Wróć do strony głównej
Aktualności | 25.11.2022

Deszcz nagród w Święto Nauki

Sukcesy naukowe smakują w tym roku tym bardziej, że mamy za sobą niezwykle trudne lata pandemii, do której dołączyły kolejne kryzysy, zwłaszcza wojna w Ukrainie. Mimo niesprzyjających pracy naukowej warunków, udało się osiągnąć naprawdę wiele.

– Spotykamy się dziś, żeby wspólnie świętować – powiedział rektor UMW podczas uroczystości. – Powinniśmy być dumni. Po raz pierwszy znaleźliśmy się w prestiżowym rankingu THE WUR, zajmując w nim pierwsze miejsce w Polsce. W kategorii liczby cytowań i jakości dydaktyki jesteśmy bezkonkurencyjni, a w pozycji międzynarodowej uplasowaliśmy się na miejscu 6., przy czym wyprzedzają nas uczelnie o wiele większe. Myślę, że to powód do dumy nie tylko dla naszej społeczności, ale też dla całego Wrocławia, bo rzadko się zdarza, by w prestiżowych światowych zestawieniach to uczelnia z naszego miasta była bezkonkurencyjnym numerem 1. Po raz pierwszy na pewno zdarzyło się to w historii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Rektor UMW przypomniał także inne wymierne sukcesy w ostatnim czasie. W kolejnym z liczących się zestawień TOP 2 procent wpływowych naukowców na świecie ujętych zostało 9 pracownikow UMW za całokształt dorobku i ponad 20 w ocenie za rok 2021. UMW jest także na liście szanghajskiej, a w 2021 r. wypadł najlepiej w Polsce pod względem cytowań. Pod względem liczby naukowców uwzględnionych w rankingu UMW zajmuje miejsce 11., za znacznie większymi uczelniami, co świadczy o jakości publikacji.

Prorektor ds nauki UMW prof. Piotr Dzięgiel przypomniał zasady konkursu dla pracowników z największym przyrostem punktów za publikacje. Jego  celem jest docenienie tych pracowników, którzy w trakcie całego 2021 roku uzyskali najlepsze wyniki publikacyjne, a tym samym przyczynili się do uzyskania przez uczelnię wyższej oceny w procesie ewaluacji. Aby wyrównać pomiędzy pracownikami szanse na uzyskanie nagrody, wprowadzony został podział  uczestników na cztery grupy, zależnie od liczby dotychczas opublikowanych prac (mierzonych slotopunktami). Taki podział pozwolił w równym stopniu docenić osoby o różnym dorobku publikacyjnym i zwiększa szanse na uzyskanie nagrody przez pracowników, którzy dopiero intensyfikują swój proces publikacyjny.

– Osobiście mam ogromną satysfakcję, że ten konkurs się udał – podsumował prof. Piotr Dzięgiel. – Ostatni rok pokazał, że jako uczelnia, jako jedność, potrafimy wystartować z niskiego pułapu do tego najwyższego. 

Tegoroczne Święto Nauki UMW obfitowało w nagrody, a pracowników wyróżniono w wielu kategoriach. Nagrodzeni zostali naukowcy, którzy znaleźli się w rankingu TOP 2 procent (za całokształt dorobku i za osiągnięcia w 2021 r.);  zwycięzcy rankingu naukowego jednostek, konkursu publikacyjnego oraz pracownicy, którzy uzyskali tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 45 lat.

Podczas uroczystości wręczono także dyplomy doktora habilitowanego 18 pracownikom UMW ( 15 w dyscyplinie nauki medyczne, 2 – nauki farmaceutyczne i 1 nauki o zdrowiu) 

Wykład pt.: „Nauka w obliczu zmian. Czy postęp wymusza przyjęcie nowego spojrzenia?” wygłosił prof. Błażej Misiak. 

Fot. Tomasz Walów

Galeria zdjęć

 

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 25.11.2022 Autor edycji: Data edycji: 05.12.2022