Wróć do strony głównej
Aktualności | 02.03.2017

Minister Gowin prezentuje założenia reformy

Przedstawiciele uczelni całej Polski spotkali się z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosławem Gowinem, by poznać założenia nowej ustawy. Nasz uniwersytet reprezentowała dr hab. Joanna Rosińczuk, prof. nadzw., dziekan WNoZ.

Spotkanie odbyło się 1 marca 2017 roku w Auli Politechniki Warszawskiej. Dotyczyło prezentacji trzech koncepcji nowego kształtu systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu reprezentowała Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Joanna Rosińczuk, prof. nadzw. 

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z nowymi propozycjami, w tym pomysłami dotyczącymi organizacji samych uczelni (powołanie prezydenta jako organu decyzyjnego, powołanie rad powierniczych jako stanowiących organów kolegialnych obok senatów, zmiany w powoływaniu i odwoływaniu rektora czy dziekanów), uprawnień do nadawania stopni i tytułów naukowych (dwa rodzaje doktoratów, przyszłość habilitacji, uprawnienia do nadawania stopni i tytułów dla uczelni, a nie dla wydziałów), finansowania nauki i szkolnictwa wyższego oraz innych.

Szczegółowe rozwiązania proponowane przez zespoły eksperckie są dostępne w linku do strony Narodowego Kongresu Nauki. Ministerstwo nie zapowiedziało jaki kształt przyjmie przyszła reforma, który z proponowanych modeli zostanie wdrożony oraz w jaki sposób zostanie dokonana kompilacja projektów.
 

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 02.03.2017 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 02.03.2017