Programy publikowania otwartego
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu dostępne są następujące programy publikowania:
ACS
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
437 artykułów z TEJ listy czasopism dla wszystkich członków konsorcjum.
- Co umożliwia?
Bezpłatne publikowanie na licencji CC-BY artykułów w 86 wybranych tytułach czasopism (70 hybrydowych 16 otwartych). Program obejmuje wszystkie typy artykułów za wyjątkiem: Additions and Corrections, Expressions of Concern i Retraction.
- Jak działa?
Autorzy, którzy wysyłają artykuły do recenzji w czasopiśmie ACS wypełniają formularz on-line, w którym powinni wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Zalecane jest także, ale nie obowiązkowe, podanie adresu email z domeny tej instytucji. Po przyjęciu przez wydawcę artykułu do publikacji, autor otrzymuje email od wydawcy z linkiem do formularza Journal Publishing Agreement (JPA) oraz, jeśli wcześniej autor wskazał odpowiednią afiliację, z informacją o możliwości skorzystania z programu. W formularzu JPA autor ma opcję wyboru publikacji OA z zachowaniem praw autorskich. Autor może także zrezygnować z praw autorskich lub wybrać publikację w modelu tradycyjnym.
Organizator konsorcjum: wbn@icm.edu.pl
Wydawca: support@services.acs.org
Elsevier OA
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
1084 artykułów z TEJ listy czasopism dla wszystkich członków konsorcjum.
UWAGA:
mogą zostać pobrane dodatkowe opłaty nie objęte programem za np. kolorowe ilustracje – wiążąca informacja o opłatach jest widoczna po przyjęciu artykułu do publikacji.
- Co umożliwia?
Bezpłatne publikowanie artykułów w wybranych tytułach czasopism. Bezpłatne publikowanie artykułów w wybranych tytułach czasopism hybrydowych z grup: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Computer Science, Engineering, Health Sciences, Immunology and Microbiology, Mathematics oraz Physics and Astronomy jak również z grupy Lancet.
Program nie obejmuje czasopism gold open access i niektórych czasopism współwydawanych przez Elsevier, w których publikacje otwarte są finansowane na specjalnych zasadach i nie mogą być realizowane w ramach programu. Program obejmuje następujące typy artykułów: Case Reports, Data, Full Length Articles, Micro Articles, Software, Reviews, Replication Study, Short Communications, Short Surveys, Videos, Practice Guidelines i Protocols (opis typów artykułów).
- Jak działa?
Jeśli organizacja autora, czasopismo oraz typ artykułu są objęte programem, to automatycznie wyświetli się formularz Rigts and Access z opcją publikacji otwartej w ramach programu. Jeśli artykuł kwalifikuje się do programu i pula artykułów nie jest wyczerpana w momencie wypełniania formularza, to formularz wyświetli opcję zwolnienia z opłaty APC (prezentacja formularza) a administrator lokalny zweryfikuje afiliację autora. Po wyczerpaniu dostępnej puli artykuły, pomimo wstępnego wyboru modelu otwartego, są publikowane w modelu subskrypcyjnym co wiąże się z uiszczeniem pełnej opłaty.
Administrator lokalny: Andrzej Woźniak andrzej.wozniak@umw.edu.pl , (71)7841912
Organizator konsorcjum: wbn@icm.edu.pl
Wydawca: support@elsevier.com
MDPI
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
Brak limitu artykułów; 10% zniżki opłaty za publikację
- Co umożliwia?
Uzyskanie 10% zniżki opłaty za publikacje artykułu w dowolnym czasopiśmie wydawnictwa.
- Jak działa?
Po założeniu konta na MDPI należy w zakładce Submit wypełnić formularz zgłoszenia publikacji a i wybrać w nim naszą Uczelnię. Faktura zostanie wysłana na podany adres autora.
Oxford
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
Brak limitu publikowania artykułów w TYCH tytułach czasopism (w podanej tabeli w kolumnie D musi być adnotacja „yes”). Artykuły opublikowane w modelu subskrypcyjnym w okresie zawieszenia programu będą mogą zostać zamienione na model otwarty (“retroaktywacja”). W roku 2024 członkowie konsorcjum opublikowali 61 artykułów.
- Co umożliwia?
Bezpłatne publikowanie artykułów w czasopismach z TEJ listy (w podanej tabeli w kolumnie D musi być adnotacja „yes”); 10% zniżki na opłatę publikacyjną w czasopismach „Full Open Access” w kolumnie B powyższej listy.
- Jak działa?
Autor artykułu zaakceptowanego do publikacji powinien wypełnić formularz on-line zgodnie z instrukcją wydawcy i wybrać w formularzu “Polish Institutions (ICM Consortium)” jako źródło finansowania opłaty za publikowanie, co będzie następnie weryfikowane przez wydawcę. Autor korespondencyjny powinien posługiwać się adresem email z domeny instytucji uczestniczącej w programie, co gwarantuje, że system automatycznie prześle zapytanie o weryfikację artykułu do administratora konsorcjum. Autor posługujący się emailem spoza domeny instytucji po otrzymaniu akceptacji artykułu od redakcji powinien dodatkowo skontaktować się z koordynatorem. Retroaktywacja: autorzy z instytucji objętych programem w 2025 r., którzy opublikowali swoje artykuły w modelu subskrypcyjnym w okresie zawieszenia programu tj. od stycznia do maja 2025 r. w czasopismach objętych programem mają możliwość przekształcenia artykułu na model otwarty w ramach programu. Z autorami będzie się w tej sprawie kontaktował wydawca, a autor, który będzie chciał skorzystać z przekształcenia, powinien to potwierdzić emailowo u wydawcy.
