Stop the Bleed (STB)
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwsza uczelnia medyczna w Polsce uzyskała licencję edukacyjną projektu Stop the Bleed (STB), który jest certyfikowana przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. To już kolejne działanie uczelni, które ma na celu edukację z zakresu ratowania ludzkiego życia.
Koalicja STB to największa na świecie organizacja, której głównym celem jest edukacja w zakresie tamowania masywnych krwawień. Dzięki uzyskaniu licencji edukacyjnej kadra dydaktyczna UMW, która uzyskała uprawnienia instruktorskie STB, będzie mogła prowadzić certyfikowane szkolenia oraz wydawać ich uczestnikom zaświadczenia rozpoznawalne na całym świecie.
Masywne krwawienie to tzw. "najczęstsza przyczyna śmierci do uniknięcia" u poszkodowanych urazowych. Niestety w wielu przypadkach świadkowie zdarzenia nie rozpoznają masywnego krwotoku lub podejmują niewystarczające działania ratunkowe co prowadzi do śmierci poszkodowanego. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, mając świadomość odpowiedzialności społecznej, przystąpił do projektu STB, aby w kompleksowy sposób rozpocząć edukację w tym zakresie.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwsza - i do tej pory jedyna uczelnia medyczna w Polsce - uzyskał licencję edukacyjną projektu Stop the Bleed (STB), który jest certyfikowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.
Obecnie w gronie pracowników uczelni jest sześciu instruktorów STB.
Ideą projektu jest prowadzenie krótkich i bardzo praktycznych szkoleń z zakresu tamowania masywnych krwotoków. Podstawowe szkolenie przewidziane jest na 120 minut. Kurs podzielony jest na trzy części. Pierwszy moduł obejmuje część teoretyczną, w której omawiane są założenia programu Stop the Bleed, rodzaje masywnych krwotoków oraz rodzaje sprzętu dedykowanego i improwizowanego do tamowania masywnych krwawień. Drugi moduł (praktyczny) obejmuje użycie sprzętu dedykowanego i improwizowanego do tamowania masywnych krwawień zgodnie z aktualnymi wytycznymi ERC i TCCC. Używane będą m. in. opaski zaciskowe (CAT, SAM XT, SOFT) oraz opatrunki dedykowane (typ izraelski, OLAES, opatrunki hemostatyczne). Dodatkowo, w ramach trzeciego uczestnicy będą wykonywali zaopatrzenie masywnego krwawienia przy użyciu techniki „wound packing” z wykorzystaniem trenażerów i sztucznej krwi.
Uczestnicy szkolenia będą mieli ponadto możliwość otrzymania cyfrowego mikropoświadczenienia zgodnego ze standardem Open Badges tzw. odznaki +.
Terminy szkoleń: Indywidualnie dla grup uzgadniane z organizatorem i prowadzącym.