Zakład Patofizjologii

Zakład Patofizjologii

ul. T. Chałubińskiego 10,
50-368 Wrocław
tel.: 71 784 00 91; 71 784 14 22
e-mail: wl-42.2@umw.edu.pl
e-mail: katarzyna.kusiak@umw.edu.pl


 

Kierownik Zakładu
Dr hab. Tadeusz Sebzda
tel.: 71 784 14 24
e-mail: tadeusz.sebzda@umw.edu.pl

Polska Platforma Medyczna

Sekretariat

inż. Katarzyna Kusiak
tel.: 71 784 00 91, 71 784 14 22, fax: 71 784 00 92

e-mail: katarzyna.kusiak@umw.edu.pl

 

Pracownie 
Pracownia Badań Elektrofizjologicznych
Kierownik
dr hab. Tadeusz Sebzda
tel.: 71 784 12 65

 

               Hugon Kowarzyk demonstruje Józefowi
                       Jagielskiemu model
                            aksonokardiografu

Zakład Patofizjologii
W Katedrze i Zakładzie Patofizjologii prof. dr hab. Hugon Kowarzyk urzeczywistniał dwie idee.

Pierwsza, której koncepcja zaczęła kiełkować przed II wojną światową, ujęła pozornie proste zjawisko krzepnięcia i fibrynolizy jako niezmiernie złożone i wyważone zjawisko proteolizy. W nadzwyczaj trudnych warunkach koncepcję tę rozbudowano w utworzonej po wojnie we Wrocławiu, pierwszej w Polsce, nowoczesnej pracowni koagulogicznej. Tutaj profesor Kowarzyk odkrył bardzo silny wpływ krzepnięcia na fibrynolizę skrzepu i w 1952 r. w czasopiśmie „Nature" po raz pierwszy potwierdził proteazową naturę trombin. Wraz z K. Bulukiem opracował stosowaną w całym świecie metodę euglobulinową badania fibrynolizy i po raz pierwszy w świecie użył krioprecypitatu do leczenia krwawień u hemofilików oraz odkrył wraz z dr Ewą Marciniak antyprotrombinę C. Było to osiągnięcie dużej miary, wykazano, że chodzi o aktywność czynnika X. Odkrycie to tłumaczyło autokatalityczny przebieg konwersji protrombiny w trombinę.

 

Następnie uzyskano preparat protrombiny bydlęcej o stopniu oczyszczenia równym preparatom Walthera Seegersa i o tych samych właściwościach. Możliwość uzyskania tego preparatu w pełni potwierdziła tzw. autokatalityczną teorię konwersji protrombiny. W późniejszych badaniach zwrócił uwagę na rolę śledziony w adrenalinowym odczynie krzepliwości krwi.

 

Prof. H. Kowarzyk. Spotkanie imieninowe.

Drugą ideą prof. H. Kowarzyka była wektokardiografia, tj. wektorowe badanie pola elektrycznego serca człowieka. Prace wektokardiograficzne rozpoczął od zbudowania aksonokardiografu, który umożliwiał uzyskanie perspektywicznego przestrzennego obrazu wektokardiogramu serca człowieka. Wraz z żoną prof. Zofią Kowarzykową przeprowadził wiele badań klinicznych, a ich wyniki opublikowano w 1961 r. w książce Spatial Vectorcardiography. Prace nad systemami odprowadzeń wektokardiograficznych doprowadziły do konstrukcji oryginalnej, wieloelektrodowej sieci odprowadzeń wektokardiograficznych nazwanej diamentoidem, zbudowanej na zasadzie dualnych figur platońskich. Sieć diamentoidowa umożliwiła wykonywanie zdjęć wektokardiograficznych niezależnie od geometrycznej nieregularności klatki piersiowej i asymetrycznego położenia serca. Sieć diamentoidowa wykazała analogię w działaniu do sieci Rijlanta.
Działanie obu sieci można było symulować za pomocą macierzy numerycznych. W ten sposób, znając tylko rozmieszczenie potencjału kardioelektrycznego na klatce piersiowej, można było odtwarzać wektokardiogramy, nawet bez użycia sieci. Był to początek nowej postaci wektokardiografii, którą dziś nazywamy wektokardiografią numeryczną.

