Nr 807 - zasady rekrutacji na studia prowadzone w języku angielskim w ramach ED


Uchwała nr 807
Senatu Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 23 listopada 2009 r.

w sprawie zasad rekrutacji na studia prowadzone w języku angielskim, w ramach English Division, cudzoziemców podejmujących kształcenie w roku akademickim 2010/11 na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestnictwa w badaniach naukowych i pracach rozwojowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 190, poz. 1406 ze zm.) Senat Akademii Medycznej we Wrocławiu uchwala, co następuje:

§ 1
Warunkiem przyjęcia cudzoziemca na I rok studiów jest pomyślny wynik postępowania rekrutacyjnego, na które składa się:
A. Złożenie w terminie do 25 lipca 2010 roku następujących dokumentów:
1) zalegalizowane lub opatrzone apostille świadectwo dojrzałości lub inny dokument uzyskany za granicą, uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia w uczelniach każdego typu w państwie, w którego systemie działała instytucja wydająca świadectwo, uznane, zgodnie z przepisami w sprawie nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą lub na podstawie umowy międzynarodowej, za równoważny odpowiedniemu polskiemu świadectwu dojrzałości,
2) w przypadku gdy świadectwa, dyplomy lub inne dokumenty uzyskane za granicą podlegają uznaniu w trybie nostryfikacji, kandydat jest zobowiązany przedstawić zaświadczenie stwierdzające równorzędność z odpowiednim polskim świadectwem dojrzałości,
3) świadectwo dojrzałości, jak również zaświadczenie stwierdzające równorzędność z odpowiednim polskim świadectwem dojrzałości, musi być przetłumaczone na język polski i uwierzytelnione,
4) kwestionariusz osobowy (dostępny na stronie internetowej English Division www.englishdivision.am.wroc.pl oraz w biurze ED),
5) zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy *), stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na obranym kierunku studiów,
6) cztery zdjęcia formatu legitymacyjnego oraz w postaci elektronicznej o rozmiarach 300x375 pikseli, w formacie JPEG, o rozdzielczości nie mniejszej niż 300dpi, maksymalny rozmiar pliku 100 KB),
7) kopia paszportu cudzoziemca,
8) polisa ubezpieczeniowa na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub deklarację przystąpienia do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia niezwłocznie po rozpoczęciu kształcenia,
9) wiza lub karta pobytu albo inny dokument uprawniający do pobytu na terenie RP.

*),skierowanie z uczelni do lekarza medycyny pracy kandydat otrzymuje po wpisaniu na listę zakwalifikowanych do przyjęcia na I rok studiów.

B. Zdobycie w postępowaniu rekrutacyjnym najwyższej liczby punktów mieszczących się w granicach ustalonego limitu, zgodnie z podanymi zasadami punktacji:
a) za oceny na świadectwie dojrzałości lub innym prawnym dokumencie równoważnym z tym świadectwem z fizyki, chemii, biologii po 10 pkt z każdego przedmiotu,
b) w przypadku kandydatów posiadających maturę międzynarodową (IB) w postępowaniu rekrutacyjnym bierze się pod uwagę dwa z wymaganych w konkursie przedmiotów wykazanych na Dyplomie IB. Trzeci z przedmiotów powinien znajdować się w programie nauczania, co powinno być udokumentowane oficjalnym świadectwem ze szkoły,
c) w przypadku podziału na poziomy w przedmiocie (np. A,B,C) będzie brana pod uwagę najwyższa uzyskana ocena,
d) w przypadku wyników procentowych na świadectwie punkty procentowe będą przeliczane na punkty konkursowe (np. 100% - 10 pkt),
e) w postępowaniu rekrutacyjnym będzie brana także pod uwagę specyfika skali ocen dla danego kraju :
1. Algorytm naliczania punktów przedstawia się następująco:
- przy skali 4 – stopniowej: 0, 3.5, 7, 10
- przy skali 5 – stopniowej: 0, 2.5, 5, 7.5, 10
- przy skali 6 – stopniowej: 0, 2, 4, 6, 8, 10
2. Sposób naliczania punktów dla poszczególnych krajów przedstawiają tabele:
Szwecja
Skala ocen ocena Punkty
2 IG = Fail 0
3 G = Pass 6,5
4 VG = Pass with distinction 7
5 MVG = Pass with special distinction 10

