Wróć do strony głównej
Aktualności | 28.02.2024

„Best of the best” dziecięcej chirurgii

Praca naukowa zespołu prof. Dariusza Patkowskiego zwyciężyła w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”, organizowanym przez Cincinnati Children’s Hospital Medical Center oraz GlobalcastMD. Oznacza to, że została uznana za najlepszą na świecie prezentację z zakresu chirurgii dziecięcej w roku 2023.

Ten prestiżowy konkurs organizowany jest co roku, a biorą w nim udział reprezentanci towarzystw naukowych, związanych z chirurgią dziecięcą, z całego świata. Oceniane są publikacje, przedstawiane wcześniej podczas  najważniejszych międzynarodowych spotkań chirurgów dziecięcych. Gwarantuje to ich wysoki poziom naukowy. Do ścisłego finału zakwalifikowano 19 ubiegłorocznych prac. Zwycięzca może być jednak tylko jeden, a prezentacja  zespołu prof. Dariusza Patkowskiego okazała się najlepsza.

– Praca autorstwa naszego zespołu dotyczyła zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji – wyjaśnia kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Dariusz Patkowski. – Jest to dość rzadka wada wrodzona – szacuje się, że jedno dziecko na ok. 3,5 tysiąca rodzi się z zarośniętym przełykiem. Najczęściej operacja jest konieczna już w pierwszych dobach życia, ze względu na zagrożenie życia noworodka. Zarośnięty przełyk uniemożliwia jedzenie w sposób naturalny, dziecko dusi się własną śliną, soki żołądkowe dostają się do drzewa oskrzelowego, wywołując zapalenie płuc. W naszej klinice mamy duże doświadczenie w torakoskopowych operacjach noworodków dotkniętych tą wadą, łącznie z najtrudniejszymi przypadkami, czyli długoodcinkowego zarośnięcia przełyku. To jeden z powodów, dla którego od dwóch lat nasz ośrodek ma status europejskiego ośrodka referencyjnego leczenia rzadkich wad wrodzonych ERNICA.

W zwycięskiej, najlepszej na świecie pracy z zakresu chirurgii dziecięcej w 2023 r. (tyt. „Thoracoscopic approach for long gap esophageal atresia using the internal traction technique”) przedstawiona została opracowana przez prof. Dariusza Patkowskiego autorska torakoskopowa etapowa operacja z użyciem wewnętrznej trakcji, stosowana w najtrudniejszych do leczenia postaciach wady tzw. dłogoodcinkowego zarośnięcia przełyku, a także doskonałe rezultaty Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Prof. Patkowski dowodzi, że optymalnym postępowaniem dla małego pacjenta jest torakoskopowe połączenie i zachowanie obu odcinków własnego przełyku, wykonane bez otwierania klatki piersiowej, przez niewielkie otwory, pozostawiające niemal niewidoczne blizny.

Zabiegi zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową stały się niejako znakiem firmowym Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Prof. Dariusz Patkowski przeprowadził taką operację w Polsce jako pierwszy w 2004 r. Od tego czasu wykonał kilkaset zabiegów tego typu, w większości we Wrocławiu, ale również za granicą. Wrocławski chirurg jest zapraszany do zabiegów przez ośrodki chirurgii dziecięcej na całym świecie. Operował dzieci w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Czechach, Ukrainie, Rosji, Węgrzech, Hiszpanii, Włoszech, Kuwejcie, Egipcie, Kazachstanie. Operacje te mają także cele szkoleniowe: dzięki nim lekarze innych ośrodków uczą się nowych technik.

– Zastosowanie endoskopowych technik w zabiegach zespolenia przełyku przynosi znakomite rezultaty, a dodatkowo wiąże się z wielokrotnie mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu z operacjami z otwarciem klatki piersiowej – mówi prof. Dariusz Patkowski. – Z tego powodu coraz więcej ośrodków medycznych interesuje się tymi metodami. Dzielimy się swoim bogatym doświadczeniem, prezentując je podczas konferencji naukowych, organizujemy także liczne szkolenia dla chirurgów dziecięcych. Dzięki temu metoda się rozpowszechnia, na czym korzystają przede wszystkim dzieci, dotknięte tą ciężką i zagrażającą życiu wadą. 

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 28.02.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 29.02.2024