Wyróżnieni w konkursie „Nowotwory złośliwe skóry”
Dr Piotr Donizy oraz lek. Maciej Kaczorowski zajęli ex aequo II miejsce w konkursie na najlepsze prace naukowe dotyczącą nowotworów skóry organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz firmę Roche.
Przewodniczącym Kapituły Konkursowej był prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Nagrodą dla zwycięzców był wyjazd na 14th EADO Congress & 9th World Meeting of Interdisciplinary Melanoma / Skin Cancer Centers, który odbył się w dniach 6-9 listopada 2018 roku w Barcelonie.
Pierwsza z nagrodzonych prac (Piotr Donizy, Maciej Kaczorowski, Przemysław Biecek, Agnieszka Hałoń, Teresa Szkudlarek, Rafał Matkowski. Golgi-related proteins GOLPH2 (GP73/GOLM1) and GOLPH3 (GOPP1/MIDAS) in cutaneous melanoma: patterns of expression and prognostic significance. Int. J. Mol. Sci. 2016; Vol.17 no.10; s.1-18; Impact Factor: 3.226) dotyczyła oceny znaczenia prognostycznego białek strukturalnych aparatu Golgiego w komórkach czerniaka, makrofagach towarzyszących guzowi (tumor-associated macrophages, TAMs) i fibroblastach towarzyszących guzowi (cancer-associated fibroblasts, CAFs). Wykazano, że wzrost immunoreaktywności GOLPH2 i GOLPH3 w komórkach czerniaka był istotnie skorelowany z niekorzystnym rokowaniem u pacjentów z czerniakiem skóry. Z kolei wysoka ekspresja GOLPH2 i GOLPH3 w podścielisku guza pierwotnego (w makrofagach i fibroblastach) wiązała się z wyraźnie lepszą prognozą długoterminową. Należy podkreślić fakt, że opublikowany artykuł konkludujący powyższe badanie był pierwszym raportem w piśmiennictwie światowym opisującym szczegółowo wzorce ekspresji GOLPH2 i GOLPH3 w nowotworowych melanocytach i komórkach podścieliskowych z określeniem ich korelacji z detalicznym raportem kliniczno-patologicznym.
Drugi artykuł (Maciej Kaczorowski, Tomasz Borowiec, Piotr Donizy, Konrad Pagacz, Wojciech Fendler, Artur Lipiński, Agnieszka Hałoń, Rafał Matkowski. Polo-like kinase-1 immunoreactivity is associated with metastases in cutaneous melanoma. J. Cutan. Pathol. 2017 Vol.44 no.10; s.819-826; Impact Factor: 1.532) opisuje korelacje pomiędzy ekspresją białka PLK-1 w komórkach nowotworowych i komórkach podścieliska z parametrami kliniczno-patologicznymi czerniaka. Autorzy wykazali, że nadekspresja PLK-1 związana jest z wysoką inwazyjnością komórek nowotworowych i wyraźnie zwiększonym ryzykiem powstawania przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych.