Wróć do strony głównej
Aktualności | 10.05.2016

Z Targów Wynalazczości wrócili z medalem

Brązowy medal za grafen wykorzystywany w technologiach medycznych. Badania zostały wyróżnione na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu. Pokazywano tam ponad 600 rozwiązań innowacyjnych z 13 krajów świata.

To dopiero wstępna faza badań prowadzonych przez zespół naukowców naszej uczelni: dr. Dariusza Białego z Katedry i Kliniki Kardiologii, dr Magdalenę Wawrzyńską i dr. Jacka Arkowskiego z Zakładu Ratownictwa Medycznego oraz zespół prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. Konieczne jest wykonanie licznych prób biologicznych.


Na zdjęciu od lewej: prof. Wiesław Stręk, dr hab. Dariusz Hreniak - Instytu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, dr Dariusz Biały Katedra i Klinika Kardiologii, dr Magdalena Wawrzyńska i dr Jacek Arkowski – Zakład Ratownictwa Medycznego Wydział Nauk o Zdrowiu, mgr inż. Mikołaj Łukasiewicz  Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN

Stawka jest wysoka. Nikt na świecie nie oferuje na razie urządzeń medycznych z zastosowaniem grafenu jako powłoki. Projekt jest już zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Naukowcy planują też założenie spółki, która zajmie się komercjalizacją efektów ich prac. Naukowcy pracują nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. Wiele wskazuje na to, że będą one nie tylko przyjazne dla organizmu, ale też bakteriostatyczne.



- Pierwsze próby są obiecujące – przyznaje dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zaczęliśmy od śródbłonka, to bardzo wrażliwe komórki, a dla nas bardzo ważne w związku ze wszczepianiem stentów w naczynia wieńcowe. Pokrywaliśmy grafenem płytki stalowe i obserwowaliśmy efekty. Budzą nadzieje – mówi dr Biały. Grafen mógłby zostać zastosowany do wszczepianych w organizm produktów medycznych – jak sztuczne zastawki serca czy nerki, można by też tworzyć z niego cewniki czy elektrody stymulujące. Właściwości bakteriostatyczne grafenu można wykorzystać przy projektowaniu sal operacyjnych – tych możliwości jest naprawdę dużo – wylicza naukowiec Uniwersytetu Medycznego. 


Fot. Adam Zadrzywilski

Na razie wrócił z brązowym medalem z Paryża. 115 Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine” organizowane pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji, poświęcone są  transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. To tam prezentowano po raz pierwszy i promowano takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca”), aparat do transfuzji krwi czy laryngoskop. Co roku prezentowane wynalazki są oceniane przez jurorów. W ocenie rozwiązań jury bierze pod uwagę poziom nowatorstwa, poziom techniki i technologii, zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań. W tym roku  Targi zgromadziły ponad 600 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z 13 krajów świata, między innymi z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji, Iranu, Maroka, Tajwanu i Chin. Wynalazki prezentowane były w czterech głównych sektorach branżowych: poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport oraz przemysł.


 
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 10.05.2016 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 16.05.2016