Polish Institutions ICM Consortium
Koordynator konsorcjum:
AAbramowska@ebsco.com
Wydawca:
jnls.author.support@oup.com
Science Advances
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
10 artykułów dla wszystkich uczestników licencji Science Advances.
- Co umożliwia?
Bezpłatne publikowanie w czasopiśmie Science Advances (IF 11.7).
- Jak działa?
Przy składaniu artykułu należy kliknąć „View Publication Charges”, wybrać licencję (CC BY lub CC BY NC), wybrać instytucję oraz opcję zwolnienia z opłaty. Szczegóły procesu opisane są na TEJ stronie.
Organizator konsorcjum: wbn@icm.edu.pl
Springer Nature
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
1378 artykułów z TEJ listy czasopism dla wszystkich członków konsorcjum.
- Co umożliwia?
Bezpłatne publikowanie artykułów w wybranych tytułach czasopism hybrydowych na licencji CC-BY (lub CC-BY-NC na specjalne życzenie autora). Afiliacja autora powinna być podana w nagłówku artykułu. Program obejmuje artykuły typu OriginalPaper, ReviewPaper, BriefCommunication oraz ContinuingEducation. Program nie obejmuje EditorialNotes, News, Letters. W ramach programu pokrywana jest opłata Article Processing Charge, ale nie są pokrywane opcjonalne opłaty dodatkowe za kolorowe rysunki itp. Uwaga: czasopismo Advances in Therapy pobiera obowiązkową opłatę dodatkową Rapid Service Fee, która nie jest pokrywana z programu.
- Jak działa?
Po przyjęciu artykułu do publikacji autor otrzymuje email, który zawiera link służący do zakończenia procesu publikacji. Link prowadzi na stronę, na której należy kliknąć ‘Request login email’ patrz (prezentacja, str. 3), po czym autor otrzyma drugi email z linkiem do formularza Open Access Systems Solution. W formularzu autor musi wskazać swoją afiliację (patrz prezentacja, str. 5) na liście, która zawiera instytucje objęte umowami na publikowanie otwarte. Wybrana afiliacja musi być jedną z afiliacji autora podanych w artykule.
Opisana powyżej procedura dotyczy obsługi większości czasopism hybrydowych, za wyjątkiem ok. 100 czasopism, które w katalogu 2025 w kolumnie “Standard Hybrid Specific Workflow” mają oznaczenie “non-standard”. W przypadku tych czasopism autor otrzyma specjalne instrukcje postępowania od redakcji. Ponadto formularz Open Access Systems Solution oferuje jedynie standardowy typ licencji otwartej CC-BY. Jeśli jednak autor chce opublikować swój artykuł na licencji CC-BY-NC, to powinien to zgłosić do wydawnictwa na adres ORSupport@springernature.com w momencie lub zaraz po pierwszym wysłaniu artykułu do czasopisma. Po akceptacji takiego artykułu autor otrzyma od wydawnictwa specjalny formularz dla niestandardowej licencji. W opisanych powyżej przypadkach niestandardowych informacja o artykule jest także wysyłana do lokalnego administratora w instytucji w celu weryfikacji afiliacji.
Administrator lokalny: Andrzej Woźniak andrzej.wozniak@umw.edu.pl , (71)7841912
Organizator konsorcjum: wbn@icm.edu.pl
Wydawca: oa.verification@springernature.com
Taylor & Francis
- Dla kogo?
Dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w UMW
- Roczna ilość artykułów i opłaty
Bezpłatne publikowanie 137 artykułów z TEJ listy (jedynie 14 może dotyczyć tytułów „high impact”) dla wszystkich członków konsorcjum. Nie jest przewidziana retroaktywacja artykułów już opublikowanych w 2025 roku przed uruchomieniem programu.
- Co umożliwia?
Bezpłatne publikowanie 137 artykułów dla uczestników konsorcjum, z tym że jedynie 14 może dotyczyć tytułów „high impact” z TEJ listy.
- Jak działa?
Program obejmuje określone typy artykułów. System wydawcy automatycznie kwalifikuje artykuły, które mogą zostać opublikowane w ramach programu, na podstawie afiliacji podanej przez autora na etapie składania artykułu (“submission”), tytułu czasopisma oraz typu artykułu. Wstępna kwalifikacja odbywa się zaraz po akceptacji artykułu do publikacji i w tym momencie system sprawdza, czy nie jest jeszcze przekroczona pula artykułów w programie na dany rok oraz, w przypadku artykułu w czasopiśmie z grupy “High Impact”, czy nie jest przekroczona pula artykułów dla tej grupy na dany rok. Jeśli artykuł zostanie zakwalifikowany do programu, to autor otrzyma email od wydawcy z informacją o możliwość skorzystania z programu oraz drugi z linkiem do formularza umowy “Author Publishing Agreement”, patrz (prezentacja dla autorów). Jeśli autor zaznaczy w formularzu, że chce skorzystać z programu, to artykuł zostanie skierowany do administratora, który będzie weryfikował afiliację autora i akceptował lub odrzucał artykuł do/z programu. W przypadku odrzucenia artykułu, system wydawcy poprosi autora o ponowne wypełnienie formularza umowy i wybór publikacji otwartej na własny koszt albo w modelu subskrypcyjnym.
Organizator konsorcjum: wbn@icm.edu.pl.
Wydawca: apc@tandf.co.uk.