Wróć do strony głównej
Aktualności | 24.05.2023

Jeden z pięciu instruktorów metody Vojty w Polsce

Artur Polczyk z Zakładu Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał certyfikat Instruktora Metody Vojty. Tym samym, po prawie dziesięcioletniej asystenturze na szkoleniach terapeutycznych, został jednym z zaledwie pięciu nauczycieli tej terapii Polsce.

Uroczystość wręczenia dyplomu instruktorskiego odbyła się w czasie międzynarodowego zjazdu Międzynarodowego Towarzystwa Metody Vojty (Internationale Vojta Gesellschaft eV – IVG) w niemieckim Siegen. 

Artur Polczyk jest nauczycielem akademickim w Zakładzie Fizjoterapii UMW oraz fizjoterapeutą dziecięcym, który specjalizuje się w rehabilitacji najmłodszych pacjentów z problemami neurologicznymi, genetycznymi i z wadami postawy. Szczególnie bliska jest mu praca z niemowlętami z opóźnieniem psychoruchowym oraz zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej (ZOKN).

Twórcą metody Vojty jest prof. Václav Vojta (1917-2000), czeski neurolog dziecięcy. Polega ona na stymulacji układu nerwowego. Terapeuta, dzięki stosowaniu odpowiedniego nacisku w ściśle określonych miejscach, rehabilituje pacjenta pod względem ruchowym, a dodatkowo pobudza układ mięśniowo-szkieletowego, krążeniowy, oddechowy i pokarmowy. Całość działań wpływa na poprawę rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 24.05.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 24.05.2023