Znamy najlepsze projekty rewitalizacji Doliny Czarnej Wody
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wyłonił trzech zwycięzców konkursu na projekt architektoniczny, których prace staną się podstawą do przeprowadzenia kompleksowej przebudowy i rewitalizacji terenów znanych jako Dolina Czarnej Wody.
Zgodnie z założeniami, tereny otaczające uczelniane Domy Studenckie, Studium Wychowania Fizycznego i Ogród Roślin Leczniczych mają stać się jedną z nowych wizytówek miasta, dostępną dla wszystkich wrocławian.
W gronie zwycięzców znaleźli się:
- Lab Design And Research Group sp. z o.o. (317 pkt)
- Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. (262 pkt)
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Instytut Architektury Krajobrazu, Pracownia Studialno – Projektowa Instytutu Architektury Krajobrazu (212 pkt)

Przedmiotem konkursu było wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla projektu pn. „Dolina Czarnej Wody – Sztuka Mądrego Życia” z uwzględnieniem potrzeb Ogrodu Roślin Leczniczych, Studium Wychowania Fizycznego, obiektu byłej stołówki studenckiej oraz Domów Studenckich. Koncepcja w założeniu powinna określać relacje obiektów z otoczeniem, zabytkowym i naukowym charakterem Ogrodu Roślin Leczniczych, zabytkowym obiektem stołówki, istniejącą bazą noclegową i sportowo-rekreacyjną oraz nowopowstałymi obiektami i równocześnie podkreślać atrakcyjne położenie w dorzeczu Odry.



W myśl regulaminu konkursu, wybrana koncepcja może stać się podstawą do wykonania projektów realizacyjnych w całości lub części. Kapituła konkursu zdecydowała się na kompilację pomysłów ujętych we wszystkich nagrodzonych projektach, co w jej opinii pozwoli na stworzenie możliwie najbardziej kompleksowego projektu realizacji założonych zadań.
Po wyłonieniu i nagrodzeniu zwycięzców nastąpi etap dyskusji i analizy materiałów, które pozwolą na wyłonienie najważniejszych elementów poszczególnych koncepcji i zlecenie całościowego projektu z podziałem na etapy. – Na wspomnianym terenie już teraz termomodernizowane są obiekty dawnej stołówki i Ogrodu Roślin Leczniczych, których renowacja powinna zakończyć się najpóźniej na przełomie I i II kwartału tego roku – mówił Zastępca Kanclerza ds. Zarządzania Infrastrukturą Jacek Czajka. – Reszta koniecznych zmian wynikających z projektu będzie realizowana etapami, w miarę dostępności środków. W tym celu mamy zamiar ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i programów unijnych, nie wykluczamy też udziału w programach partnerskich.
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, całościowy koszt realizacji projektu ma wynieść od 40 do 70 mln złotych.
W opinii kanclerza Jacka Czajki, nagrodzone projekty dają szansę na opracowanie koncepcji miejsca, które będzie atrakcyjne nie tylko dla studentów, ale wszystkich mieszkańców miasta. – Mądre życie, zawarte w tytule projektu, oznacza połączenie nauki, rozrywki i rekreacji na jednej przestrzeni. Dzięki temu chcielibyśmy przyciągnąć wrocławian do miejsca, o którego istnieniu wielu z nich nie ma pojęcia, choć to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kampusów akademickich w mieście. To miejsce z ogromnym potencjałem, a bliskość ogrodu zoologicznego i Parku Szczytnickiego niewątpliwie mu służy.
Nagrodzone koncepcje architektoniczne przewidują, że w Dolinie Czarnej Wody znajdą się między innymi obiekty sportowe, w tym hala i boiska zewnętrzne, przystań żeglarska, obiekty małej architektury czy mini-muszla koncertowa. Budynek dawnej stołówki zostanie przekształcony w centrum konferencyjne z zapleczem gastronomicznym, a Ogród Roślin Leczniczych stanie się miejscem ogólnodostępnym dla wszystkich.
Wizualizacje nagrodzonych projektów oglądać można w holu Centrum Naukowej Informacji Medycznej. To element konsultacji projektów - studenci i pracownicy, którzy chcieliby podzielić się opiniami, proszeni są o przesłanie ich drogą elektroniczną do końca lutego pod adres marketing@umed.wroc.pl
Zdjęcia: Tomasz Walów