Aktualności | 23.05.2024

Lekcja anatomii dla licealistów na UMW

Już nie raz studenci ze SKN Clinical and Dissecting Anatomy Students Scientific Club weszli w rolę wykładowców. Tylko w tym roku zorganizowali 12 wykładów dla kolegów z młodszych roczników. Powtórki anatomiczne dla pierwszego roku Wydziału Lekarskiego są organizowane regularnie, ale tym razem po raz pierwszy stanęli przed… licealistami. Na wykład pt. "Kurs anatomii doktora Tulpa. Tajniki anatomii serca i jamy brzusznej" przyjechało ponad 100 uczniów z dolnośląskich szkół.

– Po raz pierwszy biorę udział w takim wykładzie i bardzo mi się podoba. To coś innego niż w szkole, znacznie ciekawiej poprowadzone zajęcia. Dla mnie to szczególnie ważne, bo planuję studiować medycynę. Najchętniej we Wrocławiu – mówi Milena, uczennica z Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy.

Milena i jej koleżanka z klasy Julia za rok będą zdawały maturę i wtedy zdecydują, którą uczelnie medyczną wybiorą. Ale wiedzą, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest najlepszą uczelnią medyczną w Polsce i to zachęca je do studiowania tutaj, ale jednocześnie obawiają się, że trudno będzie im się dostać na wymarzony Wydział Lekarski.

– Dlatego już teraz przygotowujemy się do egzaminów. Wiem, że to za rok, ale muszę dobrze zdać egzaminy, żeby mieć szansę na studiowanie medycyny we Wrocławiu. To dla mnie priorytet – mówi Julia, uczennica LO z Oleśnicy.

W lekcji wzięli też udział uczniowie z dwóch wrocławskich szkół – LO nr VII i XIV. To klasy patronackie UMW. W sumie ponad setka zainteresowanych medycyną młodych ludzi. Dla wykładowców, studentów trzeciego roku Wydziału Lekarskiego UMW, spore wyzwanie.

– Licealiści byli zainteresowani i zaangażowani. W trakcie prezentacji wypełniali karty pracy i co nas dziwiło, robili sobie notatki. Jedno musimy zmienić, częściej musimy robić przerwy. Zaplanowaliśmy im cykl wykładów przez 4 godziny, to dużo wiadomości – mówi Barbara Parol, studentka trzeciego roku Wydziału Lekarskiego, współorganizatorka wykładu o anatomii dla licealistów.

Barbara jako wykładowczyni czuje się świetnie. W przyszłości chciałaby nie tylko leczyć, ale też edukować i być naukowczynią. – Nie chcę wybierać, to da się połączyć i jestem o tym przekonana – dodaje.

O naczyniach krwionośnych w jamie brzusznej opowiadał Mateusz Mazurek, także student trzeciego roku Wydziału Lekarskiego. – Mówiłem o trudnych operacjach , o resekcji odbytnicy, tętniakach jamy brzusznej. Widziałem duże zainteresowanie. Ale nie dziwi mnie to, myślę, że ponad połowa biorących udział w wykładzie planuje zdawać za rok na medycynę – dodaje.

To była pierwsza lekcja anatomii dla uczniów dolnośląskich liceów, ale będą kolejne.

Fot. Tomasz Modrzejewski

Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 23.05.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 23.05.2024