Katedra Zdrowia Publicznego

ul. T. Chałubińskiego 3,
50-368  Wrocław
 

________________________
p.o. kierownika
dr hab. Łukasz Rypicz
e-mail: lukasz.rypicz@umw.edu.pl

Sekretariat Wydziału Nauk o Zdrowiu i Katedry Zdrowia Publicznego 
mgr Aleksandra Kiesińska
pokój nr 013, parter 
ul. T. Chałubińskiego 3,
50-368  Wrocław

e-mail: aleksandra.kiesinska@umw.edu.pl 

Struktura Katedry Zdrowia Publicznego

dr hab. Łukasz Rypicz
adiunkt
Polska Platforma Medyczna
e-mail: lukasz.rypicz@umw.edu.pl
________________________________

dr Agnieszka Siennicka
adiunkt
Polska Platforma Medyczna
e-mail: agnieszka.siennicka@umw.edu.pl
________________________________
dr Barbara Grabowska
asystent 
Polska Platforma Medyczna
e-mail: barbara.grabowska@umw.edu.pl
________________________________
dr Jolanta Grzebieluch
adiunkt
Polska Platforma Medyczna
e-mail: jolanta.grzebieluch@umw.edu.pl
________________________________
dr Janina Kulińska
asystent
Polska Platforma Medyczna
e-mail: janina.kulinska@umw.edu.pl
________________________________
dr inż. Dorota Kiedik
asystent
Polska Platforma Medyczna
e-mail: dorota.kiedik@umw.edu.pl
________________________________

mgr inż. Sylwia Mizia
asystent
Polska Platforma Medyczna
e-mail: sylwia.mizia@umw.edu.pl

________________________________
mgr Magdalena Matuszewska
asystent
e-mail: magdalena.matuszewska@umw.edu.pl
Polska Platforma Medyczna
________________________________
dr Mariola Dwornikowska-Dąbrowska
wykładowca
Polska Platforma Medyczna
e-mail: mariola.dwornikowska-dabrowska@umw.edu.pl
________________________________
mgr Izabela Klisowska
asystent
e-mail: izabela.klisowska@umw.edu.pl
________________________________

mgr Mateusz Rakowski
asystent
e-mail: mateusz.rakowski@umw.edu.pl
________________________________
mgr Katarzyna Henke-Ciążyńska
asystent
e-mail: katarzyna.henke-ciazynska@umw.edu.pl


 

                        Wyróżnienie w konkursie „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej”

Prodziekan ds. Rozwoju WNoZ, dr Agnieszka Siennicka, znalazła się w gronie finalistów konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” (https://lnkd.in/dsPH3ear).

Konkurs skierowany był do szerokiego grona odbiorców: lekarzy i personelu medycznego, kierownictwa placówek, personelu administracyjnego, informatyków i ekspertów ds. nowych technologii.

Celem konkursu było między innymi promowanie nowych rozwiązań i dobrych praktyk, poprzez wyróżnienie liderów, których działania wdrożeniowe, edukacyjne i aktywności w obszarze publicznym szeroko wspierają i promują innowacje.

Pani dr Siennicka wyróżniona została w kategorii „Innowatorka / Innowator”, za "stworzenie środowiska sprzyjającego innowacjom".

konkurs

 

                                              III edycja konferencji medycznej DOLMED.Tech

W dniach 20-22 listopada 2024 r. odbyła się III edycja konferencji medycznej Forum Dolnośląskie DOLMED.Tech w nowej formule.

Ideą konferencji było stworzenie miejsca na Dolnym Śląsku, w którym mogłyby spotykać się: świat nauki, biznesu i nowych technologii branży medycznej.
Inicjatorem konferencji było Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.

Moderatorem panelu „Czy jest na AI lekarz? Kto jest najlepszym medycznym partnerem dla twórcy innowacji z obszaru MedTech?” była dr Agnieszka Siennicka, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW. 

