Aktualności | 23.09.2022

DFN w obiektywie naszego fotografa

Wystawa fotografii Tomasza Walowa „25-lecie DFN na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu” była ukoronowaniem tegorocznej wrocławskiej edycji DFN na UMW. Fotograf naszej uczelni dokumentował wydarzenia festiwalu od początku jego istnienia. Spośród  tysięcy zdjęć udało się wybrać te najbardziej oddające ducha imprezy, a nie było to łatwe.

Wernisaż ekspozycji, zorganizowany 22 września w holu biblioteki UMW, był okazją do podziękowań i  uhonorowania osób, zaangażowanych w działania festiwalowe ze strony uczelni.  Wzruszenia nie ukrywał prof. Piotr Dzięgiel, prorektor ds. nauki UMW, wspominając swój pierwszy kontakt z DFN w czasie, gdy był jeszcze adiunktem.

– DFN jest rzeczą niebywałą dla uczelni, miasta i całej społeczności  – powiedział prof. Piotr Dzięgiel. – To dowód, że nauka nie zna granic, można się nią fascynować od dzieciństwa do wieku podeszłego. Jest czymś, co łączy pokolenia. Przysłowie „Czym skorupka za młodu…” ma głęboki sens. Na podstawie własnych doświadczeń jestem przekonany, że wszczepianie pasji naukowej od najmłodszych lat procentuje w przyszłości.

Dr hab. inż. Agnieszka Orkusz, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego,  zastępca środowiskowego koordynatora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, podkreśliła zasługi UMW dla festiwalu.

Podczas środowiskowej inauguracji  tegorocznej edycji nagrodzono dr Zygmunta Domagałę i całą Katedrę Medycyny Sądowej UMW, której pracownicy przyciągają całe rzesze zainteresowanych – przypomniała.

Dr hab. Maria Wesołowska koordynator uczelniany UMW ds. DFN podziękowała prof. dr hab.  Tadeuszowi Doboszowi – pierwszemu koordynatorowi festiwalu – oraz swojemu poprzednikowi dr Zygmuntowi Domagale za wieloletnie zaangażowanie w organizację tego wydarzenia.

– Festiwal Nauki jest wydarzeniem wyjątkowym, bowiem opiera się na wolontariacie pracowników naukowych, doktorantów, studentów, którzy dzielą się swoimi, fascynacjami i zapraszają na spotkania z nauką.  DFN jest takim fenomenem  ponieważ jest przystępny i dostępny dla każdej grupy wiekowej – powiedziała dr hab. Maria Wesołowska podczas wernisażu.

Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 23.09.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 23.09.2022