Back to homepage
News | 06.02.2024

Innowacje w zdrowiu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozszerza ofertę edukacyjną. Nowy kierunek studiów podyplomowych "Startupy w obszarze medycznym - koncepcje i możliwości" to propozycja dla osób, które chciałyby projektować innowacyjne rozwiązania problemów dotyczących zdrowia.

– Zapraszamy zarówno szefów/założycieli, jak i pracowników startupów medycznych oraz osoby, które dopiero planują uruchomić lub rozszerzyć działalność istniejącego startupu – mówi dr Agnieszka Siennicka, adiunkt Katedry Fizjologii i Patofizjologii UMW i kierownik studiów. – Zajęcia adresujemy do tych, którzy interesują się branżą MedTech i chcą szukać medycznych problemów, które można rozwiązać przy wykorzystaniu nowych technologii; którym zależy na tym, aby proponowane rozwiązania były pomocne pacjentom, lekarzom, studentom oraz naukowcom zajmującym się medycyną, farmacją, naukami o zdrowiu czy ogólnie pojętymi naukami o życiu.

"Startupy w obszarze medycznym - koncepcje i możliwości" to pierwszy tego typu kierunek w kraju. Zajęcia potrwają dwa semestry, a nauczanie będzie przede wszystkim praktyczne. Słuchacze dowiedzą się, jak wyszukiwać i identyfikować problemy (kliniczne, naukowe, organizacyjne czy dydaktyczne), z którymi boryka się współczesny sektor zdrowia, a o istnieniu których często nawet nie wiedzieli.

– Chcemy, aby nasi absolwenci umieli wskazać rozwiązania konkretnych potrzeb oraz ocenić potencjalne przeszkody i czynniki ryzyka w procesie rozwijania i wdrażania innowacyjnego produktu medycznego, ze szczególnym uwzględnieniem jego przydatności. Podczas zajęć nauczymy ich również, jak współpracować ze środowiskiem medycznym i akademickim – dodaje dr Agnieszka Siennicka.

W ramach studiów zaplanowano wykłady, które poprowadzą eksperci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, czyli klinicyści, którzy pracują z pacjentami, naukowcy, którzy prowadzą projekty badawcze oraz nauczyciele akademiccy, którzy mają zajęcia ze studentami. 

– Każda z tych osób wykonuje pracę, dla której innowacyjne rozwiązania mogą być wsparciem, a której nie widać będąc poza środowiskiem medycznym. Pomożemy więc zrozumieć nasze zadania i obowiązki, co ułatwi zdefiniowanie problemów oraz opracowanie rozwiązań – wyjaśnia pomysłodawczyni kierunku.

Na zakończenie studiów każdy słuchacz przygotuje projekt dyplomowy, który będzie kompletnym pomysłem, możliwym do wykorzystania w obszarze e-health lub pokrewnym. Zostanie on stworzony w ramach indywidualnej współpracy z promotorem, czyli wybranym ekspertem. – Wierzymy że każdy projekt może być pierwszym krokiem ku stworzeniu prawdziwego produktu, co również może być realizowane przy wsparciu ekspertów z naszej uczelni – uważa dr Agnieszka Siennicka. 

Więcej informacji >>

Kontakt: podyplomowe-ckp@umw.edu.pl

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 06.02.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 06.02.2024