W panelu zasiedli: 

  • dr Paweł Gawłowski reprezentujący Pracownię Innowacyjnej Edukacji Medycznej w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu 
  • dr Małgorzata Sotomska, biochemiczka a zarazem przedstawicielka start-upu med-tech: Code Publishing sp. z o.o.
  • dr inż. Maciej Pondel, prof. UEW, Kierownik Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu z Uniwersytetu Ekonomicznego We Wrocławiu, który - w ramach konsorcjum - jest zaangażowany w tworzenie Centrum Medycyny Cyfrowej w UMW 
  • Mateusz Lickindorf - Student Kierunku Lekarskiego na UMW i Inżynierii Biomedycznej PWr, Przewodniczący SKN Sztucznej Inteligencji w Medycynie. 

Dyskusja dotyczyła rozdźwięku między tym, co dzieje się w obszarze innowacji medycznych z perspektywy tzw. wydarzeń "branżowych" (tj. np. właśnie forum Dolmed.tech), na których rozwiązania informatyczne wspierające medycynę wydają się być wszechobecne, w odniesieniu do sytuacji większości podmiotów w systemie ochrony zdrowia, gdzie czasami trudno dostrzec jakiekolwiek innowacje. Zastanawiano się nad przyczynami istnienia dwóch tak różnych światów oraz nad sposobami zredukowania tych różnic poprzez wprowadzanie innowacyjnych zmian, przyglądając się kompetencjom, które powinien posiadać personel zaangażowany w taki proces. Podkreślano jednocześnie wciąż niedoskonałe środowisko wdrażania innowacji, rozumiane jako szpitalne systemy informatyczne, wymagające obsługi w sposób, który prowadzi do generowania chaotycznych zbiorów danych, co nie jest optymalne dla rozwoju zaawansowanych algorytmów.

„Potrzebujemy interdyscyplinarnych zespołów, które zintegrują świat medycyny i technologii, przy czym medycznymi partnerami w tworzeniu innowacji mogą być nie tylko lekarze -  trzeba wykorzystać wiedzę i doświadczenie innych zawodów medycznych, np. specjalistów zdrowia publicznego, ratowników medycznych, pielęgniarki czy biostatystyków, czyli osoby które doskonale rozumieją dane medyczne, znają system ochrony zdrowia, są blisko pacjentów i co ważne - dostrzegają dodatkowe obszary, które wymagają innowacyjnego wsparcia" – podsumowuje dr Agnieszka Siennicka.

123

 

               Dziekan Siennicka w Radzie Programowej Product Cafe for Medtech

Pani dr Agnieszka Siennicka - Prodziekan ds. Rozwoju na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMW, Kierownik Zakładu Innowacji w Ochronie Zdrowia WNoZ UMW, współrealizująca  projekt stworzenia Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC DISRUPTOR) w UMW, została zaproszona do Rady Programowej  Product Cafe for Medtech

Do Rady Programowej zaproszono osoby, które tworzą przyszłość medycyny w Polsce!
 
Dzięki doświadczeniu zdobytemu w projektach takich jak HeartBIT_4.0 (finansowanym przez Unię Europejską) oraz pracy nad Białą Księgą AI w praktyce klinicznej, Prodziekan Siennicka nie tylko kształci przyszłych specjalistów, ale także aktywnie rozwija narzędzia medycyny cyfrowej i wzmacnia pozycję Nauk o Zdrowiu w obszarze Med-tech.

Dziekan Siennicka w Radzie Programowej Product Cafe for Medtech

 

                                  III edycja konferencji medycznej DOLMED.Tech

W dniach 20-22 listopada 2024 r. odbędzie się III edycja konferencji medycznej Forum Dolnośląskie DOLMED.Tech w nowej formule i w nowym terminie.

Ideą konferencji było stworzenie miejsca na Dolnym Śląsku, w którym mogłyby spotykać się: świat nauki, biznesu i nowych technologii branży medycznej.
Inicjatorem konferencji jest Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.

Moderatorami Panelu dyskusyjnego "Czy jest na AI lekarz? Kto jest najlepszym medycznym partnerem dla twórcy innowacji z obszaru MedTech?" będą m. in. Pani dr Agnieszka Siennicka, Kierownik Zakładu Innowacji w Ochronie Zdrowia, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Pan
dr hab. Łukasz Rypicz, Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Celem sesji jest odpowiedź na pytanie: kto w obszarze personelu w systemie ochrony zdrowia jest najlepszym kandydatem, aby wspierać rozwijanie innowacji w tym systemie?

