Spotkanie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu
Spotkanie z pracownikami wrocławskiego MOPS
Na zaproszenie Wydziału Nauk o Zdrowiu i Centrum Transferu Technologii UMW w poniedziałek, 2 grudnia przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedzą Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Na spotkanie zapraszamy studentów i pracowników UMW, którzy planują badania naukowe, akcje społeczne i/lub zastanawiają się nad wyborem tematu pracy dyplomowej na kierunkach: zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne, dietetyka, fizjoterapia, pielęgniarstwo i położnictwo.
Mile widziani są również studenci Wydziału Lekarskiego oraz Lekarsko-Stomatologicznego UMW, a także członkowie kół naukowych, którzy zarówno w przyszłości, jak i teraz, chcą w realny sposób wspierać zdrowie społeczeństwa.
Zadania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu obejmują pomóc mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, są dotknięci bezdomnością, niepełnosprawnością, brakiem pracy i/lub chorobami. MOPS wpiera również osoby doświadczające przemocy domowej, rodziny wielodzietne, rodziny zastępcze oraz dzieci, które nie mają rodziców.
MOPS współpracuje z organizacjami pozarządowymi, schroniskami dla osób w kryzysie bezdomności oraz organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami. Co ważne, jest to jedna z instytucji wyrażających zainteresowanie wspólnymi inicjatywami badawczymi, w tym również pracami dyplomowymi o charakterze wdrożeniowym. Warto podkreślić, że realizacja projektu dyplomowego czy jakiejkolwiek innej inicjatywy naukowej we współpracy z MOPS, daje możliwość przeprowadzenia badań w populacji, która – mimo szeregu potrzeb zdrowotnych - jest pomijana w opracowaniach i analizach naukowych, ze względu na jej niedostępność. Taka współpraca może więc być bezcennym doświadczeniem dla młodych osób, które w ramach pracy zawodowej chcą realnie wpływać na zdrowie i dobrobyt populacji.
Wstępne rozmowy pozwoliły zarysować obszary potencjalnej współpracy, takie jak: szczegółowa analiza potrzeb zdrowotnych, profilaktyka chorób przewlekłych, wsparcie w realizowaniu zaleceń terapeutycznych, zagadnienia dotyczące przemocy domowej, alkoholizmu i jego powikłań oraz tworzenie programów edukacyjnych, co może być realizowane również w ramach praktyk studenckich. MOPS dysponuje mobilnym ambulatorium (tzw. street busem), w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą uzyskać pomoc medyczną.