Zmarł prof. Józef Szymczak
Z głębokim żalem informujemy, że 12 września 2024 r. zmarł prof. Józef Szymczak, wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii obecnego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Prof. Józef Szymczak urodził się w 1928 r. W 1949 r. rozpoczął studia na Oddziale Farmaceutycznym Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Dyplom magistra farmacji otrzymał w 1953 r. W 1964 r. uzyskał stopień doktora farmacji, a w 1980 r. stopień doktora habilitowanego z zakresu bromatologii. W 1989 r. przyznano Mu tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1996 r. profesora zwyczajnego.
Pracę na uczelni rozpoczął w 1952 r. jako student IV roku na stanowisku zastępcy asystenta w Zakładzie Nauki o Środkach Spożywczych, a w kolejnych latach zajął się organizacją Zakładu i Katedry Bromatologii, którym kierował od 1976 do 1998 r.
W pracy naukowo-badawczej skupiał się m.in. na składzie chemicznym i wartościach odżywczych produktów spożywczych (analiza białek i lipidów grzybów jadalnych). Zajmował się także chromatografią gazową olejków eterycznych, substancji lipidowych (głównie kwasów tłuszczowych w materiałach roślinnych i tkankach zwierzęcych), oznaczanych w aspekcie wpływów czynników żywieniowych, stosowania leków oraz oddziaływania szkodliwych substancji obcych np. pestycydów i metali ciężkich. Dorobek naukowy prof. Józefa Szymczaka zawarty jest w ponad 80 publikacjach, dwóch zastrzeżeniach patentowych i w ponad 50 doniesieniach na zjazdach i sympozjach naukowych.
Był członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, sekretarzem Oddziału Wrocławskiego oraz członkiem Zarządu Sekcji Analitycznej, a także jej przewodniczącym. Należał również do Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego, w którym pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Oddziału Wrocławskiego. Zasiadał w Komisji Bromatologicznej Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz Komisji Higieny Żywności i Żywienia, Komitetu Żywienia Człowieka PAN.
Uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia PRL, Medalem 40-lecia PRL, odznaką "Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia", Złotą Odznaką Honorową Academia Medica Vratislaviensis, Srebrnym Medalem Jubileuszowym 50-lecia Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej we Wrocławiu, Medalem Pamiątkowy z okazji 25-lecia Wrocławskiego Oddziału PTFarm, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Medalem im. I. Łukasiewicza.
Pożegnanie rozpocznie się w sobotę, 21 września o godz. 13.50 mszą świętą w kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Kondolencje lub wspomnienia możecie Państwo zamieszczać w naszej księdze >>