 

W 1959 r. prof. Kowarzyk zorganizował we Wrocławiu pierwsze międzynarodowe sympozjum wektokardiograficzne z udziałem lekarzy, inżynierów, fizyków i matematyków zajmujących się badaniami elektrokardiologicznymi. Zainicjował w ten sposób doroczne międzynarodowe spotkania noszące początkowo nazwę Kolokwiów Wektokardiograficznych, potem Międzynarodowych Sympozjów, a obecnie Kongresów Elektrokardiograficznych. Profesor Kowarzyk był członkiem Komitetu Honorowego tych kongresów.

Trzecią dziedziną, którą zajmował się prof. Kowarzyk, były badania cytogenetyczne. Jego wkład w te badania polegał na utworzeniu pojęcia populacji chromosomów oraz przebadaniu dystansu między populacjami chromosomów. W tym zakresie przeprowadził wiele badań z matematykiem prof. Hugonem Steinhausem, których wyniki zawiera seria prac opublikowana w latach 1965-1968. Prof. Kowarzyk był żywo zainteresowany zastosowaniem nauk matematycznych w medycynie i uważał, że zjawiska biologiczne i medyczne powinny być analizowane i opisywane w sposób ścisły metodami matematyczno-fizycznymi. Zmarł we Wrocławiu w dniu 7 marca 1985 r. Wykształcił liczne pokolenia lekarzy. Pod Jego kierunkiem wielu lekarzy i przyrodników uzyskało stopień doktora lub doktora habilitowanego. Jego dzieło kontynuują we Wrocławiu prof. dr hab. Józef Jagielski, kilkunastu uczniów, wśród nich prof. dr hab. Maria Kotschy, a za granicą prof. dr hab. Ewa Marciniak.

 

Prof. J. Jagielski z zespołem (Pracownia Genetyki).

Prof. dr Józef Jagielski został powołany na kierownika Katedry Patofizjologii w 1987 r. W pracach doktorskiej i habilitacyjnej wykazał ewolucję elektrokardiogramów i wektokardiogramów u noworodków. W zespołach kierowanych przez Józefa Jagielskiego rozwijane były badania w dziedzinie elektrokardiologii, elektrofizjologii, genetyki, biocybernetyki i krzepliwości krwi. Do osiągnięć w tych dziedzinach można zaliczyć: wykazanie multipolowej natury pola elektrycznego serca człowieka (wraz z Prof. Janem Mozrzymasem), wprowadzenie najnowszej metody badania serca — mappingu serca, opracowanie komputerowych sposobów badania wywołanych potencjałów z kory mózgowej i pnia mózgu człowieka (dr Andrzej Maciejowski), a także zorganizowanie Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ETO) i rozwinięcie poradnictwa genetycznego. W 1991 r. prof. Józef Jagielski zorganizował w Warszawie XVIII Międzynarodowy Kongres Elektrokardiologii. Był członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Elektrokardiologii.

 

Szczególnie intensywnie rozwijał genetykę medyczną i wprowadził nowy kierunek nauczania — genetykę kliniczną. Badania naukowe były prowadzone w czterech głównych kierunkach: genetyka kliniczna, zastosowanie metod matematycznych do analizy chromosomów i DNA (dr Henryk Filipowski), badania genetyczne w chorobach nowotworowych (Prof. Olga Haus), mutageneza (Prof. Maria Sąsiadek) i molekularne analizy DNA (Prof. Tadeusz Dobosz).

 

Prof. J. Jagielski z cały zespołem

W Katedrze Patofizjologii pod kierunkiem prof. Jagielskiego od 1990 r. prowadzone były jedyne w Polsce pionierskie badania mappingu serca w chorobie niedokrwiennej serca. W 2001 r. rozpoczęto pierwsze badania w zakresie genetyki serca. Mają one bardzo duże znaczenie dla wykrywania mutacji, które prowadzą do arytmii serca. W Katedrze Patofizjologii funkcjonowała Pracownia DNA, w której izolowano DNA z komórek krwi człowieka i rozszyfrowując kod genetyczny na sekwencjonatorze. Wykrywanie mutacji genowych w zakresie chorób serca przyczynia się do profilaktyki kardiologicznej.

