Wróć do strony głównej
Aktualności | 07.12.2022

Biobank oznacza jakość

Pierwsi w Polsce, jedni z trzech jednostek w Europie. Biobank Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał akredytację PN-EN ISO 20387:2021-01 w zakresie Biobankowania ludzkiego materiału biologicznego i związanych z nim informacji i danych. To kolejne potwierdzenie norm jakościowych przestrzeganych w jednostce Wydziału Farmaceutycznego, zaraz najważniejsze w międzynarodowym środowisku biobanków. Gwarantowana jakość otwiera dodatkowe możliwości choćby dla firm biotechnologicznych i farmaceutycznych, które zyskują partnera spełniającego najbardziej restrykcyjne wymagania. Z punktu widzenia Uczelni zaś to ogromna szansa dla naukowców prowadzących badania we współpracy z Biobankiem UMW.

Biobank UMW

Jaka jest oferta? O możliwościach współpracy, dotychczasowej działalności i potencjale tkwiącym w jednostce usłyszeli uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Dziekana Wydziału Farmaceutycznego dr. hab. Marcina Mączyńskiego prof. Uczelni oraz kierującą jednostką dr inż. Agnieszkę Materę-Witkiewicz. Witając gości dziekan podkreślał ogromną pracę, która została wykonana i równie wielkie możliwości współpracy, które otwierają się przed naukowcami z całego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Gratulując zespołowi Biobanku osiągnięć, rektor prof. Piotr Ponikowski apelował: - Chwalmy się sukcesami, nie potrafimy się chwalić tym, jak wiele osiągamy. Biobank jest unikatową możliwością wykorzystania tego, co jest naszą przewagą - bazy klinicznej. Jest szansą rozwijania medycyny translacyjnej. Wykorzystajmy to - zachęcał. 

Prof. Piotr Ponikowski UMW

Rektor podkreślał, że szpital nie jest miejscem do trzymania aparatury badawczej. - Przekażmy sprzęty do Biobanku, zgromadźmy tam, gdzie są specjaliści i poziom wykorzystania będzie zdecydowanie większy - mówił rektor. Dodał, że kierowana przez niego jednostka - Instytut Chorób Serca - przekazał znaczną część aparatury do wspólnego wykorzystania.

Dziekan WF UMW

- Moim marzeniem jest, żeby Wydział Farmaceutyczny był sercem Uniwersytetu Medycznego - łączył jednostki kliniczne i podstawowe. Mamy doskonałą bazę i lokalizację, która jest naszym wielkim atutem, bliskość Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego to niewątpliwie nasza szansa i przewaga - podkreślał dr hab. Marcin Mączyński, prof. Uczelni.

Prof. Dariusz Janczak UMW

Do zaangażowania we współpracę  gorąco namawiał klinicystów prof. Dariusz Janczak. Prorektor ds. klinicznych, który w ramach Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej już kontakt z Biobankiem nawiązał, zapowiedział organizację spotkania wszystkich klinik zabiegowych. Będzie zachęcał ich pracowników do biobankowania każdego materiału operacyjnego. – To będzie punkt wyjścia do poważnych badań naukowych. Musimy się spotkać, przedyskutować zasady, żeby je maksymalnie uprościć i działać – zachęcał prof. Janczak.

Prof. Piotr Dzięgiel UMW

Prorektor ds. nauki prof. Piotr Dzięgiel, który na co dzień wspiera Biobank w działanich, powiedział, że to spełnienie marzenia, które ma od zawsze – element łączący nauki podstawowe i kliniczne. – Tu możemy wszyscy tylko zyskać. Dobrze pobrany, oznaczony i przechowywany materiał to 50 procent szans na znaczące badania. Taka współpraca przynieść może doskonałe efekty na skalę międzynarodową – zachęcał Prorektor ds. nauki. Deklarując wsparcie swoje i Centrum Zarządzania Projektami w zakresie pisania grantów obejmujących działania Biobanku.

dr Agnieszka Matera Witkiewicz Biobank UMW

Dr inż. Agnieszka Matera Witkiewcz zapoznała uczestników spotkania z historią powstania zarządzanej przez siebie jednostki, jej osiągnięciami, kolejnymi procesami budowania jakości – potwierdzanej kolejnymi certyfikatami i samą akredytacją.  Kierownik Biobanku podkreślała pracę zespołową swoich współpracowników, ale też wsparcie, które otrzymała od osób i jednostek spoza Biobanku. 

Biobank UMW

Dr inż. Agnieszka Matera-Witkiewicz wskazując szeroką ofertę współpracy, zaznaczyła pozytywną opinię komisji bioetycznej, którą posiada jej jednostka. Pozwala ona na biobankowanie w oparciu o szeroką zgodę pacjenta w USK, z której korzystać mogą wszyscy współpracujący klinicyści z USK

Możliwości współpracy z klinicystami zaprezentowali dr hab. Adam Junka, profesor Uczelni reprezentujący Katedrę i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii oraz prof. Jolanta Saczko kierująca Katedrą i Zakładem Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Prof. Adam Junka UMW

prof. J. Saczko UMW

Goście mieli także możliwość zwiedzenia pomieszczeń Biobanku.

Biobank UMW
Biobank UMW

Fot. Tomasz Walów

 

Autor: Monika Maziak Data utworzenia: 07.12.2022 Autor edycji: Monika Maziak Data edycji: 08.12.2022