Aktualności | 12.06.2023

Doktorantka UMW z "Nagrodą Naukową"

Zofia Łapińska, doktorantka w Katedrze i Zakładzie Biologii Molekularnej i Komórkowej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu została laureatką pierwszej edycji konkursu "Nagroda Naukowa". Zwyciężczyni pojedzie na staż do Institute of Cancer Research w Londynie.

"Nagroda Naukowa" to program stażowy, który ma wspierać partnerstwo między światem naukowym i komercyjnym. Adresatami konkursu, organizowanego przez Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii i AstraZeneca, są naukowcy i lekarze, którzy dopiero rozpoczynają karierę badawczą.

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym uczestnicy mieli za zadanie napisać esej pt. "DNA repair inhibition as a novel approach to fight cancer". Osoby zakwalifikowane do kolejnej tury wzięły udział w warsztatach na temat przygotowywania wniosków o grant badawczy, a następnie mieli za zadanie napisać wniosek o grant "Targeting processes of DNA repair and replication: towards development of novel treatment strategies to eradicate cancer". W ostatnim etapie trzy najlepsze osoby spotkały się z komisją konkursową.

Laureatka konkursu "Nagroda Naukowa" wyjedzie na 10-miesięczny staż badawczy do Institute of Cancer Research w Londynie (ICR), gdzie wraz z zespołem "Cancer and Genome Instability", pod kierownictwem prof. Wojciecha Niedźwiedzia, będzie uczestniczyć w prestiżowym projekcie z zakresu stabilności genomu i naprawy DNA.

ICR powstał w 1911 r. i jest jednym z najważniejszych ośrodków zajmujących się badaniami nad nowotworami. W jego ponad stuletnim dorobku są przełomowe odkrycia w zakresie biologii nowotworów oraz opracowywania zaawansowanych terapii, które pomagają ratować życie pacjentów na całym świecie.

Zofia Łapińska ukończyła biotechnologię (specjalizacja: biologia molekularna) na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a od 2020 r. jest doktorantką w Katedrze i Zakładzie Biologii Molekularnej i Komórkowej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Głównym obszarem jej naukowych zainteresowań jest analiza efektywności innowacyjnej metody leczenia raka jajnika, jaką jest elektroporacja z jonami wapnia oraz wpływ 17β-estradiolu na proces terapeutyczny. Laureatka konkursu pisze pracę doktorską pod opieką prof. Jolanty Saczko, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej UMW.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 12.06.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 28.06.2023