Prof. dr hab. Józef Jagielski był członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Elektrokardiologii i koordynował wszystkie badania w Polsce w zakresie elektrokardiologii z programami międzynarodowymi. W zakresie genetyki współpracował z prof. Nikolausem Blinem z Uniwersytetu w Tübingen (Nagroda Nobla).

 


Od lewej: dr K.Krzemień, prof. M. Kotchy, dr L. Czerchawski, dr A. Maciejowski. Spotkanie naukowe Katedry.

 

Prof. J. Jagielski, dr L. Czerchawski. Pracownia krzepnięcia.

 

Kierownicy Katedry Patofizjologii

 

  • 1945 – 1987 Prof. Hugon Kowarzyk
  • 1987 – 2004 Prof. Józef Jagielski
  • 2004 – 2021 Prof. Witold Pilecki
  • Od 2021 – Dr hab. Tadeusz Sebzda (Zakład Patofizjologii Katedry Fizjologii i Patofizjologii)

opracował: Tadeusz Sebzda

Adiunkt
dr inż. Lech Kipiński

(grupa badawczo - dydaktyczna)
tel.: 71 784 12 65
e-mail: lech.kipinski@umw.edu.pl

Polska Platforma Medyczna

Adiunkt dydaktyczny
dr Wojciech Woźniak
tel.: 71 784 14 27
e-mail: wojciech.wozniak@umw.edu.pl

Adiunkt
dr Wioletta Szczepaniak

(grupa dydaktyczna)
e-mail: wioletta.szczepaniak@umw.edu.pl

Adiunkt
dr Karolina Lindner - Pawłowicz

(grupa dydaktyczna)
tel.: 71 784 21 67
e-mail: karolina.lindner@umw.edu.pl

Asystent (długotrwała nieobecność)

dr n. med. Barbara Dziadkowiec-Macek

(grupa badawczo-dydaktyczna)
e-mail: barbara.dziadkowiec-macek@umw.edu.pl

Asystent (długotrwała nieobecność)

lek. Jakub Dynia

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 12 26

e-mail: jakub.dynia@umw.edu.pl

Asystent 

lek. Sebastian Wirzman

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 12 26

e-mail: sebastian.wirzman@umw.edu.pl

Asystent 

lek. Barbara Ponikowska 

(grupa dydaktyczna)

e-mail: barbara.ponikowska@umw.edu.pl

Asystent 

lek. Iwona Pudełko

(grupa dydaktyczna)

e - mail: iwona.pudelko@umw.edu.pl

Asystent 

lek. Barbara Pokora

(grupa dydaktyczna)

e-mail: barbara.pokora@umw.edu.pl

Asystent 

lek. Michał Wesołowski

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 14 33

e-mail: michal.wesolowski@umw.edu.pl

Asystent 

lek. Kamil Biedka

(grupa dydaktyczna)

tel.: 71 784 14 33

e-mail: kamil.biedka@umw.edu.pl

 

dr Marzena Gonerska

tel: 71 784 12 65

e-mail: marzena.gonerska@umw.edu.pl

Agnieszka Dudzic
tel.: 71 784 12 65
e-mail: agnieszka.dudzic@umw.edu.pl
  • dr hab. Tadeusz Sebzda: śr.11:00 -12:00;
  • lek. Sebastain Wirzman: śr. 9:00-11:00;
  • dr inż. Lech Kipiński: wt. 8:00 -10:00 (+ indywidualnie po ustaleniu telefonicznym);
  • lek. Iwona Pudełko: pt.18:45 - 19:15;
  • dr Wioletta Szczepaniak: śr. 8:45- 9:45;
  • dr Karolina Lindner - Pawłowicz: pn.12:30 - 13:30;
  • dr Barbara Dziadkowiec - Macek: -------
  • lek. Jakub Dynia: ------

1. Patofizjologia (Pathophysiology) - Wydział Lekarski

2. Pathophysiology (Patofizjologia) - Faculty of Medicine

Przedmiot Patofizjologia dla studentów Wydziału Lekarskiego filia w Wałbrzychu

Zajęcia z Patofizjologii odbywać się będą w salach 1,7,11 przy ul. Mikulicza Radeckiego 7 oraz sali 1.13 przy ul. Mikulicza-Radeckiego 4a.


