Aktualności | 12.01.2024

32. finał WOŚP

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu uruchomił wirtualną skarbonkę oraz pierwsze aukcje. Z dnia na dzień atrakcji przybywa, więc obserwujcie nas, a przede wszystkim grajcie z nami – do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Działa już nasza eSkarbonka >> do której można "wrzucać" datki na rzecz WOŚP, a dodatkowo rozpoczęły się licytacje >> na allegro. Oferujemy Wam m.in.:

Trochę ruchu w dobrym towarzystwie:

• trening biegowy z dr. hab. Tomaszem Zatońskim, prof. UMW, prorektorem ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, dyrektorem Biegu Uniwersytetu Medycznego BUMWRO
  • sparing w tenisa ziemnego z dr Magdaleną Kübler, kierownik dziekanatu Wydziału Lekarskiego
  • zimowa wycieczka w Izery z mini kursem biegania na nartach biegowych, na którą zaprasza prof. Mariusz Kusztal z Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej, miłośnik gór oraz biegów długodystansowych

Zwiedzanie z ekspertami - przewodnikami:

Kursy i warsztaty:

Do poczytania:

Do posłuchania:

oraz:

W sobotę, 13 stycznia w Centrum Handlowym Magnolia Park odbyła się akcja Pomaganie przez ratowanie, podczas której można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, oddać krew, zostać dawcą szpiku, dowiedzieć się więcej na temat dawstwa narządów, a także zanurzyć w fascynującym świecie mikrobiologii.

W środę, 17 stycznia studenci z IFMSA-Poland Oddział Wrocław we współpracy z SKN Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej zorganizowali Warsztaty Szycia Chirurgicznego. Znaczna część dochodu z akcji zostanie przekazana na rzecz WOŚP.

W sobotę, 27 stycznia zapraszamy na wydarzenie Od studentów dla pacjentów – dla WOŚP, w ramach którego nasze koła i stowarzyszenia będą m.in. wykonywały analizę składu ciała oraz pomiar glikemii i ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo uczestnicy spotkania będą mogli poszerzyć wiedzę na temat profilaktyki, dróg zakażenia i metod diagnostyki chorób przenoszonych drogą płciową, a na fantomach nauczyć się, jak samodzielnie badać jądra i piersi. Studenci zaproszą też wszystkich chętnych na szybki kurs prawidłowego mycia dłoni. Na miejscu będzie również "Szpital pluszowego misia" oraz stanowisko rejestracji potencjalnych dawców szpiku DKMS.

W niedzielę, 28 stycznia zaplanowaliśmy twa turnieje: Turniej Rummikub oraz Turniej Scrabble. Zapisy już trwają (linki znajdują się w wydarzeniach), a zmagania odbędą się na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211.

wosp

32. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 r. pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych", a zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów oddziałów pulmonologicznych. W całej Polsce działają 64 takie ośrodki, w tym 15 pediatrycznych.

Cel akcji, jak tłumaczy Jurek Owsiak, został ustalony po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na poważne konsekwencje zdrowotne pandemii wirusa SARS-CoV-2 – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w kraju. Fundacja chce też wesprzeć pacjentów z mukowiscydozą, na którą choruje w Polsce około 1,8 tys. osób.

Fundacja WOŚP w ramach zbiórki "Tu wszystko gra OK!" planuje kupić urządzania służące do:

• diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne),
  • diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry),
  • diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy),
  • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc,
  • torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

Jak dotąd WOŚP zebrała blisko 2 mld zł i kupiła około 71 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę – w styczniu 2023 r. – prowadziła na rzecz walki z sepsą, a dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków udało się zgromadzić ponad 243 mln zł.

Oprac. na podstawie strony WOŚP

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 12.01.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 29.01.2024