Aktualności | 23.09.2022

Eksperci UMW na PTK 2022

Prof. dr hab. Ewa Jankowska, prof. dr hab. Piotr Ponikowski oraz lek. Ewelina Jasic-Szpak i dr Michał Tkaczyszyn odebrali nagrody za publikacje naukowe 2021 roku  podczas XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kongres rozpoczął się 22 września w Katowicach i potrwa do 24 września.  W licznych sesjach i dyskusjach panelowych biorą udział naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, głównie z Instytutu Chorób Serca. Motto kongresu brzmi „Niezaspokojone potrzeby zdrowotne w kardiologii”.

Rektor i szef Instytutu Chorób Serca UMW prof. Piotr Ponikowski był jednym z prowadzących specjalną  sesję dotyczącą najnowszych wytycznych ESC/PTK 2022 oraz dydaktycznej pt. „Pacjent z zaawansowaną niewydolnością serca – jak postępować?”. Ponadto wziął m.in. udział w panelu dyskusyjnym podczas specjalnej sesji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego na temat niewydolności serca oraz w wielkiej debacie ekspertów „Kiedy niewydolność serca nie jest sama”. Jedno z wystąpień prof. Piotra Ponikowskiego dotyczyło  inhibitorów SGLT2 w leczeniu niewydolności serca. Wrocławski Instytut Chorób Serca podczas paneli ekspertów reprezentowała także prof. Ewa Jankowska, która m.in. była jedną z przewodniczących sesji „Od czynników ryzyka do niewydolności serca. Serce kobiety – czy takie samo?”,  wygłosiła wykład pt.: „The elephant in the room: zidentyfikować HFpEF w codziennej praktyce”, a także omówiła  wytyczne ESC 2021 dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca. Dr hab. Robert Zymliński z Instytutu Chorób Serca współprzewodniczył sesji na temat codziennych dylematów lekarzy, leczących chorych z ciężką niewydolnością serca na oddziale intensywnej terapii.

Przyczynkiem do ciekawych dyskusji była sesja „Klubu 30" PTK  na temat sztucznej inteligencji i jej związku z  rozwojem kardiologii w Polsce, współprowadzona przez dr  Agnieszkę  Siennicką z Katedry Fizjologii i Patofizjologii UMW. Jednym z tematów był HeartBIT_4.0 – wspólny projekt UMW i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Lek. Szymon Urban z Instytutu Chorób Serca UMW przedstawił to przedsięwzięcie jako element zbliżania się uczelni medycznej do wdrożenia sztucznej inteligencji. Dr inż. Maciej Pondel z UE omówił kwestie związane z odkrywaniem wzorców w danych medycznych przy użyciu metod uczenia
maszynowego.

Więcej o kongresie: https://kongres2022.ptkardio.pl

Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 23.09.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 26.09.2022