Zakres merytoryczny oraz daty ćwiczeń znajdują się w plikach do pobrania.
Sylabus z zasadami zaliczenia przedmiotu można pobrać z bazy sylabusów UMW: www.sylabusy.umw.edu.pl/pl

Plan zajęć: https://wu.umw.edu.pl/wu/extPages/prezentacja_harmonogramu_zajec/index.html?&locale=pl

Kalendarz egzaminów: https://www.umw.edu.pl/pl/zarzadzanie-jakoscia-w-obszarze-ksztalcenia/kalendarz-egzaminow

Adiunkt dydaktyczny
dr Wojciech Woźniak
pokój numer 6 (budynek przy ul. Chałubińskiego 10)
tel.: 71 784 14 27
e-mail: 
wojciech.wozniak@umw.edu.pl 

Subject 2024/2025: Pathophysiology/Patofizjologia


Syllabus/ Sylabus 2024/2025: 
Timetable/Plan zajęć:
Exam timetable/Kalendarz egzaminów: 

CONSULTATION HOURS for ALL ED STUDENTS – summer semester 2024-2025

  • lek. Jakub Dynia: --------

Didactic supervisor
dr Agnieszka Witek
room 5 (Chalubinskiego 10)
tel.: 71 784 14 26
e-mail: a.witek@umw.edu.pl 

---------------

----------------------

Główne kierunki badawcze Zakładu Patofizjologii

1. Elektrokardiologia.

  • modelowanie pola elektrycznego serca.
  • mapping serca.
  • komupterowa analiza EKG w chorobie niedokrwiennej serca.
  • prewencja chorób sercowo-naczyniowych.
  • badania zaburzeń erekcji.

2. Wywołane potencjały mózgowe (wzrokowe, słuchowe, somatosensoryczne).

3. Mapping mózgu.


Publikacje pracowników Zakładu Patofizjologii od roku 2020, z uwzględnieniem współczynnika wpływu (Impact Factor, IF) czasopisma

  1. Dykiert Irena, Kraik Krzysztof, Jurczenko Lidia, Gać Paweł, Poręba Rafał, Poręba Małgorzata: The effect of obesity on repolarization and other ECG parameters, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 12, art.3587 [18 s.], DOI:10.3390/jcm13123587, 140 punktów, IF(3)

  2. Dykiert Irena, Florek Kamila, Kraik Krzysztof, Gać Paweł, Poręba Rafał, Poręba Małgorzata: Tpeak‐tend ECG marker in obesity and cardiovascular diseases: a comprehensive review, Scientifica, 2024, vol. 2024, art.4904508 [15 s.], DOI:10.1155/2024/4904508, 40 punktów, IF(2,3)

  3. Dykiert Irena Anna, Kraik Krzysztof, Jurczenko Lidia, Gać Paweł, Poręba Rafał, Poręba Małgorzata: The prevalence of arrhythmias, including premature supraventricular and ventricular beats and other electrocardiographic patterns, in 24-hour Holter monitoring in patients with overweight and obesity, Life, 2024, vol. 14, nr 9, art.1140 [15 s.], DOI:10.3390/life14091140, 70 punktów, IF(3,2)

  4. Roskal-Wałek Joanna, Ruzik Alicja, Kubiś Natalia, Teper Maria, Wesołowski Michał, Wujec Zuzanna, Wałek Paweł, Odrobina Dominik, Mackiewicz Jerzy, Wożakowska-Kapłon Beata: Therapeutic strategies for retinal artery occlusion - a literature review, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 22, art.6813 [22 s.], DOI:10.3390/jcm13226813, 140 punktów, IF(3)

  5. Sebzda Tadeusz, Karwacki Jakub, Cichoń Anna, Modrzejewska Katarzyna, Heimrath Jerzy, Łątka Mirosław, Gnus Jan, Gburek Jakub: Association of serum proteases and acute phase factors levels with survival outcomes in patients with colorectal cancer, Cancers, 2024, vol. 16, nr 13, art.2471 [15 s.], DOI:10.3390/cancers16132471, 140 punktów, IF(4,5)

