Wróć do strony głównej
Aktualności | 10.04.2017

Wystawa poświęcona pamięci prof. Cieszyńskiego

Kilkanaście plansz prezentujących życiorys i osiągnięcia prof. Antoniego Cieszyńskiego tworzy wystawę, którą obejrzeć można w holu Centrum Naukowej Informacji Medycznej. Uroczystego otwarcie dokonał rektor naszej uczelni, prof. Marek Ziętek.

Prof. Marek Ziętek żartował, że naturalną koleją rzeczy jest, by wystawę o legendarnym polskim stomatologu otwierał rektor-dentysta. Przybliżał też zebranym niezwykłe osiągnięcia prof. Antoniego Cieszyńskiego, który urodził się w Oleśnicy, po studiach w Niemczech, trafił do Lwowa, gdzie został zamordowany przez nazistów na Wzgórzach Wuleckich.


- Im więcej się o nim dowiaduję, tym bardziej jestem zafascynowana - mówiła dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska przybliżając sylwetkę profesora określanego ojcem polskiej stomatologii. To z jej inicjatywy wystawa przygotowana dla Galerii Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy trafiła w mury Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


Tradycyjnie - jak na wszystkich wernisażach organizowanych w BIbliotece UMW nie zabrakło książki, do której można było się wpisać - jako pierwszy zrobił to prof. Marek Ziętek.



Plansze i eksponaty zgromadzone w gablotach pozwalają prześledzić biografię wybitnego naukowca, jego osiągnięcia naukowe, aktywność na arenie międzynarodowej, działalność społeczną. Poznajemy prof. Cieszyńskiego jako tytana pracy, oddanego sprawie stomatologii lekarza, orędownika reform.



Dyrektor Instytutu Eastmana w Rochester dr Harvey Burhart nazwał działalność polskiego profesora "olśniewającą wprost i bezprzykładną pracą". Już w 1907 r. ogłosił on regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonywanie zdjęć, na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. W tym samym roku opracował pierwszy na świecie atlas radiologii stomatologicznej. Rozwijał swoje badania radiologiczne i kontynuował poszukiwania nowych rozwiązań. Do jego wynalazków należą: przytrzymywacz filmów wewnątrzustnych, wspornik do zdjęć pozaustnych, kaseta do zdjęć stereoskopowych, miarka do odczytywania odległości filmu od ogniska, czapka z tabliczką ułatwiająca ustawienie promienia głównego do zdjęć typowych czaszki.



W 1926 r. wydał podręcznik radiologii stomatologicznej. Jest autorem nowatorskich metod leczenia.

Wystawę opracował na podstawie własnych zbiorów Krzysztof Dziedzic. Jej właścicielem  Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy, która nieodpłatnie wypożyczyła ją naszej uczelni.


Fot. Tomasz Walów

Galeria zdjęć
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 10.04.2017 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 11.04.2017