Logopedia Kliniczna - Rekrutacja
Zapraszamy na studia podyplomowe Logopedia Kliniczna (edycja 17) rozpoczynające się w roku akademickim 2025/2026
Opis studiów:
Celem studiów jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie specjalistów do pracy zarówno z dziećmi jak i dorosłymi z zaburzeniami mowy i języka o różnorodnej etiologii, z trudnościami w komunikacji werbalnej oraz przygotowanie do dalszego kształcenia specjalistycznego np. neurologii klinicznej. Jednocześnie studia przygotowują do pracy logopedy z osobami z ośrodkowo umiarkowanymi zaburzeniami mowy i języka (afazją, dysfazją, anartią, dyzartrią, autyzmem, niepłynnością mówienia) oraz zaburzeniami głosu i mowy w chorobach psychicznych oraz zaburzeniach/spektrum zaburzeń (np. mutyzm, autyzm). Ponadto uzyskane kompetencje pozwalają na opracowanie programów i pracę terapeutyczną pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, wadami genetycznymi, uszkodzeniami pourazowymi, i innymi problemami utrudniającymi komunikację językową, między innymi z osobami w wieku podeszłym. Absolwenci zostają wyposażeni w wiedzę i umiejętności do zintegrowanej pomocy leczniczo-rehabilitacyjnej w leczeniu zaburzeń mowy i organizacji mózgowej języka w placówkach służby zdrowia, ośrodkach terapeutycznych i oddziałach szpitalnych.
Rekrutacja w systemie IRK rozpocznie się 8 lipca 2025 r. o godzinie 12.00 i będzie prowadzona do wyczerpania liczby miejsc, lecz nie później niż do 15 września 2025 r.
Program studiów podyplomowych Logopedia Kliniczna edycja 16
Wymagania ogólne:
Uczestnikiem studiów może być absolwent studiów wyższych posiadający kwalifikację pełną co najmniej na poziomie VI Polskiej Ramy Kwalifikacji (dyplom licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędny). Preferowane kierunki: medycyna, kierunki nauczycielskie, filologia polska, pedagogika, fizjoterapia, psychologia.
Wymagania formalne dla kandydatów na studia podyplomowe:
Przyjęcie na studia podyplomowe następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wskazanego poniżej kompletu dokumentów oraz rozmowy kwalifikacyjnej weryfikującej poprawność wymowy kandydata.
Kandydat na studia podyplomowe musi w wyznaczonym terminie:
- zarejestrować się w systemie Internetowej Rejestracji kandydatów (dalej IRK) na stronie https://irkpodyplomowe.umw.edu.pl/pl/ i zaaplikować na studia, poprzez zapisanie się na kierunek logopedia kliniczna;
- wypełnić wszystkie konieczne dane w ankiecie rekrutacyjnej;
- złożyć oświadczenie kandydata o akceptacji regulaminu studiów podyplomowych obowiązującego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
- załączyć w formie skanu w wyznaczonym miejscu w systemie następujące dokumenty:
- oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
- w przypadku cudzoziemców: certyfikat znajomości języka polskiego, co najmniej na poziomie biegłości B2, wydany przez Państwową Komisję do Spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu przygotowawczego do podjęcia kształcenia w języku polskim w jednostce wyznaczonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo zaświadczenie wydane przez uczelnię potwierdzające, że posiadany przez kandydata stopień znajomości języka polskiego pozwala na podjęcie kształcenia w tym języku,
- w przypadku, gdy kandydat posiada dyplom ukończenia studiów wyższych uzyskany za granicą, do dyplomu należy dołączyć:
- poświadczenie dyplomu ukończenia studiów wyższych w formie legalizacji lub apostille,
- tłumaczenie dyplomu na język polski poświadczone przez tłumacza przysięgłego,
- aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego,
- aktualne zaświadczenie z Rejestru Przestępstw na Tle Seksualnym.
Osoby, które spełniły wyżej wymienione warunki, zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną w celu wykluczenia wad wymowy. Kandydaci, którzy zaliczą ją z wynikiem pozytywnym, będą kwalifikowani na studia według kolejności zgłoszeń w systemie IRK. W przypadku dużej liczby kandydatów o przyjęciu na studia podyplomowe decyduje wynik rozmowy rekrutacyjnej, nastepnie kolejność zgłoszeń w systemie IRK, a w dalszej kolejności termin dostarczenia do Uczelni kompletu dokumentów rekrutacyjnych.
Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia ma obowiązek dostarczyć podanie o przyjęcie na studia oraz komplet dokumentów wymienionych wyżej w formie papierowej do Centrum Kształcenia Podyplomowego zgodnie z komunikatem przesłanym w systemie IRK. Należy dostarczyć zwykłe kopie dokumentów wraz z oryginałami do wglądu lub kopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot, np. notariusza, instytucję wydającą dokument lub polską placówkę dyplomatyczno-konsularną.
Dokumenty należy dostarczyć na adres:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Centrum Kształcenia Podyplomowego
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, 50-345 Wrocław
Tel. 71/ 784-28-09
Za datę dostarczenia dokumentów uznaje się ich datę dostarczenia na podany adres, a nie datę nadania.
Terminy rozmów kwalifikacyjnych, składania dokumentów, ogłoszenia wyników oraz rozpoczęcia zajęć zostaną podane w systemie IRK. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym naborze na studia będzie ogłoszony nabór uzupełniający. W takim przypadku informacja zostanie zamieszczona na stronie uczelni pod adresem https://www.podyplomowe.umw.edu.pl/ oraz w systemie IRK. Warunkiem uruchomienia studiów podyplomowych jest zebranie 36 słuchaczy.