od 12 do 16 czerwca 2023 roku miałam niepowtarzalną okazję wziąć ponownie udział w programie Erasmus+ Blended Intensive Programmes (BIP) - Challenge-Based Innovation. Uczelnia, w której odbywałam mobilność to Instituto Politécnico de Bragança (IPB), położona w Bragança, w Portugalii. Instituto Politécnico de Bragança jest ogólnie uznawane za jedną z czołowych uczelni wyższych w Portugalii. Jedną z niesamowitych rzeczy związanych z programem BIP Erasmus+ jest fakt, że można uczestniczyć w nim nieograniczoną ilość razy. To oznacza, że studenci mają szansę na kolejne wyjazdy, zdobywanie nowych doświadczeń i poszerzanie horyzontów edukacyjnych.

Tym razem wyjazd odbyłam razem z moimi dwiema koleżankami, które również studiują na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, na pierwszym roku drugiego stopnia kierunku Zdrowie Publiczne. Wspólna mobilność była nie tylko doskonałą okazją do pogłębienia naszej wiedzy i umiejętności, ale również wzmocniła naszą więź jako zespół. Razem podjęłyśmy wyzwanie, które dostarczyło nam nie tylko fachowej wiedzy, ale również niezapomnianych przygód i wspomnień.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który daje studentom, nauczycielom i pracownikom szansę na międzynarodową mobilność edukacyjną. Jego głównym celem jest promowanie wymiany kulturalnej, uczenia się i rozwoju osobistego poprzez udział w programach edukacyjnych za granicą. Erasmus+ umożliwia studentom zdobycie nowych doświadczeń, poznawanie innych kultur, doskonalenie języków obcych oraz budowanie międzynarodowych więzi.

Blended Intensive Programmes są innowacyjnymi programami edukacyjnymi organizowanymi przez program Erasmus+. Oferują one unikalne możliwości rozwoju i nauki w międzynarodowym środowisku. Program, w którym brałam udział, skupiał się na Challenge-Based Innovation (innowacje oparte na wyzwaniach). Dzięki niemu miałam okazję zgłębić wiedzę na temat twórczego i innowacyjnego myślenia, pracy zespołowej oraz rozwiązywania problemów w praktyczny i interdyscyplinarny sposób. Każda z grup miała znaleźć twórcze, trwałe i ekonomiczne rozwiązanie przydzielonego im problemu. Moim tematem był: “The elephant in the room.” ten problem skupiał się na szeroko pojętym zagadnieniu mowy nienawiści.

Podczas wyjazdu miałam nie tylko możliwość poznania nowych technik i metodologii, ale także zyskałam bezcenne doświadczenie poprzez współpracę z innymi studentami i profesorami z różnych krajów. Wzajemne dzielenie się wiedzą i perspektywami wzbogaciło moje spojrzenie na innowacje i wyzwania, przed którymi stajemy jako społeczeństwo. Nawiązałam trwałe kontakty i przyjaźnie, które mam nadzieję utrzymać na przestrzeni całej mojej kariery. Był to niesamowity wyjazd, który przyniósł mi wiele korzyści i niezapomniane wspomnienia.

Poza tym, uczestnictwo w programie Erasmus+ przyniosło mi wiele innych korzyści. Moja znajomość języka angielskiego znacznie się poprawiła dzięki codziennemu kontaktowi z językiem w międzynarodowym środowisku. Wspólne projekty i dyskusje z uczestnikami z innych krajów dały mi pewność siebie i umiejętność porozumiewania się w różnorodnych grupach. Również pogłębiłam swoją wiedzę na temat kultury i tradycji portugalskich.

Jestem niezwykle zadowolona z decyzji o udziale w programie Erasmus+. Był to dla mnie nie tylko wyjazd edukacyjny, ale także przygoda, która otworzyła przede mną nowe horyzonty i dała możliwość rozwinięcia się w wielu aspektach. Polecam każdemu studentowi wzięcie udziału w programie Erasmus+ i skorzystanie z niepowtarzalnej szansy, jaką daje on do poznania nowych ludzi, kultur i sposobów myślenia. To doświadczenie na pewno zostanie ze mną na zawsze, a zdobyta wiedza i kontakty okażą się nieocenione w mojej dalszej karierze zawodowej.

Autor: Sława Ksenycz Data utworzenia: 27.07.2023 Autor edycji: Sława Ksenycz Data edycji: 27.07.2023