  6. Wysocki Andrzej, Gać Paweł, Poręba Rafał, Michałek-Zrąbkowska Monika, Kraik Krzysztof, Poręba Małgorzata, Martynowicz Helena, Mazur Grzegorz, Dziadkowiec-Macek Barbara, Fułek Michał, Macek Piotr: The importance of cardiac magnetic resonance imaging in the assessment of the risk of cardiac arrhythmias in patients with arterial hypertension, Journal of Hypertension, 2024, vol. 42, nr suppl.1, e29, [33rd European Meeting on Hypertension and Cardiovascular Renal Protection (ESH 2024). Berlin, May 31st - June 3rd, 2024. Book of abstracts], DOI:10.1097/01.hjh.0001019572.68439.d5

  7. Wysocki Andrzej, Macek Piotr, Dziadkowiec-Macek Barbara, Poręba Małgorzata, Gać Paweł, Poręba Rafał: The importance of cardiac magnetic resonance in the assessment risk of cardiac arrhythmias in patients with arterial hypertension, Journal of Clinical Medicine, 2024, vol. 13, nr 18, art.5383 [13 s.], DOI:10.3390/jcm13185383, 140 punktów, IF(3)

  8. Glaba Pawel, Latka Miroslaw, Krause Małgorzata J., Kroczka Sławomir, Kuryło Marta, Kaczorowska-Frontczak Magdalena, Walas Wojciech, Jernajczyk Wojciech, Sebzda Tadeusz, West Bruce J.: EEG phase synchronization during absence seizures, Frontiers in Neuroinformatics, 2023, vol. 17, art.1169584 [12 s.], DOI:10.3389/fninf.2023.1169584, 140 punktów, IF(2,5)

  9. Janocha Anna, Molęda Aldona, Sebzda Tadeusz: Wpływ deprywacji snu na procesy poznawcze studentów medycyny w czasie sesji egzaminacyjnej, Medycyna Pracy, 2023, vol. 74, nr 1, s. 27-40, DOI:10.13075/mp.5893.01305, 200 punktów, IF(0,8)

  10. Kędzierski Bartłomiej, Macek Piotr, Dziadkowiec-Macek Barbara, Truszkiewicz Krystian, Poręba Rafał, Gać Paweł: Radiation doses in cardiovascular computed tomography, Life, 2023, vol. 13, nr 4, art.990 [29 s.], DOI:10.3390/life13040990, 70 punktów, IF(3,2)

  11. Macek Piotr, Michałek-Zrąbkowska Monika, Dziadkowiec-Macek Barbara, Poręba Małgorzata, Martynowicz Helena, Mazur Grzegorz, Gać Paweł, Poręba Rafał: Obstructive sleep apnea as a predictor of a higher risk of significant coronary artery disease assessed non-invasively using the calcium score, Life, 2023, vol. 13, nr 3, art.671 [13 s.], DOI:10.3390/life13030671, 70 punktów, IF(3,2)

  12. Szarek Dariusz, Miękisiak Grzegorz, Szmuda Tomasz, Fercho Justyna, Pettersson Samuell, Kipiński Lech: The impact of the COVID-19 pandemic on the number of brain tumor surgeries in Poland: a national database study, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2023, vol. 32, nr 11, s. 1299-1309, DOI:10.17219/acem/161726, 140 punktów, IF(2,1)

  13. Wolińska Irena Anna, Kraik Krzysztof, Poręba Rafał, Gać Paweł, Poręba Małgorzata: Environmental factors of obesity before and after COVID-19 pandemic: a review, Frontiers in Public Health, 2023, vol. 11, art.1213033 [9 s.], DOI:10.3389/fpubh.2023.1213033, 100 punktów, IF(3)

  14. Kipiński Lech, Maciejowski Andrzej, Małyszczak Krzysztof, Pilecki Witold: High-frequency changes in single-trial visual evoked potentials for unattended stimuli in chronic schizophrenia, Journal of Neuroscience Methods, 2022, vol. 377, art.109626 [12 s.], DOI:10.1016/j.jneumeth.2022.109626, 100 punktów, IF(3)

