Wydarzenia | 18.03.2025

Trendy w reumatologii na przełomie 2024/2025

XVI Konferencja "Trendy w reumatologii na przełomie 2024/2025" odbędzie się 20-21 marca we Wrocławiu. W programie wydarzenia znajdzie się aż 13 sesji tematycznych, dyskusje oraz bezpłatne warsztaty "To do or not to do – diagnostyka boreliozy w praktyce reumatologa".

Eksperci – pod kierownictwem naukowym prof. Piotra Wilanda, kierownika Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – zreferują najnowsze europejskie wytyczne oraz postępy w diagnostyce i terapii chorób reumatycznych. Tradycyjnie też wymienią się doświadczeniami związanymi z leczeniem tzw. trudnych przypadków.

***

Liczba zachorowań na choroby autoimmunologiczne wzrasta z roku na rok i choć nie ma uniwersalnego leku na tę grupę schorzeń, dzięki postępom medycyny możliwe jest coraz skuteczniejsze ich diagnozowanie i leczenie.

Podczas spotkania będzie mowa m.in. o zapaleniu dużych naczyń i niezróżnicowanej układowej chorobie tkanki łącznej w praktyce ambulatoryjnej. W programie przewidziano także sesję dotycząca układowych choroby tkanki łącznej i leczenia biologicznego, a wśród poruszanych tematów znajdą się "Woklosporyna w leczeniu nefropatii toczniowej – punkt widzenia reumatologa" oraz "Dylematy, wyzwania i potrzeby w chorobie śródmiąższowej płuc".

Specjaliści porozmawiają również o spondyloartropatiach zapalnych, zapaleniu wielochrzęstnym, wczesnym zapaleniu stawów i diagnostyce w zapaleniu naczyń oraz histopatologii i genetyce w reumatologii. Jedno z najważniejszych pytań, na które poszukają odpowiedzi, dotyczy tego, co nowego może przynieść w 2025 roku diagnostyka obrazowa w reumatologii. 

Prelegenci podyskutują też o tym, czy zawsze należy ściśle trzymać się rekomendacji w różnych chorobach reumatycznych. Praktycznie, a może i krytycznie spojrzą na przegląd badań i nowych publikacji na temat zaleceń prowadzenia tocznia rumieniowatego układowego oraz choroby Stilla. 

Uczestnicy konferencji zapoznają się także z rekomendacjami EULAR dotyczącymi leczenia farmakologicznego łuszczycowego zapalenia stawów oraz diagnostyki obrazowej krystaloartropatii.

Więcej informacji znajduje się na stronie >>

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda
Data utworzenia: 18.03.2025
Autor edycji: Anna Szejda
Data edycji: 18.03.2025