Wróć do strony głównej
Aktualności | 08.07.2024

Awans UMW w CWTS Leiden

O 21 miejsc wzrosła pozycja UMW w tegorocznym rankingu CWTS Leiden w stosunku do ubiegłego roku. Obecnie  UMW zajmuje 742 miejsce w świecie. Ranking ocenia jakość i wpływ badań naukowych, prowadzonych przez uniwersytety. 

W dziedzinie nauk biomedycznych i o zdrowiu UMW został sklasyfikowany w trzeciej setce najlepszych uczelni na świecie (298 miejsce w świecie, awans o 16 miejsc). Wśród uczelni medycznych w Polsce w tej dziedzinie UMW uplasował się na drugim miejscu, awansując o jedno „oczko”.

Wśród wszystkich uczelni w Polsce znajduje się na 12 pozycji, a wśród wrocławskich – na miejscu drugim. W 2024 roku w rankingu CWTS Leiden zostało sklasyfikowanych 38 uczelni z Polski i 1506 w świecie.

Ranking CWTS Leiden to jeden z wiodących międzynarodowych rankingów uniwersyteckich, który jest tworzony przez Centrum Badań nad Nauką i Technologią (CWTS) na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. Ma on na celu ocenę jakości i wpływu badań naukowych prowadzonych przez uniwersytety na całym świecie.

CWTS Leiden Ranking ocenia wyłącznie działalność badawczą uczelni. Ranking opiera się na danych bibliometrycznych, czyli analizie publikacji naukowych i cytowań. Uczelnie są oceniane na podstawie liczby opublikowanych artykułów naukowych oraz ich wpływu mierzonego liczbą cytowań. Publikacje i cytowania w czasopismach Top 10% są kluczowym elementem w ocenie końcowej rankingu CWTS Leiden, ponieważ odzwierciedlają jakość i wpływ badań naukowych prowadzonych przez uczelnię.

Ranking analizuje publikacje z różnych dziedzin nauki, dzięki czemu można ocenić uczelnie w kontekście konkretnych obszarów badawczych, takich jak nauki społeczne, medycyna, inżynieria czy nauki przyrodnicze.

CWTS Leiden jest cenionym rankingiem z powodu swojej obiektywności i precyzyjnego podejścia do oceny badań naukowych. Jest to narzędzie używane przez instytucje akademickie do oceny i porównywania wyników badawczych na arenie międzynarodowej.

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 08.07.2024 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 11.07.2024