Wróć do strony głównej
Aktualności | 22.07.2022

Egzaminy na studia dzięki wsparciu UMW

W odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji i Nauki, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jako jedyna uczelnia w regionie, udzielił wsparcia przy organizacji egzaminów na studia dla uczniów z Ukrainy. Egzaminy NMT rozpoczną się 22.07 i potrwają do 4.08. 

W związku z rosyjską agresją, w tym roku uczniowie z Ukrainy zamiast matury, będą zdawać egzamin NMT (National Multi-subject Test). Część z nich przystąpi do testu w Polsce. W ramach ich wsparcia, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu udostępnił swoje pomieszczenia oraz zapewnił pomoc i obsługę informatyczną przy realizacji egzaminów. 

— Zdajemy sobie sprawę, że zakres wsparcia udzielonego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uwzględnia faktyczne możliwości uczelni. Strona ukraińska jest bardzo wdzięczna władzom UMW za okazane wsparcie — mówi Witalij Bilyi, radca w Ambasadzie Ukrainy.  

Spośród sal zaproponowanych przez uczelnię, organizatorzy egzaminu wybrali trzy lokalizacje: na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211, na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym przy ul. Krakowskiej 26 oraz w Centrum Analiz Statystycznych („Jubilatka”) przy ul. Wojciecha z Brudzewa 10.

— Nasza pomoc Ukrainie to nie jednorazowe i doraźne działania. To długofalowe wsparcie, które zapewniamy ze strony Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Już w pierwszym dniu rosyjskiej agresji uruchomiliśmy wsparcia psychologiczne dla obywateli Ukrainy, otoczyliśmy ich opieką medyczną, organizowaliśmy zbiórki finansowe i rzeczowe również materiałów medycznych, które zostały przekazane do szpitali na Ukrainie, opracowaliśmy kalendarz szczepień… W związku z tym, kiedy tylko usłyszeliśmy o potrzebie zorganizowania egzaminów, natychmiast podjęliśmy kroki, aby zapewnić warunki do jego przeprowadzenia — nakreśla Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW. — To kolejna rzecz, którą możemy zrobić, aby wesprzeć naszych sąsiadów z Ukrainy — dodaje. 

Dzięki udostępnieniu pomieszczeń, aż 600 osób będzie miało możliwość zdawania egzaminu NMT we Wrocławiu.

— Wiemy, jak trudnym do przeprowadzenia jest egzamin NMT i że nie wszyscy będą mogli przystąpić do niego w najbliższych dniach. Z myślą o tych osobach została jednak zaplanowana dodatkowa sesja — tłumaczy Witalij Bilyi.  

W tym celu, między 1 a 10 sierpnia 2022 roku, będzie można złożyć odpowiedni wniosek na stronie informacyjnej Ukraińskiego Centrum Oceny Jakości Kształcenia (https://zno.testportal.com.ua/info/login).


Więcej informacji na temat egzaminu NMT znajduje się na stronie Ukraińskiego Centrum Oceny Jakości Kształcenia: 
https://testportal.gov.ua/
https://testportal.gov.ua/do-uvagy-vstupnykiv-yaki-planuvaly-prohodyty-nmt-u-m-vrotslav-polshha/

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 22.07.2022 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 22.07.2022