#nabieraMYodwagi

O kampanii

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczął społeczną kampanię edukacyjną #nabieraMYodwagi. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim podniesienie – w szczególności u dzieci i ich rodziców – świadomości na temat negatywnego wpływu cukru i otyłości na zdrowie. Nie możemy dopuścić do epidemii otyłości w naszym kraju.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie na nadwagę lub otyłość cierpi aż 39 milionów dzieci poniżej 5 roku życia oraz ponad 1,9 miliarda dorosłych na całym świecie. Otyłość to poważna choroba przewlekła, która niesie za sobą liczne konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne, w tym zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory oraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej. Według danych Banku Światowego przewiduje się, że do 2030 roku otyłość zmniejszy PKB Unii Europejskiej o 2,5%, co jest porównywalne z wpływem pandemii COVID-19.

Otyłość jest problemem globalnym, ale w Polsce mamy szczególnie pilną lekcję do odrobienia. W ostatnich dekadach liczba dzieci z nadwagą i otyłością dramatycznie rośnie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie i obecnie już co trzecie z nich ma nadmierną masę ciała. Wiadomo jednocześnie, że z otyłości tak łatwo się nie wyrasta: większość otyłych dzieci pozostanie takimi w wieku dorosłym.

Start kampanii #nabieraMYodwagi w Sejmie RP

Społeczną kampanię edukacyjną #nabieraMYodwagi, a także konferencję “Poznaj temat rosnącej wagi” w Sejmie RP zainicjowała Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. dr hab. Marzena Dominiak, która głośno mówi: “Nie ma wątpliwości – otyłość jest złożoną, przewlekłą i postępującą chorobą, którą WHO ogłosiła globalną epidemią”.

Podczas briefingu prasowego w Sejmie, poprzedzającego konferencję prof. Dominiak podkreśliła, że wszelkie specjalności medyczne, wszystkie zawody medyczne i około medyczne, towarzystwa oraz organizacje pozarządowe powinny działać i współpracować razem w temacie problemu otyłości. Powinien być to rodzaj działania parasolowego pokazującego wagę problemu i wychodzącego mu naprzeciw.

Problem dotyczy dzieci, jak i dorosłych, dlatego chcemy przede wszystkim położyć nacisk na profilaktykę pierwotną, ale i wtórną, czyli zapobiegać i leczyć. #nabieraMYodwagi, aby o tym głośno mówić, edukować i szkolić. Wszystko po to, abyśmy mieli zdrowe społeczeństwo.

Społeczną kampanię edukacyjną #nabieraMYodwagi otworzyła konferencja “Poznaj temat rosnącej wagi”, zorganizowana w Sejmie przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) oraz wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską.

Przedstawiciele rządu popierają kampanię #nabieraMYodwagi

“Otyłość to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów, a nasza konferencja rozpoczyna ogólnopolską kampanię, której celem jest promocja zdrowego stylu życia, szczególnie wśród dzieci i ich rodziców” – mówiła wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, otwierając konferencję. Dodała, że walka z otyłością jest trudna, ale nie niemożliwa.

Obecni na konferencji przedstawiciele rządu deklarowali pełne poparcie sprawie. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła, że problem “rosnącej wagi” dostrzega nie tylko jej resort, ale cały rząd dlatego walka z nią wymaga współpracy międzyresortowej.

Szefowa resortu edukacji narodowej Barbara Nowacka przedstawiła ideę wprowadzenia do szkół edukacji zdrowotnej. Będzie to przedmiot obowiązkowy od przyszłego roku szkolnego.

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys natomiast podkreślał rolę aktywności fizycznej w prewencji otyłości. Żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje minimum jednej godziny ruchu dziennie. Dlatego rząd przeznaczył blisko 300 mln zł na program “Aktywna szkoła”, w ramach którego placówki będą organizować uczniom zajęcia sportowe.

“Dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu to wyjątkowy dzień, bo wspólnie zaczynamy ważny proces, jednocześnie kontynuując szereg prozdrowotnych inicjatyw, jakie podejmujemy w naszej uczelni” – powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.

Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z różnych dziedzin, takich jak: diabetologia, endokrynologia, kardiologia, onkologia, psychiatria, ortopedia, stomatologia oraz zdrowie publiczne. Byli to naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ale również inne wybitne nazwiska znane ze swoich osiągnięć naukowych w medycznym świecie.

Patroni honorowi

Konferencja „Poznaj temat rosnącej wagi”, zorganizowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską odbyła się pod patronatem honorowym: Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Polskiego Towarzystwa Dietetyki i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Konferencja odbyła się 5 września br.

Program konferencji "Poznaj temat rosnącej wagi"