
Nowa specjalizacja dla diagnostów
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jako pierwsza i jedyna uczelnia w Polsce, uzyskał akceptację Polskiej Komisji Akredytacyjnej na prowadzenie specjalizacji w dziedzinie laboratoryjnej parazytologii medycznej. – To historyczny krok w rozwoju medycyny laboratoryjnej, który otwiera przed nami nowe perspektywy kształcenia – mówią specjaliści.
Starania o uruchomienie szkolenia trwały od 2021 r. Zainicjowało je Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu we współpracy z Polskim Towarzystwem Parazytologicznym, Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych oraz konsultantami krajowymi.
Dotąd na specjalizację szansę mieli tylko ci, którzy przystąpili do egzaminu na podstawie dorobku zawodowego (umożliwiała to ustawa o medycynie laboratoryjnej), natomiast żadna uczelnie nie prowadziła szkoleń. Sam program specjalizacji był przestarzały, niezgodny z aktualną wiedzą medyczną oraz przepisami prawa z zakresie medycyny laboratoryjnej.
Nowy program specjalizacji w dziedzinie laboratoryjnej parazytologii medycznej dla diagnostów laboratoryjnych został opracowany przez grupę polskich ekspertów reprezentujących różne działy parazytologii: helmintologii, protoparazytologii, akaroentomologii medycznej oraz parazytologii weterynaryjnej. W gronie ekspertów znalazła się dr hab. Maria Wesołowska z Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej UMW.
– Laboratoryjna parazytologia medyczna powinna już wcześniej zostać dostrzeżona jako dziedzina o ważnym znaczeniu dla ochrony zdrowia, rozwoju medycyny laboratoryjnej i badań naukowych oraz kształcenia – mówi prof. Iwona Bil-Lula, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego UMW ds. kierunku analityka medyczna, kierownik Katedry i Zakładu Analityki Medycznej UMW oraz pełnomocnik ds. organizacji specjalizacji diagnostów laboratoryjnych oraz specjalizacji mających zastosowanie w ochronie zdrowia. – Ze względu na zmiany, które ciągle zachodzą w stylu i sposobie życia współczesnego społeczeństwa, środowisko skupione na zagadnieniach ochrony zdrowia wskazuje, że zagrożeniem staje się coraz bardziej widoczny niedostatek odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów zarówno wśród lekarzy, ale przede wszystkim diagnostów laboratoryjnych, którzy jako nieliczni eksperci w przeprowadzaniu procedur diagnostyki parazytologicznej skupiają się w zaledwie kilku jednostkach w Polsce.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zrealizuje szkolenie we współpracy z innymi uczelniami i jednostkami prowadzącymi działalność naukowo-badawczą oraz laboratoryjną.
– Podpisaliśmy porozumienia, dzięki którym kursy i staże będą mogły być realizowane także przez ekspertów z innych, referencyjnych i kluczowych dla dziedziny, jednostek – dodaje prof. Iwona Bil-Lula. – Dzięki temu będziemy mogli stworzyć nową, interdyscyplinarną jakość kształcenia specjalizacyjnego. Jest to o tyle ważne, że pasożyty i parazytozy stają się naszą codziennością, a wykształcenie specjalistów - parazytologów pozwoli kontynuować kształcenie na skalę ogólnopolską.
Po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie laboratoryjnej parazytologii medycznej i otrzymaniu tytułu specjalisty diagnosta laboratoryjny uzyska kwalifikacje umożliwiające:
- prowadzenie prawidłowej diagnostyki laboratoryjnej inwazji pasożytniczych oraz udział w realizacji zadań dotyczących zapobiegania chorobom powodowanym przez pasożyty;
- prowadzenie badań środowiska na obecność postaci dyspersyjnych
- pasożytów;
- współpracę z lekarzami w sytuacjach wymagających opanowania inwazji szerzących się epidemicznie, endemicznie lub wewnątrz zakładów zamkniętych;
- kierowanie laboratorium parazytologicznym;
- prowadzenie specjalizacji innych osób.
Studium Kształcenie Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nabór na szkolenie specjalizacyjne planuje już w sesji jesiennej 2024. Uczelnia dysponuje 30 miejscami, a zajęcia potrwają 3,5 roku.
Dodatkowo UMW prowadzi szkolenia specjalizacyjne dla diagnostów laboratoryjnych w dziedzinach: laboratoryjna diagnostyka medyczna, mikrobiologia medyczna, laboratoryjna transfuzjologia medyczna i laboratoryjna genetyka medyczna.
Więcej informacji znajduje się na stronie >>