Aktualności | 20.02.2023

Informacja dotycząca podwyżek

W lutym realizujemy pierwszy etap podwyżek przewidzianych na 2023 r. Opóźnienie wynika z konieczności dokładnej analizy rozbieżności w komunikatach otrzymywanych z MZ. Dodajmy, że dodatkowe środki nie wpłynęły do budżetu uczelni, są tylko zapowiadane w tegorocznej subwencji, której wysokość poznamy w połowie roku.

Zdając sobie sprawę z wysokości inflacji chcemy przeznaczyć poza środkami z Ministerstwa Zdrowia także własne środki na zwiększenie wysokości podwyżek, tak aby łączna wysokość podwyżek w tym roku wyniosła przeciętnie 15 proc. brutto.

W ostatnich tygodnia pracownicy Działu Spraw Pracowniczych – Sekcja Naliczania Płac na prośbę Dyrektor Generalnej przeliczali kilka wariantów podwyżki – w tym podwyżkę kwotową, szukając najkorzystniejszego rozwiązania dla jak największej grupy osób pracujących na UMW.

Ostatecznie związki zawodowe działające na naszej uczelni wybrały rozwiązanie zgodne z podpisanym w grudniu porozumieniem, czyli podwyżkę procentową, ale w wysokości 4,4 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Przyjęte rozwiązanie jest korzystniejsze dla pracowników w stosunku do rozwiązania przewidzianego w porozumieniu z 9 grudnia 2022 r., które przewidywało podwyżkę na poziomie 4,4 proc. brutto.

Wynagrodzenia wg nowych stawek zasadniczych zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia.

Podwyżka o 4,4 proc. dotyczy każdego pracownika zatrudnionego na dzień 31 grudnia 2022 r. i pozostającego w zatrudnieniu na dzień 1 stycznia 2023 r. Wyjątkiem są nauczyciele zatrudnieni w niepodstawowym miejscu pracy – oni otrzymali już podwyżkę wynikającą  ze zmiany stawki profesora zgodnie z rozporządzeniem MEiN oraz pracownicy, których wynagrodzenie finansowane jest z innych źródeł niż subwencja (tu będziemy realizować podwyżki w zależności od posiadanych środków np. w projektach).

Styczniowe zwiększenie wynagrodzeń części pracowników związane było ze zwiększeniem wysokości wynagrodzenia minimalnego, przy czym dla nauczycieli akademickich kwota podwyżki była uzależniona od stawki wynagrodzenia profesora. Te podwyżki uwzględniały już planowane do tego roku dla wszystkich 4,4 proc. Jeśli w indywidualnych przypadkach otrzymana podwyżka była niższa niż 4,4 proc., pracownicy otrzymają wyrównanie do tej wysokości.

To nie koniec działań podwyżkowych. We współpracy ze związkami zawodowymi wypracowywane są zasady podziału kwoty 12 mln 879 tys. 225 złotych wskazanej w komunikacie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2022 r. nr RKN.320.24.2022.SS. Po przeliczeniu wiemy już, że kwota ta nie pokrywa zapowiedzi podwyżki na poziomie 7,8 proc. Wiemy też, że sytuacja dotyczy wszystkich uczelni medycznych, dlatego w tej sprawie interweniować będzie KRAUM.

Pracownicy Działu Spraw Pracowniczych – Sekcja Naliczania Płac po raz kolejny zmierzą się z wyzwaniem, stąd ogromna prośba o wyrozumiałość i nie zadawanie dodatkowych pytań.

O kolejnym etapie podwyżek i zasadach tych podwyżek będziemy Państwa informować na bieżąco.

Finalnie przeciętny wzrost wynagrodzeń na naszej uczelni wyniesie na koniec roku 15 proc.

Autor: Monika Maziak Data utworzenia: 20.02.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 13.03.2023