Wróć do strony głównej
Aktualności | 29.05.2024

Konkurs "Wielka Synapsa"

Drużyna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w składzie: Michał Jerzyk, Mateusz Krupicki i Piotr Misiąg zajęła II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Fizjologicznej "Wielka Synapsa". Tegoroczne zmagania odbywały się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a już za rok uczestnicy zawodów będą rywalizowali na naszej uczelni.

"Wielka Synapsa" ma na celu promocję wiedzy z zakresu fizjologii człowieka, jak również wsparcie studentów i kadry akademickiej w nawiązywaniu kontaktów oraz wymianie doświadczeń.

Konkurs składa się z konkurencji indywidualnej oraz drużynowej. Podczas zmagań drużynowych ocenie podlegały praktyczne umiejętności analizowania wiedzy z zakresu fizjologii człowieka w symulowanych warunkach klinicznych. Ta część konkursu odbywała się w centrum symulacji medycznej, gdzie na zawodników czekały konkretne scenariusze. 

– Obejmowały m.in. osłuchiwanie płuc i zastawek serca, mierzenie ciśnienia, interpretację EKG oraz zadanie obliczeniowe, które było zdecydowanie najtrudniejsze. Najciekawsza z kolei była konkurencja w karetce, polegająca na wykonaniu czynności ratunkowych, łącznie z RKO. Kiedy usłyszeliśmy: "Człowiek ma wstrząs, umiera… Ratujcie go", emocje sięgnęły zenitu – opowiada Michał Jerzyk.

W ramach zawodów indywidualnych uczestnicy najpierw pisali test z wiedzy o fizjologii. Dziesięć osób, które uzyskały najlepsze wyniki, przeszło do następnej rundy. Ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi TAK/NIE na dziesięć pytań, obejmujących zagadnienia dotyczące m.in. krwi, serca i krążenia, układów: wydalniczego, pokarmowego, oddechowego, nerwowego i wegetatywnego. Sprawdzane były także ich kompetencje z zakresu gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, metabolizmu, hormonów i rozrodu czy pobudliwości i mięśni szkieletowych.

– Poziom był wysoki, ale adekwatny do rangi konkursu. Trzeba jednak przyznać, że i test, i zadania praktyczne stanowiły wyzwanie, jednak nie zniechęcały trudnością – dodaje Michał Jerzyk, który wraz Mateuszem Krupickim i Piotrem Misiągiem studiuje na II roku Wydziału Lekarskiego UMW. W klasyfikacji drużynowej wspólnie wywalczyli II miejsce (z minimalna stratą 0,25 pkt do zwycięzców), a dodajmy, że w tym roku w konkursie "Wielka Synapsa" brało udział 16 zespołów z całej Polski.

Nasza reprezentacja dobrze zaprezentowała się także w konkurencji indywidualnej, zajmując miejsca w pierwszej "trzynastce" (na prawie 50 uczestników), przy czym Mateusz Krupicki uplasował się tuż za podium, na IV miejscu.

W przyszłym roku Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Fizjologicznej "Wielka Synapsa" odbędzie się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 29.05.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 30.05.2024