Aktualności | 14.05.2024

Muzealna lekcja patologii

Katedra Medycyny Sądowej i Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zapraszają na szkolenie "Muzealna lekcja patologii – wizyta w Muzeum Medycyny Sądowej".

Szkolenie będzie miało charakter teoretyczno–praktyczny i zostanie połączone z oprowadzaniem po Muzeum Medycyny Sądowej UMW oraz oglądaniem eksponatów. W trakcie spotkania zaprezentowana zostanie medycyna sądowa, jej działy oraz rys historyczny i rozwój uwzględniający bogate dziedzictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Omówione i zaprezentowane zostaną tanatologia sądowo-lekarska (m.in. przemiany pośmiertne, określanie czasu zgonu, identyfikacja płci, wieku i wzrostu na podstawie szkieletu itp.) oraz traumatologia sądowo-lekarska (m.in. różnorodne obrażenia ciała zależne od rodzaju czynnika, który je wywołał).

Na szkoleniu poruszone zostaną również tematy toksykologii sądowo-lekarskiej; przypadków przestępstw seksualnych oraz zabójstw nieletnich, a także badań historycznych dotyczących zbrodni przeciwko narodowi polskiemu i zbrodni przeciwko ludzkości

Uczestnicy zapoznają się też z procedurą postępowania z ciałem ze szczególnym omówieniem (i krótką prezentacją multimedialną) zasad autopsji. Dodatkowo przedstawione zostaną zmiany anatomopatologiczne w różnych narządach.

Szkolenie przeznaczone jest głównie dla osób związanych zawodowo z medycyną lub prawem oraz służb mundurowych, jak również studentów innych uczelni (z kraju i zagranicy – istnieje możliwość przeprowadzenia spotkania w języku angielskim).

Szkolenie poprowadzi dr Jędrzej Siuta, lekarz, specjalista medycyny sądowej, asystent w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz opiekun Muzeum Medyny Sądowej UMW.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie >>

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 14.05.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 15.05.2024