Obserwacje wskazują, że oczekiwano bezbolesnego połączenia technologii z medycyną, wierząc że każdy inżynier dogada się z lekarzem i wspólnie wypracują rozwiązanie, które zadowoli obie strony i "przy okazji" pacjentów . Tak się niestety nie dzieje i teraz pytanie: Dlaczego? Oraz: Co można zrobić żeby było lepiej?

Pani Prodziekan Siennicka mówi o panelu w następujących słowach:

"Jednym z pomysłów jest intensywniejsze wykorzystanie innych zawodów medycznych w procesie rozwijania innowacji w ochronie zdrowia, ale to wymaga zmiany świadomości w gronie osób zajmujących się technologią. 

I stąd nasz panel na wydarzeniu. 

Niestety dla inżynierów często najoczywistszym wyborem jest zatrudnienie lekarza jako konsultanta / współtwórcę rozwiązania informatycznego,
podczas gdy to może być zwyczajnie logistycznie trudne (lekarze pracują często na kilku etatach). W efekcie rozwiązania które powstają nie są optymalne, ich wdrażanie jest mozolne (wymaga przeszkolenia, wdrożenia itd.) i w efekcie - ostatecznie wdrożenie rozwiązania ponownie jest blokowane przez brak czasu użytkowników (bo to znowu są... Lekarze). 

Tymczasem w systemie ochrony zdrowia mamy też inny personel, który doskonale orientuje się w ważnych zagadnieniach z obszaru medycyny i nauk o zdrowiu, rozumie dane medyczne, wie jak działa system ochrony zdrowia na poziomie organizacyjnym, jest blisko pacjentów, więc widzi też ich rolę i ich potrzeby, co powinno być istotnym czynnikiem w kształtowaniu Innowacji. 

Takim personelem mogą być absolwenci Zdrowia Publicznego, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, analitycy i diagności, pielęgniarki czy dietetycy. 

Zależy nam aby świat technologiczny zaczął dostrzegać szersze spektrum kompetencji, którym dysponuje system ochrony zdrowia, dzięki czemu inicjatywy związane z rozwojem innowacji będą mogły przyspieszyć."

Agenda: https://dolmed.tech/agenda-2024/
 


 

                             Dziekan Siennicka promotorem pomocniczym pionierskiego doktoratu wdrożeniowego

Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW, Pani dr Agnieszka Siennicka, została  promotorem pomocniczym pionierskiego doktoratu wdrożeniowego, dotyczącego wykorzystania nowoczesnych technologii wspierających ocenę stanu zdrowia dziecka w dydaktyce i kształtowaniu decyzji medycznych.

Projekt zdobył dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na cztery lata i spośród 406 projektów znalazł się na piątym miejscu w Polsce. Komisja pozytywnie oceniła wniosek i przyjęła doktoranta Adama Łęckiego, rezydenta w Katedrze i Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW, do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Doktorant podkreślił, że dzięki doktor Agnieszce Siennickiej nawiązał współpracę z firmą, która zdecydowała się zainwestować w projekt, uwierzyła w jego sukces i w to, że zostanie zrealizowany.

– W pierwszej kolejności skupimy się na funkcji dydaktycznej, edukującej lekarzy. Wdrożymy zestaw danych do szkolenia, które mogą wspierać mniej doświadczony personel medyczny w procesie oceny stanu zdrowia dzieci – mówi Adam Łęcki.

Droga do osiągnięcia tego celu nie była łatwa - tylko raz w roku można brać udział w konkursie MNiSW i aplikować o dofinansowanie. Wniosek o doktorat wdrożeniowy został złożony wiosną. Pod koniec lipca otrzymano informację, że projekt dostał wysokie oceny, ale finansowania nie otrzymał.

– Nie zgodziliśmy się z uwagami. Nasz projekt jest duży, złożony, interdyscyplinarny i nie mogliśmy wszystkiego w tym wniosku zamieścić. Dlatego odwołaliśmy się, choć nikt nie wierzył, że komisja w MNiSW jeszcze raz go oceni. Ale okazało się, że nasze uwagi zostały uwzględnione i wniosek rozpatrzono. Tym razem otrzymał 98 punktów na 100 i z 225 miejsca awansował na piąte – mówi dr Agnieszka Siennicka, promotorka pomocnicza doktoratu wdrożeniowego, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW.

