Aktualności | 22.05.2024

Juwenalia 2024

Kolorowy pochód, który przeszedł ulicami miasta, zainaugurował obchody wielkiego święta studentów. Juwenalia 2024 pod hasłem #WrocławRazem, organizowane przez trzynaście uczelni, rozpoczęły się w środę, 22 maja.

Był to pierwszy pochód – niekwestionowany symbol studenckiego święta – od czasów pandemii. Jego uczestnicy spotkali się przed akademikami "Kredka" i "Ołówek", skąd barwnym i roześmianym korowodem przeszli przez most Grunwaldzki, pl. Dominikański aż do pl. Wolności.

Na miejscu w parach odtańczyli belgijkę – studencki taniec, po którym Król i Królowa Pochodu odebrali od prezydenta Jacka Sutryka symboliczny klucz do bram miasta. Tym samym studenci na dwa dni przejęli władzę we Wrocławiu. W ceremonii uczestniczyli m.in. rektor prof. Piotr Ponikowski i prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW.

Juwenalia były okazją do zaprezentowana naszej uczelnianej maskotki w wersji XXL. Ponad 2-metrowy miś Wrumiś zdecydowanie wyróżniał się w tłumie i chętnie pozował do zdjęć, a dla studentów przygotował niespodzianki – swoje mniejsze wersje, które można było otrzymać po okazaniu legitymacji.

Z pl. Wolności studenci przenieśli się na Stadion Tarczyński Arena, gdzie przygotowano dla nich dwudniowy maraton muzyczny. Wśród wykonawców, którzy wystąpią na imprezie, są m.in. Bracia Figo Fagot, Guzior, Tribbs, Video, Kacperczyk, Young Leosia, Łydka Grubasa, O.S.T.R., Otsochodzi i Nocny Kochanek.

Tegoroczne Juwenalia #WrocławRazem to efekt sił połączonych przez trzynaście uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Papieskiego Wydziału Teologicznego, Akademii Wojsk Lądowych, wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW i Coventry University Wrocław. Patronat nad wydarzeniem objęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO) oraz prezydent Wrocławia.

Galeria zdjęć >>

Fot. Tomasz Walów

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 22.05.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 23.05.2024