Wróć do strony głównej
Aktualności | 04.05.2023

Konkurs "Młode Talenty"

Studenci UMW zostali finalistami VII edycji konkursu "Młode Talenty" w kategoriach: sukces naukowy, sportowy, w zakresie innowacji oraz działalności społecznej. Uroczystość ogłoszenia zwycięzców odbędzie się podczas gali zaplanowanej na 22 maja br.

Konkurs "Młode Talenty" organizuje Dolnośląski Klub Kapitału pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewody Dolnośląskiego. Jego celem jest promocja studentów i doktorantów, którzy odnoszą sukcesy na polu naukowym, artystycznym i sportowym lub wyróżniają się w zakresie innowacji, działalności przedsiębiorczej czy społecznej.

Finalistów (po trzech w każdej kategorii) wybrało jury, w skład którego weszli rektorzy dolnośląskich uczelni, przedstawiciele władz regionu oraz przedsiębiorstw mających wpływ na rozwój gospodarki w regionie. W gronie nominowanych są studenci UMW:

Sukces w zakresie innowacji - Kajetan Grzelka 
Realizuje projekt "Dojenie korzeni za pomocą naturalnych rozpuszczalników eutektycznych (DES) i elektroporacji (PEF) jako innowacyjna metoda pozyskiwania związków aktywnych roślin leczniczych", w którym wykorzystuje tarczycę bajkalską. Praca została nagrodzona w ramach I edycji programu "Talenty Jutra", a jej wyniki zostały zaprezentowane m.in. na międzynarodowej konferencji "Natural Products in Drug Discovery and Development - Advances and Perspectives", gdzie otrzymała wyróżnienie Grant Phytochemical Society of Europe. 

Sukces naukowy - Piotr Krajewski
Prowadzi wielokierunkowe badania nad mechanizmem powstawania zmian skórnych w przebiegu HS. Jako pierwszy na świecie zwrócił uwagę nq zaburzenia ekspresji białka MCPIPI u pacjentów z HS. Jest autorem wielu artykułów na szczeblu międzynarodowym o łącznym IF=267,08. Otrzymał grant w ramach programu Uniwersytet Przyszłości UMW we Wrocławiu na badanie zaburzeń ekspresji adipokin we krwi oraz skórze pacjentów z HS. Również jako pierwszy na świecie opisał ultrasonograficzny obraz „torów kolejowych” wewnątrz zapalnych przetok powstających w przebiegu HS, który jest negatywnym predyktorem odpowiedzi na leczenie biologiczne. Odkrycie to rewolucjonizuje podejście do leczenia HS. Odbywał staże zagraniczne, otrzymał wiele grantów, stypendiów, nagród i wyróżnień.

Sukces w zakresie działalności społecznej - Arkadiusz Jaworski, Kinga Kulawik, Romana Olga Bednarchuk, Michał Szyszka, Klaudia Włodarczyk, Daria Sosińska
Studenci ze SKN Psychiatrii UMW są autorami projektu "(Nie)samotni w tłumie”, który polega na edukowaniu mieszkańców Wrocławia na temat problemu osamotnienia i jego aspektów medycznych. W ramach projektu organizowali m.in. stoiska we wrocławskich galeriach handlowych oraz w bibliotece Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prowadzili również badania oceniające poziom osamotnienia mieszkańców Wrocławia (w tym migrantów wojennych) oraz w ośrodkach leczenia uzależnień.

Sukces sportowy - Julia Rozmus
Odnosi sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej w Trójboju Siłowym Klasycznym. Zdobyła m.in. I miejsce w Uniwersyteckim Pucharze Świata w Trójboju Siłowym Klasycznym - Turcja 2022 w kat. 47 kg oraz II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorek Polska 2022.

Fot. Tomasz Walów

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 04.05.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 13.05.2023