Back to homepage
News | 10.04.2024

Stypendyści ministra zdrowia

Sześcioro studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymało stypendia ministra zdrowia na rok akademicki 2023/2024. Wyróżnienia zostały przyznane za osiągnięcia naukowe oraz sportowe.

Do osiągnięć naukowych docenianych przez ministra zdrowia należą m.in. publikacje (monografie, artykuły naukowe), udział w innowacyjnych projektach badawczych lub praktyczne zastosowanie wyników badań, jak również ich prezentacja na prestiżowych konferencjach. W przypadku sukcesów sportowych premiowane są wyniki uzyskane m.in. podczas igrzysk olimpijskich lub mistrzostw świata i Europy. W gronie studentów, którzy otrzymali stypendia na rok akademickich 2023/2024 jest aż sześcioro osób z naszej uczelni.

Osiągnięcia naukowe:

Justyna Pilch z Wydziału Lekarskiego

Justyna Pilch studiuje na VI roku kierunku lekarskiego. Działalność naukową rozpoczęła dwa lata temu w Katedrze i Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej UMW. Z prof. Mirosławem Banasikiem realizowała projekty, które skupiały się na problematyce pacjentów po transplantacji nerek oraz analizie czynników, które predysponowały do odrzucania przeszczepionych narządów w zależności od specyficznych mechanizmów komórkowych indukowanych przez układ immunologiczny biorcy. Dodatkowo wraz z specjalistami z ośrodka opisała zależność między implementacją terapii immunosupresyjnej a obciążeniem układu sercowo-naczyniowego u pacjentów po transplantacji. 

Aktualnie pod opieką dr hab. Piotra Donizego, prof. UMW z Zakładu Patologii Klinicznej UMW Justyna prowadzi innowacyjne badania nad czerniakiem błony naczyniowej gałki ocznej. Przedmiotem najnowszego etapu prac badawczych jest rola białka MITF (microphthalmia associated transcription factor) w rozwoju tej rzadkiej odmiany czerniaka oraz regulacji m.in. proliferacji komórek nowotworowych, odpowiedzi immunologicznej, predykcji przebiegu choroby, jaki i jej powikłań i odległych rokowań. 

– W marcu tego roku pierwsze, obiecujące wyniki tych badań zostały zaprezentowane na prestiżowym, światowym spotkaniu patologów: 113. konferencji USCAP (United States and Canadian Academy of Pathology) w Baltimore (USA), gdzie spotkały się z dużym zainteresowaniem środowiska naukowego – mówi.

Czerniak błony naczyniowej gałki ocznej będzie przedmiotem dalszej działalności naukowej Justyny w Szkole Doktorskiej UMW. Jej największym zawodowym marzeniem jest łączenie pracy klinicystki i naukowca. – Doświadczenie nabyte w obu tych rolach pozwoliłoby mi analizować choroby pacjentów na poziomie molekularnym i klinicznym, tym samym zapewniając im profesjonalną opiekę, bazującą na najnowszych osiągnięciach współczesnej medycyny – wyjaśnia.

Justyna kształciła się także poza murami UMW. Trzeci rok studiów zrealizowała na Università degli Studi di Perugia, a praktyki kliniczne z zakresu chirurgii ogólnej i anestezjologii odbyła w jednym z najlepszych europejskich i światowych ośrodków klinicznych – IRCCS Ospedale San Raffaele w Mediolanie pod opieką prof. Riccardo Rosati oraz dott. Edoardo Cristallo. 

Natalia Sauer z Wydziału Farmaceutycznego

Natalia Sauer jest absolwentką farmacji na naszej uczelni, ale decyzja o przyznaniu jej stypendium zapadła jeszcze w trakcie studiów. Obecnie realizuje się zawodowo w obszarze badań klinicznych oraz wróciła na UMW jako asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej.

W pracy naukowej skupia się na innowacyjnych metodach walki z chorobami nowotworowymi. Badała m.in. wpływ pola elektrycznego na komórki nowotworowe. 

– Odkryłam, że za pomocą nanosekundowych impulsów elektrycznych możliwe jest modulowanie ekspresji receptorów punktów kontrolnych, czyli cząsteczek, które stanowią cel dla terapii celowanych w chorobach nowotworowych – wyjaśnia. – Obecnie angażuję się w badania, które koncentrują się na wpływie zogniskowanych fal ultradźwiękowych (HIFU) na nowotwory skóry. Zabiegi te stanowią alternatywę dla wycięć chirurgicznych. W przypadku nowotworów znajdujących się np. w okolicach twarzy, pozwalają uniknąć defektu, co poprawia komfort psychiczny pacjentów. 

Dzięki swoim osiągnięciom znalazła się na liście Forbes 25 under 25 w kategorii "Nauka" oraz została nagrodzona w prestiżowym konkursie L'Oréal UNESCO for Women in Science. 

Na koncie ma prawie 30 publikacji naukowych. Uczestniczyła w realizacji pięciu grantów naukowych z zakresu badań przedklinicznych, a w dwóch z nich (tj. Najlepsi z Najlepszych! 4.0. oraz grant z Funduszu Aktywności Studenckiej) pełniła rolę kierownika.
Prace prezentowała na około 20 międzynarodowych konferencjach, takich jak Deuel Conference on Lipids w USA i Porto Cancers Meetings w Portugalii, a wiele jej wystąpień zostało nagrodzonych pierwszymi miejscami.

Dorobek naukowy zapewnił Natalii wygraną w konkursie "Studencki Nobel" w kategorii "Medycyna i farmacja", a wkład w innowacje został wyróżniony w konkursie "Młode Talenty". Stypendium ministra zdrowia otrzymała drugi rok z rzędu, podobnie jak dwukrotnie znalazła się w gronie laureatów konkursu Fundacji Rafała Brzoski dla uzdolnionej młodzieży. 

Przez dwa była przewodnicząca SKN Farmacji Przemysłowej – najlepszego (według rankingu uczelni) koła naukowego, które otrzymało wyróżnienie w konkursie StRuNa. Organizowała konferencje naukowe oraz warsztaty z pisania publikacji i wystąpień na konferencjach. W liceach prowadziła wykłady na temat odkryć w walce z nowotworami, a dodatkowo angażowała się w akcje profilaktyczne (np. "Skóra nie dla raka") na oddziale Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Natalia przyznaje, że samorozwój jest dla niej kluczowy. Nieustannie poszerza wiedzę i umiejętności. Ukończyła m.in. certyfikowane szkolenie "Cancer Genomics and Precision Oncology" na Harvard Medical University, kurs "Cell Biology" na Berkeley University i "Design and Interpretation of Clinical Trials" na John Hopkins University. Ponadto odbyła staż z zakresu nowoczesnych terapii przeciwnowotworowych w klinice onkologicznej Old Town Clinic.

Marta Szepietowska z Wydziału Lekarskiego

Maciej Tota z Wydziału Lekarskiego

Osiągnięcia sportowe:

Julia Rozmus z Wydziału Lekarskiego

Dominika Szczotka z Wydziału Lekarskiego

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 10.04.2024 Update authored by: Anna Szejda Update date: 17.05.2024