Aktualności | 18.09.2023

Jesienne nabory w konkursach NCN: OPUS, SONATA

Wrześniowy OPUS: NCN w roli agencji wiodącej w programie Weave

Konkurs OPUS jest tradycyjnie otwarty dla wszystkich naukowczyń i naukowców, niezależnie od zaawansowania kariery naukowej. Rywalizują w nim zarówno doświadczeni badacze, jak i młodzi naukowcy. Projekty OPUS można realizować w różnych konfiguracjach: bez udziału partnerów zagranicznych, z wykorzystaniem przez polskie zespoły wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych, a także z udziałem partnerów zagranicznych. We wrześniowej edycji konkursu OPUS dodatkowo otwieramy możliwość finansowania projektów prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach współpracy LAP w programie Weave. W tej opcji można planować projekty z udziałem zespołów z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii, które występują równolegle o środki na realizację tych projektów do właściwych dla nich instytucji finansujących.

W zespołach badawczych realizujących granty OPUS oprócz kierownika mogą być zatrudnieni dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc lub stanowisku badacza (senior researcher, stanowisko wykluczone w projektach OPUS LAP). Regulamin konkursu nie ogranicza liczby członków zespołu, ale jego skład i kompetencje będą analizowane przez ekspertów podczas oceny.

Projekty OPUS mogą trwać 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Projekty OPUS LAP realizowane we współpracy z partnerami z Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Luksemburga i Belgii-Flandrii można planować na 24, 36 lub 48 miesięcy, a projekty z udziałem zespołów z Niemiec i Czech – na 24 lub 36 miesięcy. Nie ma dolnego i górnego limitu finansowania pojedynczego projektu OPUS, ale wszystkie koszty projektu muszą być uzasadnione, a zasadność kosztów oceniają eksperci.

Budżet konkursu wynosi 300 milionów złotych.

SONATA dla naukowców z doktoratem

W konkursie SONATA 19 wspieramy młode naukowczynie i naukowców w okresie od 2 do 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora w prowadzeniu innowacyjnych badań. Kierownikami projektów w tej edycji mogą być badacze, którym nadano ten stopień w okresie od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2021 lub wcześniej, w przypadkach wymienionych w regulaminie. Muszą mieć w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę, a w przypadku działalności naukowej w zakresie twórczości i sztuki może to być przynajmniej jedno dokonanie artystyczne bądź artystyczno-naukowe.

Projekty można planować na 12, 24 lub 36 miesięcy. Zespół realizujący może mieć w składzie dodatkowych wykonawców, w tym studentów, doktorantów oraz post-doców wybranych w otwartych konkursach. Tu również nie ma dolnej ani górnej granicy finansowania dla jednego projektu. Laureatem konkursu SONATA można być tylko raz.

Budżet konkursu to 100 milionów złotych.

Składanie wniosków

Wnioski w konkursach OPUS 26 + LAP/Weave i SONATA 19 należy złożyć przez system OSF do 15 grudnia 2023 r. do godz. 16.00. W przypadku wniosków OPUS LAP każdy z zagranicznych zespołów zaangażowanych w dany projekt musi złożyć wniosek o finansowanie do właściwej instytucji partnerskiej.

Wewnętrzny termin na przesłanie kompletnych wniosków do Centrum Zarządzania Projektami upływa 15 listopada 2023 r.

Osoby zainteresowane złożeniem wniosku w konkursach OPUS 26 lub SONATA 19 proszone są o niezwłoczny kontakt z Sekcją Pozyskiwania Projektów: projekty@umw.edu.pl celem wyznaczenia redaktora pomocniczego.

Autor: Natalia Marchut Data utworzenia: 18.09.2023 Autor edycji: Natalia Marchut Data edycji: 18.09.2023