Wydarzenia | 09.08.2024

Cardiac Imaging Wrocław

Instytut Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaprasza w sobotę, 7 września na konferencję Cardiac Imaging Wrocław 2024. Patronat nad wydarzeniem objął rektor uczelni prof. Piotr Ponikowski.

Wielomodalne obrazowanie układu sercowo-naczyniowego to dziś standard kliniczny, który dostarcza informacji niezbędnych do postawienia właściwej diagnozy oraz wdrożenia optymalnego leczenia.

– Tworzenie specyficznych algorytmów diagnostycznych, opartych o komplementarność różnych technik, jest już rutynowym podejściem do rozpoznawania i monitorowania leczenia w kardiologii. Szeroka dostępność echokardiografii, rezonansu magnetycznego serca, tomografii komputerowej serca i technik nuklearnych powoduje, że potrzebą chwili stała się sprawna wymiana informacji i współpraca pomiędzy specjalistami z dziedziny kardiologii i radiologii, kompetentnymi w różnych technikach obrazowych. Jednocześnie coraz wyraźniejsza staje się potrzeba wyszkolenia nowoczesnego typu eksperta od obrazowania sercowo-naczyniowego, posiadającego wiedzę z zakresu różnych technik obrazowych. Wychodząc naprzeciw tym trendom zapraszamy do udziału w drugiej edycji unikatowej konferencji integrującej echokardiografię, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową serca – mówi prof. Wojciech Kosmala, kierownik Zakład Obrazowania Układu Sercowo-Naczyniowego Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodniczący komitetu naukowego oraz organizacyjnego Cardiac Imaging Wrocław 2024 i dodaje: – Równolegle z rozwojem zaawansowanych technik obrazowych, widoczny jest burzliwy postęp w tworzeniu opartych na sztucznej inteligencji "prostych" przenośnych urządzeń ultrasonograficznych, przeznaczonych do codziennego użytku przez mniej zaawansowanych w echokardiografii specjalistów z dziedziny np. medycyny rodzinnej czy chorób wewnętrznych. W tegorocznej edycji naszej konferencji tym zagadnieniom poświęcimy pierwszą sesję.

Druga sesja, poranna, będzie skierowana do specjalistów pracujących na oddziałach intensywnej terapii i będzie miała na celu przedstawienie roli obrazowania ultrasonograficznego w codziennej pracy OIOMu.

Sesje popołudniowe, adresowane do wszystkich zainteresowanych, obejmą tematykę przewlekłej choroby wieńcowej, kardiomiopatii oraz niedomykalności zastawki mitralnej.

Zaplanowano także sesję warsztatową, w czasie której odbędą się zajęcia praktyczne (hands-on) z wykorzystaniem stacji roboczych EchoPAC z indywidualną analizą przypadków klinicznych.

Więcej informacji znajduje się na stronie >>

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda
Data utworzenia: 09.08.2024
Autor edycji: Anna Szejda
Data edycji: 09.08.2024