Przed doktorantem mnóstwo pracy, więc trzymamy mocno kciuki za powodzenie projektu!

Dziekan Siennicka promotorem pomocniczym pionierskiego doktoratu wdrożeniowego

Fot. Tomasz Walów


 

                                    Made in Wroclaw

4 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyła się 8. edycja wydarzenia Made in Wroclaw. Patronem honorowym wydarzenia była Nasza Uczelnia.

Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu, Pani dr Agnieszka Siennicka poprowadziła panel "Talent. Innowacje. Impakt". 

"Jest nas coraz więcej i żyjemy coraz dłużej, dlatego medycyna musi skupić się nie tylko na leczeniu osób, które już są chore, ale także na wspieraniu zdrowia (...). Połączenie najnowszych możliwości technologicznych z autorytetem uczelni jest jedyną możliwością, jaką widzę w kontekście najbardziej aktualnych i potrzebnych kierunków rozwoju nauk medycznych i nauk o zdrowiu".

Polecamy również rozmowę z Panią Dziekan pt. "Potrzebujemy nowego pomysłu na cyfryzację medycyny" ➡️ https://lnkd.in/df6TGEg7

MADE IN WROCLAW

WNoZ rozpoczyna realizację programu wdrożeniowych                                          prac dyplomowych

Wydział Nauk o Zdrowiu uruchamia program wdrożeniowych prac dyplomowych. Oznacza to, że już nie tylko doktoranci, ale także studenci, którzy przygotowują prace licencjackie lub magisterskie, będą mogli połączyć teorię z praktyką i stworzyć realne rozwiązania konkretnych problemów. Wykorzystają je firmy/instytucje, z którymi współpracujemy. Może to być ośrodek zdrowia, jednostka samorządu terytorialnego, organizacja pozarządowa czy przedsiębiorstwo, które - jak nazwa programu wskazuje - wdroży innowacyjne pomysły młodych ludzi.

Dyplomowe prace wdrożeniowe będą mogli przygotować także studenci Wydziału Farmaceutycznego, Fizjoterapii oraz Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW.

Wydział Nauk o Zdrowiu rozpoczyna realizację programu wdrożeniowych prac dyplomowych

dr hab. Łukasz Rypicz
KONSULTACJE: pok. 214
poniedziałki: 8:00-9:00
________________________________
dr Agnieszka Siennicka
KONSULTACJE: pok. 214

środy: 11:00-12:30
________________________________

dr Barbara Grabowska
KONSULTACJE: pok. 219
środy: 11:15-12:45
________________________________
dr Jolanta Grzebieluch

KONSULTACJE: pok. 222
wtorki: 13:15-14:15
________________________________
dr Janina Kulińska

KONSULTACJE: pok. 222
poniedziałki: 13:15-14:00
________________________________
mgr inż. Dorota Kiedik

KONSULTACJE: pok. 214
wtorki: 11:00-12:00
________________________________
mgr Magdalena Matuszewska

KONSULTACJE: pok. 221
wtorki: 9:00-11:00
________________________________

mgr Mariola Dwornikowska-Dąbrowska
KONSULTACJE: pok. 213
piątki 8:00-9:00

________________________________
mgr inż. Sylwia Mizia

KONSULTACJE: pok. 23
środy: 14:00-15:00

________________________________
mgr Mateusz Rakowski
KONSULTACJE: pok. 20
51-618 Wrocław
wtorki: 19:45-20:45
________________________________
mgr Izabela Klisowska
KONSULTACJE: pok.213

piątki: 17:30-18:30                                   poniedziałki: 16:45-17:45
08.11.2024                                                25.11.2024
22.11.2024                                                02.12.2024
17.01.2025                                                09.12.2024
                                                                     16.12.2024
                                                                     13.01.2025
                                                                      20.01.2025



 

Elektroniczna Baza Sylabusów: https://sylabusy.umw.edu.pl/pl

Sylabusy - archiwum (do cyklu kształcenia 2021-2026): https://archiwum.wnoz.umw.edu.pl/wnoz-sylabusy