Doktoranci dla Dolnoślązaków
W sobotę, 14 lutego, doktoranci Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) przygotowali dwa wykłady. Spotkanie odbyło się w ramach otwartego, bezpłatnego cyklu wykładów popularnonaukowych "Doktoranci dla Dolnoślązaków".
Pierwszy wykład – Mleko matki – więcej niż pokarm: nauka kontra mity – wygłosiła lek. Anita Froń z Zakładu Chemii i Immunochemii Katedry Biochemii i Immunochemii UMW. Prowadząca wykład poruszyła m.in. kwestie, jak długo powinno się karmić piersią, czy istnieje dieta matki karmiącej oraz czy karmienie piersią przyspiesza powrót do formy sprzed ciąży. Lek. Anita Froń omówiła skład mleka kobiecego, jego właściwości biologiczne oraz znaczenie dla zdrowia zarówno dziecka, jak i matki. Skonfrontowała również najczęściej spotykane mity i błędne przekonania, a także przedstawiła aktualne rekomendacje oraz praktyczne aspekty związane z karmieniem piersią.
Drugi wykład – Poszukiwanie nowych możliwości terapeutycznych w reumatoidalnym zapaleniu stawów – poprowadził mgr farm. Remigiusz Płaczek z Katedry i Zakładu Podstaw Nauk Chemicznych UMW. Doktorant przedstawił ogólny zarys drogi, jaką przechodzą współczesne leki – od pomysłu aż do zastosowania u konkretnego pacjenta. Opowiedział o historii odkrywania leków, która przez wieki często była efektem przypadku, obserwacji natury oraz wielu prób i błędów, a następnie omówił przejście od metod intuicyjnych do świadomego projektowania leków opartego na wiedzy molekularnej. Szczególną uwagę poświęcił imatynibowi – jednemu z pierwszych leków zaprojektowanych w sposób celowany, który umożliwił przełom w leczeniu nowotworów i stał się symbolem nowoczesnego procesu tworzenia leków. Podkreślił też interdyscyplinarny charakter współczesnej medycyny oraz rolę symulacji komputerowych, pozwalających przewidywać skuteczność i bezpieczeństwo potencjalnych leków jeszcze przed rozpoczęciem badań laboratoryjnych. Mgr Remigiusz Płaczek przedstawił również własne badania nad inhibitorami enzymu, który przyczynia się do zaostrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Opowiedział także, w jaki sposób łączenie wiedzy z wielu nauk ścisłych otwiera drogę do rozwoju nowych możliwości terapeutycznych.
Wykłady z cyklu "Doktoranci dla Dolnoślązaków" odbywają się co miesiąc, na kolejne spotkanie zapraszamy 14 marca.