Norwegia
Skala ocen Punkty
0 0
1 0
2 2
3 4
4 6
5 8
6 10

Niemcy
Skala ocen ocena Punkty
6 poor 0
5 fail 0
4 pass 2,5
3 average 5
2 good 7,5
1 excellent 10

Kanada
Skala ocen ocena Punkty
C minimally performance 2
C satisfactory performance 4
C+ good performance 6
B very good performance 8
A excellent performance 10

USA
Skala ocen ocena Punkty
E fail 0
D below average 2,5
C average 5
B good 7,5
A excellent 10

Inne kraje: W sposób analogiczny do przedstawionych powyżej, w zależności od przyjętej skali ocen (cztero, pięcio lub sześciostopniowa)

Matura międzynarodowa IB
Kandydatom legitymującym się Maturą Międzynarodową (IB) wyniki przelicza się w następujący sposób:
7 punktów – 100%
6 punktów – 85%
5 punktów – 71%
4 punkty – 57%
3 punkty – 42%
2 punkty – 28%
1 punkt – 14%

C. W przypadku, gdy język angielski nie jest językiem ojczystym kandydata, wymagana jest ocena przynajmniej dobra na świadectwie dojrzałości lub legitymowanie się dokumentem potwierdzającym znajomość języka angielskiego, wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28.09.1999 r. w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej pkt 10-22 (Dz.U.07.13.82).
D. Wniesienie opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia. Wysokość opłaty reguluje odrębne zarządzenie Rektora.
E. Uiszczenie, przed rozpoczęciem roku akademickiego, opłaty za I rok studiów, ponieważ studia dla cudzoziemców, prowadzone w języku angielskim są odpłatne. Wysokość opłaty reguluje odrębne zarządzenie Rektora.

§ 2
1. Kandydaci, którzy spełnili wymogi rekrutacji tj. uzyskali największą liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym i zmieścili się w limicie miejsc dla danego kierunku studiów, zostają wpisani na rankingową listę zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
2. Kandydaci, którzy uzyskali za małą liczbę punktów do zakwalifikowania się do przyjęcia na studia, tworzą rankingową listę rezerwową.
3. Z listy rezerwowej będą przyjmowani kandydaci w przypadku rezygnacji osób, które zostały zakwalifikowane do przyjęcia na I rok studiów.
4. O przyjęciu na studia decydować będzie:
a) liczba punktów z przebiegu postępowania rekrutacyjnego,
b) złożenie kompletu wymaganych dokumentów,
c) dokonanie opłaty za I rok studiów oraz
d) dostarczenie zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza medycyny pracy stwierdzającego brak przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na obranym kierunku studiów.

§ 3
Limit przyjęć cudzoziemców na studia w języku angielskim na rok akademicki 2010/11 wynosi 75 osób w tym:
a) na kierunek lekarsko-dentystyczny – 15 osób
b) na kierunek lekarski – 60 osób

§ 4
1. Lista osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz lista rezerwowa zostanie podana do wiadomości przez Komisję Rekrutacyjną do dnia 9 sierpnia 2010 roku na stronie internetowej www.englishdivision.am.wroc.pl wg numeru paszportu kandydata.

§ 5
1. Kandydaci, którzy zostali przyjęci na studia otrzymują decyzję o przyjęciu wraz z kopią umowy o usługi edukacyjne na adres korespondencyjny podany w aplikacji.
2. Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci otrzymują decyzje o nieprzyjęciu na studia. Od decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej o nieprzyjęciu na studia mogą złożyć odwołanie do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną ze wskazaniem naruszenia warunków i trybu rekrutacji.


Za Senat

Rektor
Akademii Medycznej

prof. dr hab. Ryszard Andrzejak

Autor: Administrator Administrator
Data utworzenia: 02.12.2009
Autor edycji: Administrator Administrator
Data edycji: 05.07.2016