Back to homepage
News | 17.07.2025

Nowy pomysł na walkę z rakiem płuca

Nowatorski projekt naukowy dotyczący strategii terapeutycznej w leczeniu gruczolakoraka płuca, realizowany w Katedrze i Zakładzie Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, otrzymał dofinansowanie w wysokości 63,5 tys. zł ze środków Fundacji im. Jakuba hr. Potockiego. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Anna Choromańska, prof. UMW.

Projekt zatytułowany „Egzosomy ukierunkowane molekularnie jako system dostarczania supresorowych miRNA: nowatorska strategia terapeutyczna w leczeniu gruczolakoraka płuca” koncentruje się na opracowaniu innowacyjnej metody leczenia gruczolakoraka – najczęściej występującego typu raka płuca. Kluczowym elementem tej strategii jest wykorzystanie egzosomów – mikroskopijnych pęcherzyków wydzielanych przez komórki, które mogą pełnić funkcję precyzyjnych nośników leków.

Naukowcy planują modyfikację egzosomów tak, aby trafiały bezpośrednio do komórek nowotworowych, rozpoznając charakterystyczne dla nich receptory. Do ich wnętrza zostaną wprowadzone cząsteczki mikroRNA o właściwościach przeciwnowotworowych. Ich zadaniem będzie blokowanie namnażania się komórek rakowych, aktywacja procesów ich zaprogramowanej śmierci (apoptozy) oraz ograniczenie zdolności do inwazji i tworzenia przerzutów.

To innowacyjne podejście może w przyszłości znacząco zwiększyć skuteczność terapii nowotworów płuca, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych skutków ubocznych leczenia.

Badania będą realizowane w Katedrze i Zakładzie Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – jednostce specjalizującej się w zaawansowanych badaniach z zakresu biologii komórki i molekularnej onkologii.

Gruczolakorak płuca to najczęstszy typ niedrobnokomórkowego raka płuca, odpowiadający za 40-50% wszystkich przypadków tego nowotworu. Może występować także u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Choroba często rozwija się bezobjawowo, przez co bywa wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania oraz cech molekularnych guza i może obejmować chirurgię, chemioterapię, immunoterapię oraz nowoczesne terapie celowane.

Rokowanie w przypadku gruczolakoraka płuca jest zróżnicowane – im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Niestety, większość przypadków diagnozuje się w późnym stadium, co znacząco wpływa na obniżenie wskaźników przeżycia. Średnie pięcioletnie przeżycie wynosi od 10 do 30%, w zależności od momentu rozpoznania choroby.

Fundacja im. Jakuba hr. Potockiego została powołana na mocy testamentu Jakuba hr. Potockiego. Jej nadrzędnym celem statutowym jest walka z rakiem i chorobami płuc. W ramach swojej działalności Fundacja udziela wsparcia naukowcom i lekarzom specjalizującym się w onkologii, pulmonologii i onkohematologii.

Fot. Tomasz Walów

Tags #umw
Authored by: Karina Hadyś Creation date: 17.07.2025 Update authored by: Karina Hadyś Update date: 17.07.2025