  15. Małyszczak Krzysztof, Janocha Anna: The circadian rhythm of blood pressure in patients with panic disorder and generalized anxiety disorder, Journal of Psychosomatic Research, 2022, vol. 161, art.110999 [6 s.], DOI:10.1016/j.jpsychores.2022.110999, 100 punktów, IF(4,7)

  16. Miękisiak Grzegorz, Pettersson Samuel D., Szarek Dariusz, Morasiewicz Piotr, Fercho Justyna, Adamski Stanisław, Kipiński Lech, Szmuda Tomasz: Acute stroke care during COVID-19: national data, Infectious Disease Reports, 2022, vol. 14, nr 2, s. 198-204, DOI:10.3390/idr14020024, 70 punktów, IF(3,2)

  17. Siewiński Maciej, Bażanów Barbara, Orzechowska Beata, Gołąb Krzysztof, Gburek Jakub, Matkowski Adam, Rapak Andrzej, Janocha Anna, Krata Lechosław, Dobrzyński Maciej, Kilar Ewa: Use of natural cysteine protease inhibitors in limiting SARS-Co-2 fusion into human respiratory cells, Medical Hypotheses, 2022, vol. 168, art.110965 [5 s.], DOI:10.1016/j.mehy.2022.110965, 40 punktów, IF(4,7)

  18. Wolińska Irena A., Dykiert Karol, Gać Paweł, Poręba Małgorzata: Impact of air pollution on health, including the role of the COVID-19 pandemic, Journal of Health Inequalities, 2022, vol. 8, nr 1, s. 75-81, DOI:10.5114/jhi.2022.116059, 100 punktów

  19. Kałka Dariusz, Gebala Jana, Biernikiewicz Małgorzata, Mrozek-Szetela Aneta, Rożek-Piechura Krystyna, Sobieszczańska Małgorzata, Szuster Ewa, Majchrowska Marzena, Miętka Anna, Rusiecka Agnieszka: Erectile dysfunction in men burdened with the familial occurrence of coronary artery disease, Journal of Clinical Medicine, 2021, vol. 10, nr 18, art.4046 [9 s.], DOI:10.3390/jcm10184046, 140 punktów, IF(4,964)

  20. Piątek Zuzanna, Gać Paweł, Poręba Małgorzata: The COVID-19 pandemic, heart and cardiovascular diseases: what we have learned, Dental and Medical Problems, 2021, vol. 58, nr 2, s. 219-227, DOI:10.17219/dmp/133153, 70 punktów

  21. Siewiński Maciej, Kilar Ewa, Hirnle Lidia, Skiba Teresa, Gburek Jakub, Gołąb Krzysztof, Murawski Marek, Janocha Anna: The effects of chicken egg white cystatin and proteinase inhibitor on cysteine peptidase-like activity in the sera of patients with breast cancer, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2021, vol. 30, nr 3, s. 323-330, DOI:10.17219/acem/126288, 70 punktów, IF(1,736)

  22. Skrzypczak Tomasz, Błachnio Klaudia, Górnicki Tomasz, Kmieć Justyna, Ciąder Agnieszka, Biernikiewicz Małgorzata, Majchrowska Marzena, Sobieszczańska Małgorzata, Szymala-Pędzik Małgorzata, Kałka Dariusz: Association between the desire for breast augmentation and instagram engagement: a cross-sectional survey among young Polish women, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2021, vol. 18, nr 19, art.10317 [13 s.], DOI:10.3390/ijerph181910317, 140 punktów, IF(4,614)

  23. Zubkiewicz-Kucharska Agnieszka, Noczyńska Anna, Sobieszczańska Małgorzata, Poręba Małgorzata, Chrzanowska Joanna, Poręba Rafał, Seifert Monika, Janocha Anna, Laszki-Szcząchor Krystyna: Disturbances in the intraventricular conduction system in teenagers with type 1 diabetes. A pilot study, Journal of Diabetes and its Complications, 2021, vol. 35, nr 11, art.108043 [9 s.], DOI:10.1016/j.jdiacomp.2021.108043, 100 punktów, IF(3,219)

 

.....